TV3 žinių „Dienos komentare“ buvęs ministras pirmininkas aiškino, kad toks jų noras gali baigtis labai liūdnomis pasekmėmis tiek šalies tarnautojoms, tiek valstybei.
Seimo pirmininkė ir premjerė teigė, kad nenori būti visą laiką saugomos. Ką jūs, kaip buvęs premjeras, apie tai manote?
Tai nepriklauso nuo tavo norų. Aš taip pat nenorėjau būti visą laiką saugomas, bet, deja, tokia yra valstybės pareiga ir tai yra labai svarbu. Čia nėra asmeninės užgaidos, šiuo atveju tu nesi privatus asmuo.
Jei įvyktų kažkas, sakykite kalbant apie premjerą, ir, neduok Dieve, būtų pasikėsinta į premjerės gyvybę – sugriūtų Vyriausybė, sugriūtų dauguma. Valstybėje iš karto atsirastų nestabilumas. Kitų valstybių požiūriu būtų traktuojama, kad Lietuva nėra stabili valstybė, galinti užtikrinti savo pagrindinių asmenų ir politinės sistemos stabilumą.
Klausimo nėra, ar tai įvyks, jei bus atsisakyta apsaugos. Klausimas – kada tai įvyks ir kokia apimtimi įvyks. Po to, kada tai įvyks, tie patys Seimo nariai, kurių šiandien buvo 73, jie tikrai pradės kaltinti, ieškoti iešmininkų.
Paprastai iešmininkais lieka vadovybės apsaugos tarnyba, nes jie vis tiek privalės užtikrinti saugumą. Resursai gerokai pabrangs, nes pamainos nepasikeis – bus laiko tarpas, kada funkcijas (Seimo pirmininkė ar premjerė – red. past.) vykdo, tada sakys, aš nebevykdau jau, noriu pabūti namuose, po to vėl kažkur reikės važiuoti, todėl ta apsauga kainuos brangiau ir čia jokio resursų taupymo nebus.
Jei tau tai trukdo kaip asmeniui, tai išeitis labai paprasta. Jei tu nesusitaikai su tuo, kokios yra vieno iš valstybės vadovų pareigos, tada tiesiog pasitrauki ir tas pareigas vykdo kitas asmuo.
Bet gal tikrai nereikia visą laiką saugoti?
Nėra dalinio saugumo. Arba yra saugu ir tarnybos užtikrina, kas yra saugu, arba yra galimybė turėti spragas. Tokie pasakymai, kad Lietuvoje yra saugu, yra niekuo nepagrįsti. Skandinavijos valstybės pro tą praėjo.
Kažkada Švedija prarado ministrą primininką, dabar Švedijoje situacija yra visiškai kitokia. Tiek ir tada, kai atvažiuoja užsienio svečiai, aš pats mačiau, kokio masto yra apsaugos, todėl turiu, su kuo palyginti.
Tu negali kelti savo asmeninio intereso ir nesuprasti, kokias pareigas užimi. Jei, pavyzdžiui, nors taip nėra, mane varžo saugos diržas automobilyje, tai aš dabar kaip Seimo narys užregistruosiu pataisą, kad būtų galima atsisakyti saugos diržo? Ką tai liečia? Tai mano asmeninė atsakomybė yra.
Tokių asmeninių įstatymų šalyje apskritai neturi būti. Dabar tai yra Šimonytės ir Čmilytės privatumo įstatymo pataisa.
Kol jūs buvote premjeras, kiek kartų jautėtės nesaugus? Ar pasitaikė tokių situacijų jums, jūsų šeimos nariams?
Buvo ne viena ir man, ir mano šeimai, galiausiai buvo ir ikiteisminių tyrimų, ir asmenys patraukti baudžiamajai atsakomybei, bet tie asmenys puikiai žino, kad ta apsauga užtikrinama 24 valandas per parą.
Jei tik atsiras galimybė prieiti prie saugomo asmens, kuris nėra saugomas, tikrai ta situacija bus pasinaudota. Yra ne tik žmonių, apie kuriuos mes kalbame, kurie gyvena normalų gyvenimą, vaikšto gatvėse, bet yra žmonių, kurie yra nestabilūs ir turi įvairių sutrikimų.
Tie žmonės taip pat yra pavojingi, nekalbant apie tai, kad yra kita valstybė, kuri gali padaryti tokį veiksmą, parodant arba norint sugriauti stabilią politinę santvarką Lietuvoje.
Apie Seimo pirmininkę mes galime diskutuoti ir apskritai nesaugoti, nes tai yra Seimo narys, kuris pagal Konstituciją skirtas tik pirmininkauti posėdžiams. Dar įstatymai suteikia ir kelis formalius papildomus dalykus, tai Seimo pirmininką galima pakeisti kitame posėdyje. Jokių problemų valstybei nėra.
Tai jūs manote, kad Seimo pirmininkės galima nesaugoti visą laiką?
Mes ją (politinę figūrą – red. past.) sureikšminome nuo pono Vytauto Landsbergio laikų, kada jis buvo Seimo pirmininkas. Nors iš tikrųjų, tai nieko reikšmingo nėra ir tas mitas, pasakymas, kad tai antras asmuo valstybėje, tai ir yra tik mitas.
Konstitucija nustato tik vienintelę pareigą, jei mes prarandame prezidentą, bet per 30 metų mes nepraradome nei vieno prezidento. Na, buvo viena apkalta. Tuo metu, kada jis vykdo prezidento pareigas, jis įgyja visas teises ir pareigas kaip laikinas prezidentas.
Tai sureikšminti šios pareigybės nereika, bet kalbant apie Vyriausybės vadovą, tai supraskime, kad gali būti ir pasityčiojimas. Apmėtys kokiais nors daiktais ir kaip atrodys? Nufilmuos, tos pačios užsienio valstybės parodys. Propaganda priešiškų valstybių sakys, kad „žiūrėkite, šalyje nepatenkinta liaudis puola ir muša premjerą ar Seimo pirmininką“. Ar reikia iki to nueiti?
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.