Gumines pirštines kasdien maunasi valytoja Irina. Moteris taip saugo rankas, mat patalpas dezinfekuoti ar valyti jai tenka ne vienoje įstaigoje: „Kai pas mane darbo daug, tai galima sakyti, kad visą dieną.“
Štai todėl vakare rankos, kaip juokauja moteris, jau prašosi palepinamos: „Išplauni su muilu, ir viskas. Dar kremu išteplioji būna…“
Vaistininkai pastebėjo, kad baiminantis koronaviruso pirštines žmonės mūvi ne tik tvarkydami biurus, namus, bet ir keliaudami apsipirkti. Ir ne visi žino, kad apsaugines pirštines be pertraukos galime mūvėti ne ilgiau nei dvi valandas.
Dažnas to nežino, todėl pastaruoju metu vaistininkai sulaukė kone dvigubai daugiau nei ankstesniais metais, besiskundžiančiųjų išsausėjusia, perštinčia rankų oda.
„Rankos skilinėja, atsiranda tam tikras jautrumas. Ypač krumplių srityje. Bet dabar atsirado tai daug daugiau. Praktiškai aštuoniasdešimt, devyniasdešimt procentų pacientų skundžiasi tuo, kad jų rankos pajautrėja. Ir dar daugiau išdžiūsta nuo dezinfekuojančių skysčių, nuo dažno plovimo, ir nuo pirštinių nešiojiomo“, – sako „Eurovaistinės“ atstovė Aušra Vareikienė.
Dermatologai sako, kad dauguma žmonių patiria diskomfortą. Bet yra ir tokių, kam gali prireikti net ir medikų pagalbos.
„Dažniausiai tai bėrimai – kai oda yra paraudusi, šiurkšti. Gali atsirasti perštėjimas, deginimo jausmas. Ypač prausiant su vandeniu, ar panaudojus dezinfekcinius skysčius. Tačiau žmonėms, kurie turi gretutines odos ligas – sausą odą, egzemas, dermatitą, tai gali lemti, kad pablogės jiems tos ligos ir bėrimai pasidarys stipresni“, – pasakoja Inovatyviosios dermatologijos centro atstovė Inga Kisielienė.
Todėl specialistai sako, kad pajutus, jog kaskart padėtis blogėja, būtina kreiptis į gydytojus. O štai tam, kad nejaustume nė menkiausio diskomforto, tiek gydytojai, tiek vaistininkai bei kosmetologai žeria patarimų. Štai, pavyzdžiui, net ir prieš maunantis gumines pirštines, rankas reikia paruošti – pirmiausia uoliai nuplauti:
„Rankas nusišveiskite šveitikliu, jis pašalins negyvas ląsteles nuo odos paviršiaus. Ir kremas, kurį tepsite po to, daug geriau įsigers į odą.“
O po kremo, dar reikia ir vaikiškos pudros ant rankų užsiberti, tik dabar galima drąsiai mautis pirštines. Kosmetologai pataria atsakingai rinktis ir kuo muilinam rankas – taip populiarus, ir iš parduotuvių pastaruoju metu itin graibstomas ūkiškas muilas kovojant su nešvarumais netinka. Jis dar labiau sausina odą. Mat tinka tik skalbti drabužius. Netinkamas muilas, gausybė dezinfektantų – ir štai specialistai piešia schemą, kas nutinka rankoms.
„Jos paviršiuje yra tokia hidrolipidinė plėvelė, kurią tie dezinfektantai pažeidžia, ir oda gali tapti jautri. Pažeisti jos barjerines funkcijos. Ir tai yra dar didesnė bėda, tarsi atsiveria vartai infekcijai dar greičiau patekti į mūsų organizmą. Todėl tas atstatymas turi būti įvairių drėkinamųjų maitinamųjų kremų, tepalų naudojimas po rankų plovimo“, – kalbėjo kosmetikė Miglė Kručiūtė – Babickienė.
Būtini ir emoljentai – priemonės odą padengiančios apsaugine plėvele. Tinka ir močiučių receptai. Pavyzdžiui – valgome pusryčiams avižinę košę, tad likučių neišmeskime. Vakare nusiplovę rankas užsitepkime košės ant odos. Tai, pasak medikų, puiki rankų kaukė.
Tinka ir įvairios vonelės. Pavyzdžiui lakišiaus žolės. Po visų tokių procedūrų būtina rankas patepti maitinamuoju ar drekinamuoju kremu. O dar geriau, jeigu jo užtepus užsidėsime medvilnines pirštines, ir keliausime miegoti, kremas pasak žinovų, per naktį tikrai palepins rankų odą.