Pasak konservatoriaus, dėl oponentų boikotų Lietuva gali likti be tiesioginių merų rinkimų. Opozicija atkerta, kad kalti patys valdantieji. Seimo Pirmininkė žada sudaryti dialogo darbo grupę, o politologai įžvelgia, kad opozicija galbūt siekia pirmalaikių rinkimų.
Į Teisės ir teisėtvarkos komitetą prisijungė trys iš keturių valdančiųjų. Du opozicijos nariai iš anksto informavo, kad nedalyvaus, o Agnė Širinskienė ir Česlavas Olševskis tiesiog neprisijungė. Konservatorius Andrius Navickas papasakojo, kad su Širinskiene dar spėjo persimesti keliomis frazėmis: „Man atskaitė moralą, kad ne taip kviečiama, ne taip daroma, sakė, kad penktadienis yra diena, kai ji važiuoja į darbą su rinkėjais.“
Šedbaras pasipiktinęs – esą su rinkėjais susitikinėti skirti pirmadieniai, o ne penktadieniai: „Reikėtų, Andriau, jei sutiksit, atskaityt moralą teisininkei, kuri neskaito valdybos sprendimų.“
Viską stebi ir laiką gaišta ir kviestiniai posėdžio dalyviai iš ministerijos, prokuratūros. O pats posėdis netrunka nė septynių minučių: „Kolegos, turim po devynių šešias minutes. Nei Česlavas Olševskis, nei Agnė Širinskienė nei įspėję, jei prisijungę prie komiteto posėdžio. Tokiu atveju komiteto posėdį baigiame.“
O lygiai tas pats komitete nutiko ir trečiadienį. Opozicija boikotavo ir jį – po to, kai įsižeidė dėl diena valdančiųjų paankstintos žemės ūkio ministro Navicko interpeliacijos. O vakar viskas baigėsi skambiu išsiskirstymu po atskiras Seimo sales. Šedbaras įtaria, kad tokiu elgesiu oponentai pamina priesaiką.
„Tai neturi tapti sistema. Kai tai tampa sistema, tai yra Seimo pareigų nevykdymas“, – sako komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
Konservatorius ketina kreiptis į etikos sargus, kuriems… vadovauja valstiečiai.
„Etikos ir procedūrų komisija jau ne kartą yra išaiškinusi, kad nedalyvavimas posėdžiuose, kaip politinės valios išraiška, ką opozicija dabar daro, yra pateisinamas“, – teigia darbietis Andrius Mazuronis.
O posėdyje linksniuota Širinskienė tikina, kad opozicija aiškiai perspėjo, kad neis nei į plenarinius, nei į komitetų posėdžius. Jei taikos vėliava neiškils, gal net iki rugsėjo.
„Man labai keista, kad valdantieji, antra diena krizė tęsiasi, nesuprato, kokioje sudėtingoje situacijoje esame“, – kalba A. Širinskienė.
Tačiau darbotvarkėje – ir svarbūs klausimai, kurie rugsėjo laukti negali.
„Jeigu mes nespėjam priimti įstatymų dėl tiesioginių merų rinkimų, jų nebus. Tiesiog jų nebus. Išvis nebus tiesiogiai renkamų merų, bus tarybos renkamos. Tai kas prisiima atsakomybę? Turbūt tie, kurie ignoruoja posėdžius?“ – teigia S. Šedbaras.
„Be jokios abejonės, negerai. Aš pripažįstu, kad negerai, bet sutikite, kad tas opozicijos veiksmas buvo atoveiksmis į valdančiosios daugumos veiksmus“, – tikina A. Mazuronis.
Teisės ir teisėtvarkos komitetą sudaro vos 8 nariai – po keturis iš valdančiųjų ir opozicijos. Šedbaras antradienį ketina Seimo prašyti komitetui priskirti papildomą koalicijos narį, kad galėtų dirbti, jei opozicija posėdžių ir toliau nelankys.
„Tai ką, jie kiekvieną kartą, kiekviena, posėdžiui valdančiuosius permetinės iš vieno komiteto į kitą?“ – sako A. Širinskienė.
Visgi tokie politiniai žaidimai Širinskienės neturėtų stebinti. Dar 2019-aisiais, kai valdė valstiečiai ir ji dar buvo jų gretose, politikė save paskolino „tvarkiečiams“ – trumpam perėjo į jų gretas, kad negriūtų jų frakcija.
Seimo Pirmininkė skelbia, kad sudarys dialogo darbo grupę konfliktui spręsti – tai vienas iš opozicijos reikalavimų.
„Kitą savaitę rinksis šita grupė, frakcijos paprašytos deleguoti savo atstovus, iš visų frakcijų bus atstovai, matyt, kalbėsimės“, – teigia konservatorius Paulius Saudargas.
Valdantieji visgi primena, kad priėmė svarstyti daugiau nei pusę opozicijos teiktų įstatymų projektų, o tai nėra mažai. Opozicija nori, kad ministro Navicko tinkamumą įvertintų prezidentas, o Seimo Pirmininkė pasitikrintų pasitikėjimą Seime. Dar opozicija reikalauja, kad birželio darbotvarkėje liktų tik ekonominiai ir socialiniai klausiamai, taigi, ne civilinės sąjungos ar kitokie reikalai.
„Kažkas gal negali būti įgyvendinta, kažkur mes nusileisim, kažkur jie gal tegul nusileidžia. Reikia ieškoti bendrų sprendimų“, – tikina A. Mazuronis.
„Pasipiktinimas yra dėl procedūrų, o reikalavimai – dėl sesijos įstatymų projektų turinio. Tai yra visiškai perlenkta lazda. Reikia truputėlį susimąstyti ir opozicijai, suprasti, kad opozicija nėra valdantieji, ne jie darbotvarkę sudarinėja šiuo metu. Mes neturime šiuo metu prabangos turėti dar vieną krizę“, – komentuoja politologė Rima Urbonaitė.
Politologė Rima Urbonaitė pabrėžia, kad manipuliacijomis užsiėmė abi pusės. Tačiau opozicija savo veiksmais esą galimai siekia ne tik matomumo.
„Netgi galbūt nori ir pirmalaikių rinkimų, nes jiems tai labai naudinga“, – sako R. Urbonaitė.
Pasak politologės, nustebino ir vakarykštė prezidento reakcija. Valdančiųjų veiksmus jis pavadino „buldozeriu“.
„Prezidentūra niekada taip greitai nereaguodavo į vykstančius procesus. Teoriškai, gali būti kelios prielaidos: prezidentas mato konkrečiai vieną pusę teisią arba prezidentas iš anksto žinojo, kas bus“, – kalba R. Urbonaitė.
Šįryt vyko ir dar keleto komitetų posėdžiai, tačiau juose valdantieji turi narių persvarą, taigi opozicijos boikotas darbo nesustabdė.
Jei Lietuva vis dar norime išlikti kaip valstybė, vienintelė išeitis pirmalaikiai rinkimai. Po kurių tikėkime, tauta turės tiek proto ir atsakomybės atsikratyti to KGB palikto brudo visiems laikams.