• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Seimą sugužėjo pop scenos žvaigždės. Tiesa, ne koncertuoti. Atlikėjai ir prodiuseriai reikalauja pratęsti jiems dėl koronaviruso suvaržymų įvestą PVM lengvatą panašiai kaip restoranams. Kultūrininkai tvirtina ir jie dar neatsigavę po pandemijos ir gąsdina neišgyvensią naujos energetinės krizės, jei teks mokėti dvigubai didesnius mokesčius.

Į Seimą sugužėjo pop scenos žvaigždės. Tiesa, ne koncertuoti. Atlikėjai ir prodiuseriai reikalauja pratęsti jiems dėl koronaviruso suvaržymų įvestą PVM lengvatą panašiai kaip restoranams. Kultūrininkai tvirtina ir jie dar neatsigavę po pandemijos ir gąsdina neišgyvensią naujos energetinės krizės, jei teks mokėti dvigubai didesnius mokesčius.

REKLAMA

Tačiau Vyriausybės atstovai tvirtina, kad valstybės biudžetas labai įtemptas, tad jei Seimas lengvatą pratęstų, turėtų surasti ir kaip užpildyti atsirasiančią kelių milijonų eurų skylę.

Palikę namie instrumentus ir koncertinius rūbus, būrys Lietuvos dainininkų ir muzikantų šįkart rinkosi ne į repeticijų ar koncertų sales, o į Seimą. Ten juos susirinkti privertė Vyriausybės planas nuo kitų metų liepos panaikinti nuo koronaviruso pandemijos taikytą PVM lengvatą.

„Čia ne lengvata, prašymas politikams susipurtyti, nuspręsti, kur mūsų kryptis, kultūra – viena svarbiausių valstybės užduočių“, – teigia atlikėjas, prodiuseris Saulius Urbonavičius-Samas.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai vasarą Seimas mokesčių lengvatas meno ir kultūros įstaigoms, atlikėjams ir renginiams įvedė pusantrų metų laikotarpiui, kuris gruodžio pabaigoje baigsis. Tvirtindami, kad po koronaviruso suvaržymų dar nespėjo atsigauti, o dabar užgriuvo milžiniškos energijos sąskaitos, renginių organizatoriai ir muzikantai ir toliau už savo pasirodymus ir bilietus siekia mokėti daugiau perpus mažesnius PVM mokesčius: ne 21 proc., o 9 proc.

REKLAMA

„PVM lengvata labai man reikalinga studijos išlaikymui, įrašant kūrinius, tai labai padeda“, – sako atlikėjas Donatas Montvydas.

„Kas dėl PVM, Lenkijoje – 8 proc, Latvijoje – 0 proc.“, – kalba asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ pirmininkas Martynas Tyla.

„Kultūra – antras ginklas po šaunamųjų. Ką daro ukrainiečiai? Jie finansuoja kultūrą dar stipriau, kad naudotųsi kaip informaciniu ginklu“, – tvirtina atlikėja, LATGA vadovė Raminta Naujanytė-Bjelle.

REKLAMA
REKLAMA

Nevalstybines meno ir kultūros industrijas imasi ginti ir konservatorius, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. Jis tvirtina, kad sunkioje finansinėje padėtyje atsidūrusiems pramogų ir kultūros pasaulio žmonėms reikia išlaikyti mažesnius mokesčius bent dar dvejus metus – iki šio Seimo kadencjjos pabaigos.

„Kalbėdami apie kultūrą, saviraiškos laivę, iniciatyvą, vertybes turime įtvirtinti įstatymais. Mokesčiai – vertybinis klausimas. Turime kalbėti apie ilgalaikius sprendimus kultūros plėtroje Lietuvoje“, – sako M. Majauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau daug mūsų kalbintų Lazdijų gyventojų abejoja, ar verta pratęsti mokesčių lengvatas artistams:

„Šitiems tai reikėtų, pritarčiau.“

„Yra visokių žmonių, kaip ir visose srityse, bet reiktų jiems lengvatų.“

„Kad tas menas būtų tikras, neiškraipytas, o ten kažkokie riksmai. Pasižiūri, tikrai daug kas toli nuo meno.“

„Tokias arenas prirenka, ir jiems nukapsi.“

„Man atrodo, jie blogai negyvena. Geriau gyvena iš visų, geriausia. Jie ir namų prisistatė, labai gerai gyvena.“

REKLAMA

Kiti valdančiųjų atstovai tikina suprantantys pramogų industrijos bėdas, dėl to Vyriausybė ir siūlo dar pusmečiui pratęsti lengvatą, kol baigsis dėl energetinės krizės brangi žiema. Ir to, anot jų, menininkams, turėtų pakakti.

„Žiūrint visą projektą, vertinant pagalbą NVO, kalbant apie kitus metus, ką finansų ministerija planuoja, solidi suma tiems dalykams numatyta“, – teigia kultūros ministras Simonas Kairys.

REKLAMA

„Lengvata buvo padaryta ribotam laikui. Laikas, susitarimas baigėsi. Būčiau už, bet pasitikiu vyriausybe valdančiosios daugumos, kuri sudėliojo biudžetą taip, kaip šiandien įmanomas variantas visų valstybės poreikių“, – kalbėjo Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis.

Kitų metų biudžeto projektą rengusios finansų ministerijos atstovų teigimu, dėl mokesčių lengvatos artistams ir renginiams, biudžete per metus pritrūks 11 milijonų eurų, tad kas nori mažesnių mokesčių, turi surasti, iš kur į biudžetą surinkti papildomų pinigų, kad nepadidėtų beveik 5 proc. BVP siekiantis biudžeto deficitas.

Menininkai jau ne vieninteliai, kurie reikalauja ilgesniam laikui pratęsti nuo pernai vidurio įvestas PVM lengvatas. To paties reikalauja ir maitinimo įstaigų, viešbučių savininkai, tad valdantieji baiminasi, kad nusileidus vieniems prašytojams, Seimą užplūs kitų dar daugiau.

Tamsta šioks toks atlikėjas buvai prieš 30 metų (tos alia dainos man niekada nepatiko, bet dėl skonio nesiginčijama, - gal kažkam iš tiesų patiko..) bet dabar jau nieko "nebeatlieki", žmogau ... nebent valdžiai retkarčiais kažką burna atlieki ...
Mano prašymas, kad samas eitų lauk iš x faktoriaus. Tie patys lėkšti neįdomus teisėjai jau 8 metai? Toks jausmas, kad ziureciau tapati x faktorių nuo pirmo sezono kuris nesibaigia, tiepatys teisėjų komentarai, pasikartojancios jų mintys, frazės. Ant tiek nebeidomu....
Parazitai ir tiek. Vilas pajūrį perkasi, vis dar maža.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų