Kėdainiečiai pilnais vežimais iš parduotuvių tempia vandenį. Krauna jį penkialitrėmis talpomis ir pakuotėmis po pusantro litro. Vanduo parduotuvėse baigiasi akimirksniu.
Štai, ką jie pasakoja:
„Kažkur 8 valandą jau neradom vandens, nebebuvo. Va tie va baigiasi, tie dideli po 5 litrus, dar „Neptūnas“ biškį yra ir viskas, ir nebėr vandens.“
„Ir taip yra sudėtinga žmonėms, ir dar prie viso to, kad vandens negalim gert ir vartot.“
„Tai pilną vežimėlį vandens, mes dviem šeimom. Mes tik mineralinį geriam.“
„Be vandens namuose ir sėdi… Neišsigandom, bet čia kažkas prisidirbo.“
„Už galvos suėmei ir viskas, tai ką gyvsidabrio – čia cheminis elementas, iš kur jis atsirado, termometrą kas sudaužė rusišką.“
Tokia panika Kėdainiuose kilo pasklidus žiniai, kad miestui ir didžiajai daliai rajono – beveik 30 tūkstančių vartotojų ir beveik pusšešto šimto įmonių, jau kurį laiką galimai tiektas gyvsidabriu užterštas geriamasis vanduo. Tad rajono valdžia gyventojams uždraudė gerti ar maisto gamybai naudoti iš čiaupo bėgantį vandenį.
Dar vakar paskelbta, kad Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos tyrimai parodė, jog gyvsidabrio kiekis kėdainiškių vandenyje normą viršija kone dvigubai.
„Iš 53 elementų tirtų, gyvsidabris buvo viršijęs vietoje 1 mikrogramo, buvo 1.71 mikorgramas“, – sako „Kėdainių vandenys“ direktorius Rimgaudas Praninskas.
Išsigandus tokių tyrimo išvadų, miesto įstaigoms net pradėtas vežioti vanduo. Štai į Kėdainių vandenų įmonės teritoriją suka ugniagesių automobilis, tik skuba ne liepsnų gesinti – atvežamos 8 tonos kokybiško vandens.
Jis pilstomas į talpas ir pirmiausia išvežiojamas įvairioms įstaigoms:
„Senelių namai, ligoninė, vaikų prieglaudos tos visos – nu, kas negali apsirūpinti patys…“
Gyventojai čia atėję taip pat tikisi gauti vandens, tačiau jiems penkių litrų butelius suplanuota dalinti vakarop.
Specialistai įspėja, kas jam yra itin jautrūs
Visuomenės sveikatos specialistai vardija, kam padidėjusi gyvsidabrio koncentracija vandenyje pavojinga.
„Jautresni yra besilaukiančios moterys ir vaisius besivystantis, maži vaikai. Tokie požymiai: silpnumas bendras gali būti, nuovargis. Gyvsidabrio poveikis yra nervų sistemai, tai galvos skausmai, pykinimas gali atsirasti“, – pasakoja Sveikatos centro vadovė Sandra Buinovskienė.
Tačiau miestelyje sukelta panika popiet virto tragikomedija. Paaiškėjo, kad mėginiai iš Smilgos vandenvietės paimti kovo dešimtąją, o rezultatus apie galimą taršą įmonė „Kėdainių vandenys“ gavo po mėnesio – balandžio viduryje. Maža to, įmonė suklydo ir savivaldybei pateikė klaidingus tyrimų rezultatus. Meras grasina teismu.
„Paruoštas mano raštas į prokuratūrą dėl informacijos ne laiku, neteisingos pateikimo ir dėl viešo intereso gynimo“, – teigia Kėdainių meras Valentinas Tamulis.
„Kėdainių vandenų“ vadovas teisinasi žmogiška klaida.
„Esam susimažinę žmonių skaičių, nes mes siekiame kad nebūtų mūsų darbovietėj užneštas virusas, tai aš ėmiausi administratorės vaidmenį ir padariau klaidų, rašybos klaidų, nieko nuslėpt nenorėjom“, – kalbėjo „Kėdainių vandenys“ direktorius Rimgaudas Praninskas.
Kaip rodo duomenys, tarša užfiksuota pačiame rezervuare, į kurį subėga net 7 Smilgos vandenvietės gręžinių vanduo. Tad kuris galimai užterštas – nežinia. Be to, dar šiandien skubiai paimti pakartotinai mėginiai ir popiet gauti pirmieji rezultatai taršos jau neberodo.
„Mėginių šitų, kuriuos buvo išvežę „Kėdainių vandenys“, visų 7 gręžinių vanduo rodo apie pusę leidžiamos normos gyvsidabrio“, – sako V. Tamulis.
Tačiau kėdainiečiai raginami dar neatsipalaiduoti ir iš čiaupo vandens maistui nenaudoti. Laukiama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos galutinių išvadų, ar tikrai vanduo saugus. Tuomet ir paaiškės, ar beverta skelbti ekstremalią situaciją, kaip tą planuota daryti dar šįryt.