Beprecedentis atvejis supurtė Lietuvos kalėjimų sistemą: Pravieniškių pataisos namų pareigūnas, organizavo kalinių pabėgimą. Vyras braižė schemas ir nuteistiesiems nešė metalinius įnagius, kuriais šie lengvai įveiktų grotas ar langus, greičiausiai pjūklelius ar reples.
„Pateikė planą, schemą pačio pabėgimo ir suteikė tam tikras priemones, įrankius, kurių pagalba būtų galima įvykdyti fizinį pasišalinimą iš kameros. Tai buvo metaliniai įrankiai, kurių pagalba galima paveikti grotas ir padaryti išėjimą į laisvę“, – sako Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas.
Pasak Kalėjimų departamento vadovo, viskas buvo sudėliota taip, kad į laisvę paspruktų trečiame sektoriuje vienoje kameroje sėdėję du nuteistieji. Tačiau kaliniai laisvės oro taip ir neįkvėpė, o beveik dešimt metų Pravieniškėse dirbusiam pareigūnui už tokius darbelius pačiam gali tekti paragauti kalėjimo duonos.
„Pareikštas įtarimas pagal BK 228 straipsnio 1 dalį – piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi ir dėl kalinių pabėgimo kurstymo“, – sako V. Kulikauskas.
Kaip už pagalbą kaliniams veržiantis į laisvę, pareigūnui atsilygino patys nuteistieji ar jų artimieji, kol kas nežinia. Detalės paaiškės po tyrimo.
„Mes tyrėme konkretų vieną atvejį, tai šitas tyrimas mums ir atsakys apie galimą motyvaciją, ir panašius dalykus“, – V. Kulikauskas.
Sutapimas ar ne, bet šiemet gegužę iš Pravieniškių pataisos namų taip pat trečio sektoriaus jau paspruko du kaliniai, jie rasti tik po kelių dienų. Po šio incidento nuo pareigų buvo nušalintas ne tik trečio sektoriaus saugumo valdybos viršininkas, bet ir pataisos namų valdžia – direktorius Dainius Sušinskas vėliau iš posto pasitraukė.
Tačiau esą sulaikytasis pareigūnas su pavasario bėglių istorija nesusijęs, mat tuomet dirbo kitame sektoriuje.
„Viena iš galimų tyrimo versijų – tai mėginimas šita provokacija diskredituoti dabartinę laikiną įstaigos vadovybę, parodant, kad galimai nekoordinuojama įstaigos veikla“, – sako V. Kulikauskas.
Pareigūnui gresia iki penkerių metų nelaisvės.