Skvernelio frakcija „Vardan Lietuvos“ dėl įvykių prie Seimo teisėtumo ir dėl galimo mobingo ministerijoje kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Darbo inspekciją.
Pernai į Viešojo saugumo tarnybos autobusą ir policijos mašinas skriejo akmenys, o antradienį lygiai taip pat, tik žodžiais, vienas į kitą svaidosi buvęs tarnybos vadovas generolas Ričardas Pocius ir Vidaus reikalų ministerija.
„Ji, kaip vadovė, demonstravo absoliučią nekompetenciją. Ir pati nesupranta, apie ką kalba. Ir ko reikalauti, ir ką pasakyti. Aš manau, kad gal buvau per tiesmukas ir tiesiai prašydavau paaiškinti, kas tai per modeliai, kaip tas riaušes malšinti, jeigu ne planas „Vėtra“, na ir tai nepatikdavo...“, – sako R. Pocius.
Vidaus reikalų ministerija tikina, esą Viešojo Saugumo Tarnyba nesuvaldė situacijos prie Seimo, o tarnybos vadas netinkamai ėjo pareigas – nedalyvavo svarbiuose pasitarimuose, nebendradarbiavo su ministerija, policija. Ir suskaičiuoja – buvęs Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius per pastarąjį pusmetį iš 21 VRM statutinių tarnybų periodinių susitikimų dalyvavo tik 11-koje pasitarimų. Per tą patį laikotarpį iš 17 įvykusių Nepaprastosios padėties valdymo koordinavimo komiteto pasitarimų Pocius dalyvavo 14-oje.
Kilusį konfliktą tirti Seimą ragina Seimo valstiečiai ir siūlo sukurti laikinąją komisiją, tam pritaria visa opozicija. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojui Dainiui Gaižauskui labiausiai užkliuvo tai, kad ministerija įvykius prie Seimo vengia įvardyti riaušėmis. Esą riaušių malšinimui turėtų būti įvedamas planas „Vėtra“, o prie Seimo to padaryta esą nebuvo.
„Juolab, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Dėl riaušių. Tai imperatyviai nurodo įstatymai ar poįstatyminiai teisės aktai, kad turėtų būti nedelsiant įvestas planas. Ar nebuvo uždrausta įvesti ir kas uždraudė, ar ne VRM ministrė“, – kalba D. Gaižauskas.
Parlamentarams kliūva ir Pociaus pasitraukimo iš pareigų aplinkybės. Mat ministerija vakar pareiškė, esą jis kaltindamas ministeriją ir ministrę Bilotaitę neveiksnumu, bando dangstyti savo tikrąsias traukimosi priežastis – nesirodymą darbe. Anot Gaižausko, komisija turėtų ištirti, ar ministrė, ministerija ar policija nepadarė klaidų. Jei tai būtų nustatyta, galėtų nejuokais išjudinti ministrės Bilotaitės kėdę.
„Tikrai turi būti sprendžiamas klausimas dėl interpeliacijos ministrei. Dėl to, kad nesusitvarko su savo pareigomis, bet kadangi ji yra Seimo narė, jeigu paaiškės faktinės aplinkybės dėl nusikalstamų veikų, tada turi būti sprendžiamas klausimas dėl apkaltos“, – sako D. Gaižauskas.
Sauliaus Skvernelio vadovaujamos partijos „Vardan Lietuvos“ Seimo frakcijos nariai šiandien kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl VST pareigūnų veiksmų teisėtumo malšinant riaušes prie Seimo pernai rugpjūtį ir į Darbo inspekciją dėl neva ministrės Bilotaitės taikyto mobingo prieš Pocių. Be to, opozicija siūlo istoriją tirti specialioje Seimo laikinojoje komisijoje.
„Jeigu valdantieji leis tokiai komisijai susikurti. Aš už tai, kad būtų, bet žinant tokių komisijų žanrą, vienas pliusas, kad tai vieši posėdžiai ir galima... Visuomenė gali daug ką sužinoti, turint daugumą... Žinot, kaip tos komisijos pasibaigia.... Taip, kaip pasibaigia“, – kalba S. Skvernelis.
Ar skandalas tarp Bilotaitės ir Pociaus išjudins ministrės kėdę nepriklausomai, ką atskleis komisija, apžvalgininkai abejoja.
„Partijos visa vadovybė, partijos viršūnės, sakykim, akivaizdu, kad gins ministrę, ir gina, na, politikai, kaip visada žiūrės į viešąją nuomonę“, – teigia „Eltos“ vyriausiasis redaktorius Vytautas Bruveris.
O štai politologai negailestingi – abi konfliktuojančios pusės ne be nuodemės. Kliūva ir ministrei....
„Ministrė ir šitoje situacijoje negebėjo komunikacijos svarbos ir nepasižymėjo strateginiu mąstymu ir matymu“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.
Kliūva ir generolui.
„Vadas, kuris pamato tokią situaciją, jis atsistatydinimą tėškia iš karto, ir visuomenei įvardija tokio atsistatydinimo priežastis, o ne tada, kai neaiškiomis aplinkybėmis padeda prašymą išeiti iš darbo“, – sako R. Urbonaitė.
Premjerės komanda šiandieną pareiškė, kad Pociaus atleidimas yra ne vien ministrės Bilotaitės, bet visos Vyriausybės sprendimas. Ir tai esą įvyko abiem konfliktuojančioms pusėms sutarus.