Profsąjungos vadovo ministro pasiūlyti sprendimai visai netenkina, jis aiškina, kad atleidus darbininkus, geležinkelių priežiūra gali gerokai suprastėti.
Susisiekimo ministras Marius Skuodis į vieną iš Seimo salių opozicijos iškviestas aiškintis dėl vykdomos vertybinės politikos, kuri skaudžiai palies maždaug iki 300 „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojų ir jų šeimų. Tiek žmonių įmonių grupė šiemet planuoja atleisti iš darbo.
„Žinot, man labai sudėtinga atsakyti, bet ar teisinga, kad dabar mūsų pasienyje yra 30 tūkstančių Rusijos karių su velnias žino ko dar pritempta technika šitoje vietoje“, – sako M. Skuodis.
Sauliaus Skvernelio naujai įkurtos partijos frakcijoje Skuodis bandė teisintis – anksčiau atleidimų buvo gerokai daugiau.
„Darbuotojų skaičius geležinkeliuose sumažėjo 4 tūkstančiais, kažkur“, – kalba M. Skuodis.
Ir bando raminti – gal atleistiesiems pavyks tik pakeisti darbo pobūdį ir likti toje pačioje įmonėje.
„Kiekvieną dieną yra per metus virš 100 darbo vietų laisvų“, – teigia M. Skuodis.
„Kada valdantiesiems vertybė yra ne žmogus, ne Lietuvos interesas, ne pilietis Lietuvos, tai jiems tie žmonės statistiniai vienetai tiktai. Sako, suraskit kažkur darbo, surasim, kažkur gal pasiūlysim, pasirodo tas ir siūlymas kaip yra, atsiverskit skelbimus įmonės, jeigu jums patinka, tai ieškokit“, – sako S. Skvernelis.
Bet pradėjus domėtis situacija geležinkeliuose atidžiau, ministras pripažįsta – įmonėje problemų ir daugiau. Kasmet šimtai darbuotojų patys palieka geležinkelius.
„Aš manau, kad geležinkeliams didesnis iššūkis yra išlaikyti darbuotojus, kaita yra apie 11 procentų per metus, tai reiškia, kad per metus atsiranda maždaug 700 laisvų darbo vietų“, – teigia M. Skuodis.
Profsąjunga turi paaiškinimą – daug eilinių darbininkų uždirba po 700–800 eurų.
„Ganėtinai didelis skaičius LG darbuotojų turintys stažus 20, 30 ir daugiau metų, jie labai lojalūs įmonei, ir tokiems žmonėms prarasti darbą per tokiu pokyčius yra didelis psichologinis smūgis, ir jie net ir gaudami nedidelį darbo užmokestį laikosi. Ir dalis jų dirba šeimom“, – kalba geležinkelių profsąjungų susivienijimo vadovas Artūras Černiauskas.
O psichologinį smūgį darbininkai laiko jau dabar – paskelbus apie atleidimus, vis dar neaišku, ką vadovai atleis.
„Valdančiųjų šiandien tokia pozicija yra, kad matoma yra globalus tikslas kažkur aukštai, bet tie žmonės, kurie ant žemės vaikšto, jie nėra matomi“, – teigia S. Skvernelis.
Geležinkeliai sako, kad netekus dešimčių milijonų eurų už Lukašenkos trąšų vežimą, skubiai ieško naujų klientų Vakarų Europoje.
„Šiuo metu vyksta derybos su kitais terminalais Vokietijoje, taip pat kalbamės su Gdansku“, – sako laikinoji „LTG Cargo“ vadovė Eglė Šimė.
„Mes kalbame apie naujus vežimus, naujas kryptis, gal kažkokia yra galimybė dalį tų darbuotojų išsaugoti, kurie bus reikalingi ateičiai. Dabar mes pasiimam ribą, „Belaruskali“ nėra, yra blokada Baltarusijos, reiškia, tiek darbuotojų mums nereikės, ir tada kai reikės jų vėl daugiau, žiūrėsim, ką darysim“, – sako geležinkelių profsąjungų susivienijimo vadovas Artūras Černiauskas.
Daugiausia darbuotojų, anot profsąjungos, bus atleisti iš geležinkelių infrastruktūrą prižiūrinčios „LTG Infra“. Kyla nerimas, kad nelikus darbininkų, infrastruktūra bus prižiūrima gerokai prasčiau,
„Rangovai samdo subrangovus, mato, kad kokybė tų darbų atliekamų subrangovų visiškai netenkina, jie dirba su ganėtinai primityviom priemonėm, kur Lietuvos geležinkeliai dirbo prieš 10 metų su tokiom priemonėm“, – teigia A. Černiauskas.
Ministrui kritikos kliuvo ir dėl per ilgai vykstančių „Rail Baltica“ vėžės statybų, taip pat ir dėl prastos, anot politikų, „Lietuvos pašto“ veiklos.
„Faktas, kad Vyriausybėje kai kurie ministrai išsikvėpę yra, kai kurie net nebuvo įkvėpimo įgavę per tą laikotarpį, ir tikrai proveržio tikėtis toliau nėra“, – tikina S. Skvernelis.
Susirašinėjimų programėlėje „Telegram“ jau sukurta grupė, kurioje pasipiktinę dėl būsimų atleidimų geležinkeliuose žmonės raginami protestuoti. Ir tai daryti rytoj, Vasario 16-ąją. Kas konkrečiai ragina darbuotojus rinktis, neaišku, bet matyti, kad tai ne profsąjungos.