Darbdaviai atšauna, kad be skiepo norintys dirbti asmenys turi prisiimti finansinę atsakomybę, o Vyriausybė, kuri iš pradžių ryžtingai griebėsi botago, dabar delsia – kol kas nepasiskiepijusiems darbuotojams skirtų ribojimų Seimui neteikia.
Prieš rugsėjo pirmąją Panevėžyje įsikūrusiame vyrų grožio salone darbai tiesiog verda. Čia pluša ir nepasiskiepiję, bet nuolatos besitęstuojantys ir vakciną gavę darbuotojai. Pasak įmonės bendrasavininko Audriaus Pociaus, jo salone spaudimo skiepytis nėra, o valdžios grasinimus nuo darbo lengviau nušalinti nevakcinuotus darbuotojus vyriškis deda į šuns dienas.
„Tai yra didelis spaudimas žmonėms ir verslams. Aš tikrai esu prieš tokį spaudimą – atleidinėti žmones ir siųsti juos į nuotolinį darbą. Ne visos įmonės tą gali“, – sako jis.
Situacija kaista, mat valdžios spaudimu nepatenkinti žmonės kreipiasi į profsąjungas – užverčia laiškais ir skambučiais. Į darbuotojų profsąjungas kasdien plūsta skundai – žmonės pasakoja, kad darbdaviai juos verčia skiepytis, o nepasiskiepijus testuotis – ir ne darbo, o laisvalaikio metu. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai darbdavys siunčia darbuotoją į privačią kliniką.
„Ir netgi tos veiklos, kurios neįeina į privalomą testavimo sąrašą, tuose sektoriuose yra spaudžiami darbuotojai skiepytis ir yra spaudžiami tikrinti sveikatą ir dar nurodoma jiems privačios klinikos, kur už testus darbuotojai turėtų patys susimokėti“, – teigia profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Verslininkams atstovaujanti darbdavių konfederacija į tokius skundus reaguoja ramiai – esą jei asmuo nenori skiepytis, jisai privalo testuotis ir už tai mokėti iš savo, o ne darbdavio kišenės.
„Aš sutinku ir labai palaikau. Jeigu jūs nenorite nemokamai būti apsaugoti, tai tada norite būti komfortiški, tuomet sukurkite komfortą už savo pinigus. Nes ne visiškai sąžininga būti komforto zonoje kitų sąskaita“, – kalba Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.
Darbuotojų profsąjungos įspėja valdžią – esą jei skundai nesiliaus, teisybės gali tekti ieškoti net ir teismuose.
Pasak profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės, sveikatos apsaugos ministerija parengusi Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projektą perlenkė lazdą. Mat pagal projektą tam tikriems asmenims, kurie dirba kontaktinį darbą numatoma pareiga pasiskiepyti nuo COVID-19. O nepasiskiepijus darbuotojui turėtų būti pasiūlyta dirbti nuotoliniu būdu. Nesant galimybei jis nušalinamas nuo darbo ir negauna darbo užmokesčio iki tos dienos, kol asmuo vakcinuosis.
„Mūsų požiūriu yra perlenkta lazda ir tokia priemonė neatitinka proporcingumo principo. Kitas kas bandoma įteisinti šiuo projektu – tai yra testavimas, kuris vyktų darbo vietoje ir kuris Vyriausybės manymu, finansinė atsakomybė turėtų būti perkelta darbuotojui“, – tikina I. Ruginienė.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys atkerta, kad privalomi skiepai tam tikroms grupėms bei mokamas testavimas – tėra diskusijų klausimas. O kol kas dar tik svarstoma, kokių profesijų atstovai ateityje privalėtų skiepytis nuo COVID-19.
„Šiuo metu įstatymo projektai aptariami tarp institucijų, šiandien dar jie nėra svarstomi. Be abejo, jeigu tokių profesijų ir būtų, tai eitų kalba apie sveikatos apsaugos sistemos, socialinės globos ir slaugos sritį“, – aiškina jis.
Kol kas periodinį privalomą testavimą valstybė apmoka tam tikriems sektoriams – kavinių, restoranų, parduotuvių darbuotojams, vežėjams. Visgi valdžia jau pusę lūpų prabyla apie tai, kad toks testavimas bus privalomas visiems ir galbūt mokamas.
Daugiau kaip pusšimtį restoranų ir kavinių visoje Lietuvoje valdančios bendrovės „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis sako sutiktų darbuotojus testuoti iš savo kišenės tik tam tikrą laikotarpį.
„Mes sutiktume, jei darbuotojas pasiskiepytų pirmu skiepu kompensuoti už testus, būtent to laikotarpio, kol įgaus pilną imunitetą ir galimybių pasą“, – priduria jis.
Anksčiau griebusis botago, dabar Vyriausybė delsia – šiandien posėdyje taip ir neapsvarstė nepasiskiepijusių darbuotojų nušalinimo ir mokamo testavimo klausimų.
Taip pat Vyriausybė turi apsvarstyti ir siūlymą nemokėti ligos išmokos tiems asmenims, kurie suserga COVID-19 ir nėra nuo jos paskiepyti. Apsvarsčius Vyriausybei, vėliau šie įstatymai keliaus į Seimą.
„Tie žmonės, kurie nepriėmė sprendimo skiepytis ne dėl to, kad negali, ne dėl medicininių priežasčių, turėtų tas išlaidas pasidengti iš savo lėšų“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
O skiepijimo tempai Lietuvoje kopia į viršų, šiuo metu šalyje yra vakcinuota beveik 69 procentai 18 metų sulaukusių ir vyresnių asmenų. Per vakar dieną nustatyti 649 nauji koronaviruso atvejai.