Žiemai ant nosies, Europos Sąjungos lyderiai Briuselyje pradeda dviejų dienų viršūnių susitikimą, kurio dėmesio centre – rekordus senąjame žemyne mušančios elektros ir dujų kainos. Ispaniją dėl jų drebina protestai,rekoridinės elektros kainos fiksuojamos ne tik Lietuvoje, bet ir Italijoje, Lenkijoje, Graikijoje, Prancūzijoje. Vokietijoje dėl jų – 30 metų nematytas infliacijos šuolis. Verslai dėl to eurozonos šalyse perspėja apie kilsiančias produktų kainas. Lietuvos prezidentas lengvos išeities iš situacijos nesitiki.
„Stebuklingų receptų, kada rinkos kainos išaugus tokiu mąstu, kažkas galėtų pasakyti, kad štai mes iš kažkokios nematomos kišenės padengsime visus nuostolius, tikrai taip negalima pasakyti“, – sako prezidentas.
Europos Pietinės šalys kaip Ispanija ir Graikija bei Rytinės kaip Lenkija ir Vengrija iš Briuselio nori konkrečių ir rimtų veiksmų: iš esmės pertvarkyti eurobloko elektros ir dujų rinką, keisti kainų nustatymo tvarką. Varšuva nori mažinti už taršą energijos tiekėjams įvestus mokesčius taip jaukiant Briuselio ekonomikos žalinimo planus. Liberalesnio požiūrio remėjai kaip Nyderlandai ar Liuksemburgas tam prieštarauja, esą kainas rinkoje su laiko stabilizuosis savaime.
„Turime reaguoti protingai. Bent jau taip darys Vokietija. Negalime prarasti rinkos, turime ją plėsti“, – teigia Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Dėl energijos krizės Europoje, kaltinimai iš Briuselio skrieja ir į Maskvą, esą Kremlius dujas naudoja kaip ginklą didinti spaudimą pradėti naudoti tik ką baigtą tiesti Nord Stream2 dujotiekį. Kremlius ginasi, kad „Gazprom“ savo įsipareigojimus numatytus sutartyje vykdo. Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von der Leyen atkerta, kad matydama dujų trūkumą Europoje, Rusija akivaizdžiai piktybiškai nedidina tiekimo, nors ankščiau esant trūkumai tai visada darydavo. Gitanas Nausėda tikisi, kad Europa šantažuojama nesileis ir vieningai atsakys Putinui.
„Visiška nesąmonė, šlamšas, politiškai motyvuotos, nepateisinos blevyzgos“, – kalba prezidentas Vladimiras Puutinas.
„Šiandien mes matome, kad galimai yra manipuliuojama ta doiminuojančia rinkos padėtimi sukeliant kainų šoką ir po to naudojantis situacija tiek, finansiniais, tiek politiniais sumetimais“, – tikina G. Nausėda.
Šiandien and Europos lyderių Europos stalo guls Komisijos siųlymai krizę spręsti spartinant investicijas į atsinaujinančios energijos šaltinius, didinti Europoje esančias dujų talpyklas. Kita išeitis, eurobloko šalims sutarti dujas kaip ir vakcinas pirkti kartu, ne atskirtai. Šį sprenimdą palaiko ir Lietuva.
„Yra didžiulė vieninga vidinė rinka, kurios instrumentą, galima išnaudoti kaip derybinę jėga“, – tikina prezidentas.
Kol pavyks išspręsti igalaikęs problemas Europos Komisija šalis ragina karpyti mokesčius mažas pajamas turintiems europiečiams.
Tiesa, nerimaujama kad lyderių kalbas gali sujaukti Lenkijos ir Briuselio konflikto. Varšuva nenori pripažinti Europos Sąjungos teisės viršenybės. Briuselis grasina sustabdyti dosnias finansines dotacijas.
„Mes nesileisime šantažuojami. Esame pasiruošę dialogui“, – aiškina Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki.
Kaip įprasta iki ankstyvų ryto valandų posėdžiauti mėgstantys Europos lyderiai rytoj iš pat ryto žada aptarti ir Europą drebinančias migracijos bėdas.
Lydrių taikiklyje – galimos sankcijos migrantus per sieną ir toliau siunčiančiam Minsko režimui.