Kauno klinikų gydytoja, pulmonologė, docentė Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė įsitikinusi, kad toli gražu ne kiekvienas peršalimas, ar net ir rimtesnė liga, būtinai reiškia komplikacijas ir sudėtingą sveikimo procesą. Daugiau apie tai – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
Tiesa, tam, kad sveikti sektųsi geriau ir sparčiau, jau iki to kiekvienas turėtų padaryti nemažai namų darbų, pasirūpinti tinkama mityba, tikrintis, ar nestokoja reikalingų medžiagų ir vitaminų, pakankamai ilsėtis, jei yra lėtinių ligų – jas kontroliuoti ir būti fiziškai aktyviais.
Kosulį sukelti gali ir skrandis
Vis tik, kas nutinka, jei kosulys nepraeina? Gydytoja sako, kad vien iš kosulio pasakyti, ar žmogus serga plaučių uždegimu – sudėtinga, tam reikia rentgeno ir kitų tyrimų. Tačiau pavojaus signalu kiekvienam turėtų būti prastėjanti savijauta, ilgiau besilaikantis ir vaistais sunkiai suvaldomas karščiavimas, bendras silpnumas ir pojūtis, kad būklė nebūtinai blogėja, bet negerėja.
Gydytoja pabrėžė, kad pastaruoju metu su pacientais dažnai aptariama tema – lengva plaučių uždegimo forma, sukeliama atipinių bakterijų. Toks uždegimas esą gali prasidėti niekuo neypatingai, tačiau tinkamai ligos nenustačius, ji gali išsivystyti į labai pavojingą.
„Vienas iš simptomų, kuris gali padėti pagalvoti apie atipinius sukėlėjus – sausas, neproduktyvus kosulys, kai kosime priepuoliais. Pacientai sako, kad kuo daugiau kosti, tuo labiau norisi ir ilgainiui tai pradeda labai varginti“, – dėstė V. Kalinauskaitė-Žukauskė.
Tačiau, gydytojos teigimu, kvėpavimo takų ligų simptomai per daug panašūs, kad būtų išmintinga bandyti savarankiškai ligą atpažinti iš kosulio tipo. Esą sukėlėjas gali būti visai ne bakterinis, grybelinis ar virusinis.
„Turime nepamiršti, kad naktį, esant gulimoje pozicijoje, kosulį gali išprovokuoti ir dėl padidinto rūgštingumo“, – tikino V. Kalinauskaitė-Žukauskė.
Davė vertingų patarimų
Taip pat gydytoja patarė, kaip plaučių ligų išvengti. Kadangi, tai – oro lašeliniu būdu plintančios ligos, labai svarbu palaikyti tinkamą asmens, o ypač rankų, higieną, vengti būti šalia sergančių asmenų, šaltuoju metų laikų be reikalo nevaikščioti į masinių susibūrimų vietas, stiprinti imuninę sistemą, būti fiziškai aktyviems, vėdinti patalpas, būti gryname ore.
„Ir nepamiršti mitybos, šiais laikais mes šiek tiek numojame ranka į mitybą ir tai daro įtaką mūsų kūnui“, – kalbėjo V. Kalinauskaitė-Žukauskė.
O norintiems išvengti sunkios ligos formos ar komplikacijų, gydytoja patarė ir pasiskiepyti. Pašnekovė pasakojo, kad šiemet pati pirmą kartą nepasiskiepijo nuo gripo ir susirgo labai sunkiai:
„Patyriau, kaip yra negerai nepasiskiepyti, daugiau niekada nepamiršiu šio skiepo“.
Daugiau patarimų, kaip saugoti save ir sunkių ligų išvengti – naujausioje „Sveikatos DNR“ laidoje.
Visą laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.