Apie situaciją Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje S. Skvernelis ir politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius diskutavo naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.
Skvernelis: Lietuva yra užpulta
Pasak jo, Lukašenkos režimo veiksmus buvo galima numatyti iškart.
„Tikrai nereikėjo čia didelių analitinių gebėjimų. Baltarusijos pusė deklaruodavo visuomet, kada būdavo didesnė ar mažesnė įtampa tarp valstybių, kad jie „nestabdys“ nelegalios migracijos, kas yra visiškai netinkamas terminas. <...> Kada tu pradedi veiksmus prieš kažką tai, veliesi į politines muštynes, turi pažiūrėti, kokius turi pajėgumus atsakyti, jeigu tau irgi pabandys kažkas atgal užtvoti“, – sakė S. Skvernelis.
Buvęs premjeras mano, kad yra būdų, kaip galima suvaldyti situaciją.
„Lietuva yra užpulta, bet jie nesugeba nieko padaryti, kad apsigintų, neišreiškia ryškios valios gintis. Tai tada belieka, jeigu tu nesugebi apsiginti nuo, kaip sako, teroristo, tai tada ieškok kitokių būdų, kaip tą teroristą suvaldyti, sulaikyti.
<...> Jeigu tu neturi jėgų ir pajėgumų suvaldyti tos krizės kitaip, belieka tas vadinamas diplomatinis kelias. Tai, be abejo, šiandien tikėtis, kad mūsų Vyriausybė arba prezidentas kalbės su Lukašenka turbūt būtų naivu ir tada reikia ieškoti kitų būdų“, – tikino S. Skvernelis.
Tačiau M. Laurinavičius pažymi, kad diplomatinis kelias su Baltarusija nėra įmanomas.
„Jeigu kas nors galvoja, kad Lukašenka surengė hibridinę operaciją tam, kad po to su juo būtų galima susitarti, tai... Tai yra arba susitarimas vykdyti Lukašenkos sąlygas, o dar turėkim omeny, kad už Lukašenkos stovi Kremlius, arba jokio susitarimo nebus.
Tai jeigu ponas Skvernelis įsivaizduoja, kad Lietuva turėtų vykdyti Lukašenkos sąlygas, vėlgi čia daug balsų pasigirsta, kad Lietuva turėtų keisti savo užsienio politiką, tai Kremlius turbūt būtų labai patenkintas“, – sakė politikos apžvalgininkas.
„Nereikia čia painioti, kad kažkas tai nori nusilenkti ir pasiduoti kažkur. Tai yra tiesiog nekorektiška demagogija“, – M. Laurinavičiui atšovė S. Skvernelis.
Vienas kovos būdų – deportacija
Buvęs premjeras teigiamai vertina užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio vizitą į Iraką, tačiau vis tik jo rezultatas, S. Skvernelio manymu, buvo bereikšmis.
„Sprendimas atrodo logiškas, tačiau reikia žinoti, kas išvakarėse Irake buvo, kokios valstybės atstovas, kokia Irako politika apskritai yra nelegalių migrantų atžvilgiu, kaip procesai, kokiais būdais rytuose apskritai yra sprendžiami. Iš tikrųjų tas vizitas toks gavosi bereikšmis iš esmės, jis tikrai jokios naudos nedavė, bet bandyti reikėjo“, – aiškino S. Skvernelis.
Politikas įsitikinęs, kad būtina susitarti su valstybėmis ir vykdyti deportaciją.
„Mes turime ieškoti sąjungininkų, kurie turi kontaktų su tomis šalimis, kur žino veikimo mechanizmus ir principus ir žino, kaip „sumotyvuoti“ tuos nelegalius migrantus savo noru vėlgi grįžti į kilmės šalį.
Tą Lietuva privalo padaryti ir kol nebus pirmų deportacijos lėktuvų, tol iš tikrųjų signalas nelegaliems migrantams ir tiems, kas dalyvauja šitose schemose, bus labai nekoks“, – įsitikinęs buvęs premjeras.
Reikia „normalios“ tvoros
Daug diskusijų kelia ir tas faktas, kad Lietuvos-Baltarusijos pasienyje nėra fizinės sienos. Nors yra tiesiama koncertina, šioji S. Skverneliui panašesnė į parodomąją akciją.
„Valdžia yra pasimetusi, bando griebtis įvairiausių parodomųjų akcijų, kaip ir su ta garsiąja laikina tvora, koncertina vadinama. Ji visiškai ne vietoje, ten ne taip turėtų būti daroma.
Pasifilmavo ministrai prie tvoros ir atrodo, kad problema išsisprendė. Ne, problema liko. Pasieniečiai tikrai sunkiai kovoja su šituo reiškiniu, bet čia reikalingi politiniai sprendimai ir tų sprendimų nėra, ir tokio plano nėra“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Anot buvusio premjero, iki šiol Lietuvos siena su Baltarusija buvo tokia, kokia ir turėtų būti esant civilizuotiems tarpvalstybiniams santykiams. Tačiau jiems pašlijus, reikia fizinės tvoros.
„Jeigu valdžia pasako, ar turi sprendimą, kad tai yra „karo“ faktas prieš mūsų sienas, tai reikia tą tvorą daryti kapitalią ir normalią. Tai ta koncertina, kuri yra ištiesta, turi būti uždėta ant viršaus normalios tvoros, kuri tada duos efektą. Padėjus ant žemės efekto nėra“, – įsitikinęs S. Skvernelis.
Kaltos visos Vyriausybės?
Neretai dėl fizinės tvoros nebuvimo yra kaltinama ir buvusi S. Skvernelio Vyriausybė, tačiau pats politikas tokias kalbas vadina demagogijomis.
„Tai yra demagogija galvojant, kad reikėjo kažkada prieš 30 metų, galbūt tą ir reikėjo daryti, pastatyti tokią sieną, kuri būtų tarp dviejų priešiškų valstybių. Tai čia yra visiškai skirtinga situacija ir tie, kas skleidžia šitą nesąmoningą prasimanymą dėl to, kad jie sieną paveldėjo tokią, tai tikrai taip nėra“, – teigė S. Skvernelis.
Tačiau politikos apžvalgininkas M. Laurinavičius aiškina, kad kaltę turėtų prisiimti visos nuo nepriklausomybės buvusios Vyriausybės.
„Čia nereikia ieškoti ir kaltinti, kuri Vyriausybė kalta, nes turbūt visos, kurios buvo nuo 1990-1991 metų, yra kaltos, jeigu mes per 30 nepriklausomybės metų nesugebėjome pasistatyti fizinio barjero, tai yra sienos, su absoliučiai priešišku režimu“, – tikino M. Laurinavičius.
Visą pokalbį žiūrėkite laidoje „Dienos pjūvis“, kurios įrašą rasite straipsnio pradžioje.