Gamtininkai sunerimę: renovuojant namus masiškai naikinamos čiurlių perimvietės, o Aplinkos ministerija vis nepatvirtina jų saugojimui būtinos tvarkos.
Čiurlį, visą aplipusį sandarinimo putomis, moteris perduoda gyvūnų globėjams. Veido nenorinti rodyti kaunietė sako savo akimis mačiusi, kaip šis išsiveržė pro ką tik užpurkštą angą Ukmergės gatvės daugiabutyje, tad suskubo gelbėti: „Viena pramušta skylė, kai tik užpurškė, ir per langą kai stebėjom, jis ir išskrido iš tenai. Čia eglė yra. Iš to namo skrido ir krito, kėdę atsinešiau ir pasiėmiau aš jį.“
Gyvūnų globėjai apžiūri nelaimėlį, prognozės liūdnos. Skrajūno likimą spręs veterinarijos gydytojai.
„Jis atrodo nekaip. Veterinarai spręs, bet pirminė prognozė nekokia. Klausimas, ar išgyvens“, – sako gyvūnų globėjų asociacijos atstovas Gediminas Liubinas.
Matyti, kad orą raižantys sparnuočiai vis skrenda prie užpurkštų angų, bandydami patekti vidun. Ten, įtariama, lizduose po sandarinimo putomis gyvi palaidoti jų jaunikliai. O dabar tas metas, kai čiurliai maitina išsiritusius mažylius. Atvykę aplinkosaugininkai stabdo darbus, iškviečia ir įmonės direktorių.
„O jūs, kai pradėjot renovuot, apžiūrėjot? – Aš tikėjausi, kad darbuotojai apžiūrės, gaunasi, kad nepavyko to įvertinti. Atidarys iš karto, sutvarkys tas skyles. – O renovacijos darbai turi būti atliekami tada, kai paukščiai išskridę. – Buvo apie rudenį kalba. Supratom, rinksimės kitokį būdą remonto“, – kalba daugiabutį renovuojančios įmonės vadovas Julius Venzlauskas.
Vadovas kaip mat nurodo darbuotojams atidengti skyles. Matyti, kaip darbininkai užsikabaroję ant stogo krapšto lauk sandarinimo medžiagą.
Kiek čiurlių nukentėjo, ar buvo palaidoti gyvi dėl tokio renovaciją pradėjusių darbininkų poelgio, greičiausiai paaiškės per tyrimą. Jį pradėjo aplinkosaugininkai. Įmonės vadovui gresia bauda.
„Vykdydami statybos darbus darbininkai užkišo čiurlių lizdavietes. Buvo duotas žodinis nurodymas jas atidaryti, o su įmonės direktoriumi bus tęsiamas pažeidimo tyrimas ir bus nubaustas administracine tvarka“, – komentuoja Kauno gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistas Edvinas Bekeris.
Gamtininkai sunerimę, kad dėl tokio neatsakingo statybininkų elgesio renovacijos metu įspūdingais skrydžiais stebinantys čiurliai nebetenka perėjimo vietų ir skraidūnų vis mažėja. Aplinkos ministerija sako jau parengusi tvarką, ji turėtų įsigalioti nuo rudens. Ar renovuojant namą saugoti čiurlių perimvietes, privalės apsispręsti gyventojai.
„Prieš renovuojant namą tie investicijų rengėjai žmonėms pasiūlytų ir šitą variantą. Jeigu ten yra angų ir tie čiurliai perėjo, kadangi jie yra tokie paukščiai, kurie grįžta į tą pačią vietą, tai jei žmonės nori išsaugoti perimvietes, jiems būtų pasiūlyta, nurodyti keli sprendimų variantai ir galimi finansai“, – teigia aplinkos ministro patarėja Aistė Žilinskienė.
Čiurliai unikalūs paukščiai – mėnesius sklando danguje, sklęsdami maitinasi, miega ir net poruojasi. Nutupia tik dėti kiaušinių ir maitinti mažylių. Skaičiuojama, kad Lietuvoje šiuo metu peri nuo 50 iki 100 tūkstančių čiurlių porų.