Plačiau apie tai domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
„Narkotikai yra didžiuliai pinigai ir natūralu, kad dabartiniai narkotikai vėlgi yra konstruojami, kuriami taip, kad kuo greičiau sukeltų priklausomybę. Nėra nei lengvų narkotikų, nei mažų dozių, visada po mažos dozės seka didelė dozė, kelios mažos dozės jau sudaro didelę dozę“, – teigė gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius.
Geriausias to įrodymas – narkotikų sukelti pokyčiai žmogaus psichikoje ir organizme.
„Žmogus nesuvokia aplinkos, nesuvokia, kur yra, nesuvokia, ką daro, gali daryti labai įvairius ne tik beprasmiškus, bet ir pavojingus sau ir aplinkiniams veiksmus, dažnai bėga kažkur tai“, – aiškino M. Marcinkevičius.
Plinta neaiškios sintetinės medžiagos
Tokias būsenas dėl rinkoje vis dažniau aptinkamų maišytų, purkštų, neaiškiomis sintetinėmis medžiagomis kombinuotų narkotikų medikams tampa vis sunkiau gydyti, o žmonės net neįtaria, kuo svaiginasi.
„Gaminamos yra kažkur tai Kinijos laboratorijose, kur žmogus net nežino, nei kas yra pagaminta, nei ką jisai vartoja. Mums, kaip gydytojams, yra labai sudėtinga kartais žinoti, kokia tai medžiaga, nes mes irgi negalim nustatyti nei iš paciento simptomatikos, nei iš kraujo tyrimų“, – tikino RVUL Ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja Gabija Laubner.
Pabrėžiama, kad tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje jaunimas vis sparčiau į savo kasdienybę įtraukia tiek natūralių, tiek sintetinių kanapių produktų. Ir tai, pasirodo, visai nėra žaidimas.
„Tai absoliutus melas. Tikimybė naudojant kanapes susirgti psichozėm, būtent tokiom ne tik vienkartinėm, bet tokiom psichozinėm ligom kaip šizofrenija, padidėja 3-5 kartus. Pasaka apie tai, kad kanapės yra nekenksmingas dalykas, na, iš tikrųjų, yra tikrai melas“, – įsitikinęs gydytojas psichiatras
Jauniems žmonės – infarktai ar insultai
Svaigių nuotykių ištroškusiems dažnai vien tik „žolytės“ nepakanka. Ieškodami kuo dar paįvairinti gyvenimą, žmonės paslysta ant naujų, pojūčius aštrinančių psichoaktyvių medžiagų, o jų perdozavus belieka melsti stebuklo, o kartais ir antro šanso gyventi.
„Gali būti, kad jaunam žmogui įvyksta infarktas arba insultas, tai yra kraujo krešulys gali nukeliauti į smegenis arba kraujo išsiliejimas atsitinka į smegenis. Temperatūros labai dideli šuoliai iki 42, gali būti kvėpavimo sustojimas ir sąmonės sutrikimas iki agresyvumo, iki traukulių ir sąmonės praradimo“, – pasakojo RVUL Ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja.
Įtempti ausis ir būti būdrus turėtų ir tėvai. Lietuvoje penktadalis vaikų bent kartą gyvenime yra bandę narkotinių medžiagų. Specialistai sutartinai kartoja, kad rinkoje įsigyti grynų kanapių, neva tai nesukeliančių jokios rizikos, neįmanoma, ir eksperimentuoti linkę mokiniai ilgainiui susiduria su labai skaudžiomis pasekmėmis – yra pažeidžiami jauno žmogaus vidaus organai.
„Nepaisant to, kad ir kanapės vartojimas paaugliui yra labai žalingas, bet kai jisai gauna susintetintą šitą medžiagą, kurioje neaišku, kokios yra priemaišos, tai iš karto veikia organizmo imunitetą. Tai ir yra blogiausia situacija, kuri gali nutikti. Tai visų pirma atsiliepia kepenims, taip pat ir plaučiams, skrandžiui, kraujui, vitaminus sunkiau įsisavina kraujas“, – teigė RPLC Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus socialinė darbuotoja.
Įtartini draugai, nė iš šio, nė iš to praleistos pamokos, suprastėjusi atmintis, staiga išaugęs arba sumažėjęs apetitas, atsiradusi šviesos baimė, pykčio ir agresijos priepuoliai, muštynės, vagystės – visa tai yra ne kas kita, o rimtas signalas, kad vaikas galimai vartoja narkotikus ir tėvams būtina imtis skubių priemonių.
„Jeigu matote, kad yra kažkokie tai neaiškūs kvapai, kažkokie tai neaiškūs milteliai, tabletės, švirkštai randami jo rankinuke ar kuprinėje, tai aišku turėtų kelti įtarimą“, – tikino medikė G. Laubner.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: