Radiacinės saugos centras Lietuvos gyventojus ramina – radiacinis fonas nepakitęs ir tablečių gerti nereikia. Tiesa, energetikos ekspertai įsitikinę – tokie transformatorių sprogimai Astravo atominėje elektrinėje rodo, jog didžiulis Lietuvos susirūpinimas dėl saugumo ne be pagrindo.
Nuo pat ankstaus ryto į vaistines sostinės gyventojai plūsta atsiimti kalio jodido tablečių, kurios branduolinės avarijos Astrave atveju apsaugotų žmones nuo radiacijos.
Gyventojai ne juokais sunerimo, mat dar vakar juos pasiekė žinia apie sprogusius Astravo atominės elektrinės transformatorius:
„Be abejo, kad sureagavau ir, tiesą sakant, netgi prisijungus prie Vilniaus tinklapio dar kartą paskaičiau informaciją, kaip atsiimti šitas tabletes.“
„Po savaitgalio sprogimo aš manau, kad tai yra vienas iš ženklų, kad tai geruoju su laiku gali nesibaigti. Kadangi aš pati esu keliavusi į Černobylį ir 30 km spinduliu tai pavojingas regionas.“
„Žinom, kad turime, bet ar jos pagelbės? Tuo momentu, bet tas momentas neaišku, kada bus ir kaip jisai praeis.“
„Manau, kad tikrai reikalingos, net ne tiek psichologiškai, o realiai reikia naudoti, jeigu jau kažkas atsitiks.“
„Dalinai, laikinai pagelbsti, žiūrint, kokio masto ta avarija.“
Negana to, štai tokių nemokamų kalio jodido tablečių žmonės vaistininkų prašė net ir pakartotinai. Nors jos yra išduodamos tik vieną kartą.
„Pranešimas apie Astravo atominę elektrinę suveikė kaip priminimas, kad gi mano kalio jodidas vis dar vaistinėje. Pas mus iš viso atsiėmė 310 tūkstančių tablečių, bet dar tiek pat turime išdalinti“, – sako ,,Eurovaistinė“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė.
Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka šeštadienį iškilmingai atidarė Astravo atominę elektrinę ir ją palydėjo plojimais. Tądien Lukašenka leido padidinti reaktoriaus galingumą iki 400 megavatų.
Tiesa, vos pradėjusioje veikti elektrinėje netrukus užfiksuotas ir incidentas. Kaip skelbia Baltarusijos naujienų portalai, elektrinėje sprogo keli įtampos transformatoriai. Tvirtinama, kad sprogimas įvyko ne branduoliniame reaktoriuje.
Pasak buvusio energetikos ministro Arvydo Sekmoko, net ir elektrinės dalies pažeidimai sukelia nestabilumus elektros tinkle ir perdavimo sistemoje. Maža to, tokie gedimai kelia didžiulį susirūpinimą Lietuvai.
„Jeigu jau pirmomis dienomis vyksta tokie ne branduolinės, bet elektrinės dalies gedimai, pažeidimai – tai kiek yra saugi ir branduolinė dalis. Juo labiau, kad paleidžiant atominę elektrinę buvo fiksuota apie 20 pažeidimų, kurie nebuvo skelbiami“, – pasakoja energetikos ekspertas Arvydas Sekmokas.
O kokia iš tikrųjų situacija yra Astravo atominėje elektrinėje, belieka tik spėlioti, mat Lietuva nėra gavusi jokio oficialaus pranešimo apie incidentą. Informacijos apie tai neturi ir Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija. O štai elektros sistemos perdavimo operatorius ,,Litgrid“ incidentą užfiksavo dar sekmadienį.
„Sekmadienį 12 valandų 3 minutės mes užfiksavome, kad atsijungė Astravo atominės elektrinės generatorius nuo tinklų ir buvo nustatyta nulinė generacija“, – teigia ,,Litgrid” Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila.
Energetikos ekspertai jau spėlioja, kuriam laikui sustojo Astravo atominės elektrinės veikla. Manoma, kad sprogus transformatoriams, galėjo būti pažeista ir pati turbina. O naujų transformatorių gamyba ir turbinos remontas gali užtrukti mėnesius.
„Jeigu tai yra didieji transformatoriai, jie sandėlyje nelaikomi, o gaminami pagal užsakymą – tai užtrunka laiko. Galima sakyti drąsiai, kad tai ne kelių dienų problema, o spėti, kad atominė elektrinė geriausiu atveju nedirbs savaitę arba kelis mėnesius“, – kalbėjo A. Sekmokas.
Lietuvos radiacinės saugos centro vadovė Ramunė Stasiūnaitienė Lietuvos gyventojus ramina, kad šalyje radiacinis fonas nepakitęs ir žmonės gali būti ramūs. Nėra jokio poreikio pulti vartoti kalio jodido tablečių.
„Bet kuriuo atveju, jeigu reikės naudoti jodą, gyventojai tikrai bus informuojami apie tai. Dar kartą noriu atkreipti dėmesį, kad nei joduota druska, nei jodo tirpalai, nei papildai neatstos kalio jodido tablečių, todėl jos ir dalijamos“, – sako Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotoja Ramunė Stasiūnaitienė.
Iki šiol, anot Vilniaus savivaldybės, gyventojai neskubėjo atsiimti kalio jodido tablečių, jų išdalinta tik 35 procentai. Tiesa, savivaldybė žada, kad gyventojai tabletes galės atsiimti iki gruodžio 20 dienos.
„Čia yra pareiga gyventojų patiems savimi pasirūpinti, tai kol jie tą pareigą vykdys atmestinai, gerai niekam nebus“, – pasakoja administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Specialistai perspėja žmones, kad šie nepultų vartoti ne tik kalio jodido tablečių, bet ir įvairių papildų ar tirpalų. Mat skydliaukę gali apsaugoti tik kalio jodido tabletės. O jos vartojamos tik tuomet, kai rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija.