Varėnos rajono gyventojas Juozas grybų supirkėjui Almantui atvežė maišelį voveraičių.
„Na, jau mažai. Praktiškai jau nėra“, – sako jis.
Keletą kilogramų voveraičių surinko Juozo žmona. Ne per vieną kartą tokį kiekį pavyko surinkti. Į mišką ėjo tris dienas. Jiedu gyvena gerokai už Varėnos, tad kai susirinko didesnis kiekis grybų, tuomet ir atvežė į supirktuvę. Dėl mažiau neapsimokėtų ir degalų deginti – supirkėjai šiuo metu už voveraičių kilogramą duoda keturis eurus. Grybų sezonas, sako dzūkas, šiais metais buvo neblogas.
„Na, grybų buvo nemažai, bet daugiausia voverukių. Šiaip kitokių grybų praktiškai nebuvo. Pavieniai baravykai, raudonikiai“, – pasakoja Varėnos rajono gyventojas Juozas.
Juozas konstatuoja: grybavimo sezonas, bent jau jų šeimoje – baigtas. Praeitą naktį kai kur pasirodė šalnos, o tai reiškia ir grybų pabaigą.
Grybus ir uogas Varėnoje superkantis Almantas Juškevičius sako, kad supirktuvė kitą savaitę jau greičiausiai nebedirbs. Žmonės mažai miško gėrybių atneša. Šių metų sezonas gerokai trumpesnis nei pernai. Praeitais metais varėniškiai supirktuves uždarė tik lapkričio viduryje.
„Nemanau, kad pratempsim kitą savaitę, nes prasideda šalnos. O po šalnų jau niekam nereikės tų grybų. Žiūrint kokios šalnos bus. Bet jei kokie -5, tai jau grybai, o ypač voveraitės pažeidžiamos labai stipriai“, – teigia supirkėjas.
Dzūkijos miškuose šį sezoną labai daug voveraičių buvo užderėję. Baravykų, raudonviršių gausiau buvo kituose miškuose – kur daugiau lapuočių. Miško gėrybių perdirbėjai sako, kad tokių kiekių voveraičių Dzūkijoje seniai nematė.
„Sezonas yra labai puikus. Iš mano istorijos, o istorija jau 30 metų patirties, tai vienas geriausių sezonų Lietuvos rinkėjams, žmonėms. Patys geriausi metai“, – kalba UAB „Garvilė“ vadovas Rimantas Radžius.
Supirkėjai ir perdirbėjai sako: kas norėjo šį sezoną tikrai užsidirbo iš miško gėrybių. Dzūkijos supirktuvės vasaros viduryje už kilogramą voveraičių siūlė beveik dešimt eurų. Anot perdirbėjų, gerą kainą galėjo siūlyti dėl grybų paklausos Europoje.
„Kas netingėjo galėjo šiais metais užsidirbti. Nes kainos buvo tikrai neblogos sezono pradžioje. Aišku, kai jų gausiau atsirado tada kainos, bet pradžioje tai tikrai: kas netingėjo galėjo užsidirbti“, – tikina A. Juškevičius.
Jam antrina ir R. Radžius: „Kainos buvo labai didelės. Kodėl jos buvo didelės? Lietuvoje grybų buvo nuo birželio vidurio iki dabar, o niekur kitur ir nebuvo. Nei Rusijoje, nei pusė Baltarusijos, nei Balkanuose, o buvo tik Lietuvoje.“
Praeitą naktį daugelyje šalies rajonų žemę jau nubalino šalna. Utenoje ir Varėnoje, paryčiais, dirvos paviršiuje užfiksuotas net 7 laipsnių šaltis.Šalnos vaizdais žmonės socialiniuose tinkluose dalijasi iš visos Lietuvos.Šalta buvo ir Varėnoje. Štai kokius įspūdingus vaizdus užfiksavo dzūkai. O mikologai perspėja: pasirodžius šalnoms iš tiesų metas uždaryti grybavimo sezoną. Sušalę, o paskui atšilę grybai tampa nuodingi žmogaus organizmui. Šaltis suardo jų struktūrą.
„Susidaro ledo kristalai ir suardo ląsteles. Suardo baltymus ir baltymai pradeda irti. Ir tie irimo produktai yra nuodingi. Galima apsinuodyti“, – perspėja mikologas dr. Jonas Kasparavičius.
Anot mikologo, jei visgi po šaltos nakties nusprendėte grybauti – būtina gerai apžiūrėti rastus grybus.
„Tiesiog kiekvieną reikia apžiūrėti. Ar jis nesuminkštėjęs, ar nepakitusi spalva, pavendenijęs, skiriasi nuo gero grybo. Tokiu atveju nereikia imti“, – priduria jis.
Anot metereologų, šaltis nesitrauks . Artimiausiu metu, kai kur šalyje naktimis, žemės paviršiuje, prognozuojamas iki 9 laipsnių šaltukas.