• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki Velykų likus vos kelioms dienoms – prieš akis Didysis prieššventinis tridienis. Prasidėsiantis vadinamuoju švariuoju ketvirtadieniu. Metas per kurį šalies tikintieji ir labiau meldžiasi, ir uoliau švarina namus. Bent jau tvarkytojai sako pastarosiomis dienomis sulaukę itin daug užsakymų.

Iki Velykų likus vos kelioms dienoms – prieš akis Didysis prieššventinis tridienis. Prasidėsiantis vadinamuoju švariuoju ketvirtadieniu. Metas per kurį šalies tikintieji ir labiau meldžiasi, ir uoliau švarina namus. Bent jau tvarkytojai sako pastarosiomis dienomis sulaukę itin daug užsakymų.

REKLAMA

Mat vis dažniau žmonės ne patys tvarkosi, o samdosi tvarkytojus. Tvarkymo paslaugos teikiančios įmonės sako, kad valymo paslaugos prieš šventes išgraibstytos ir neslepia, kad kainas teko gerokai apkelti. 

Didžiuoju arba kitaip dar švariuoju bei žaliuoju ketvirtadieniu, prasideda itin svarbus metas prieš Velykas. Tą dieną senovėje prie Šilėnų, šventu vadinamo šaltinio, susiburdavo marios žmonių.

Ir labai svarbu senovėje buvo atsikelti labai anksti. Dar prieš patekant saulei. Ateiti prie šaltinio ir nusiprausti šaltinio vandeniu. Tuomet tikėta, kad žmogus visus metus, po šios procedūros bus labai sveikas. Ir gražus, dar dažniau graži, kaip priduria etninės kultūros žinovai.

REKLAMA
REKLAMA

Švarusis ketvirtadienis, anksčiau merginoms buvo labai svarbu odos skaistumas. Gražumas. Kad nebūtų kažkokių spuogų, o tas vanduo yra stebuklingas“, – aiškina etnologė Nijolė Marcinkevičienė.

REKLAMA

O jau save nuplovus po tekančiu vandeniu, būtina ir namus iškuopti. Anksčiau žmonės tai darė patys, dabar vis dažniau samdo įmones.

Tad rasti laisvą namų tvarkytoją, kaip sako vienos įmonių vadybininkė Inesa, šiomis dienomis jau kone neįmanoma. Nes ne prieš šventes per dieną sulaukia vieno ar dviejų prašymų sutvarkyti namus, o prieš šventes tokių prašymų dvigubai daugiau. Jeigu anksčiau tvarkytojas samdydavo labiau pasiturintys žmonės, dabar tai daro bet kas.

REKLAMA
REKLAMA

„Teko susidurti, kad mergaitės, pusiau studentės, laisvai samdomi žmonės, kurie dirba. Sako: „aš pavargau tvarkyti savo namus, man reikia tiesiog, kad kažkas ateitų. Aš nebenoriu to daryti“, – sako „Frekenbok namai“ vadybininkė Inesa Jurevičienė.

Dovanoja namų tvarkymą ir vaikai savo tėvams kaime. O tokių paslaugų kainos įvairios. Keturiolika metų su klientais dirbanti įmonė skaičiuoja – tik aptvarkyti dviejų kambarių butą šiandien kainuoja apie aštuoniasdešimt – devyniasdešimt eurų. Prieš keturiolika metų tai kainavo apie trisdešimt litų. Už generalinį tokio pat ploto sutvarkymą dabar teks pakloti ir daugiau nei pusantro šimto eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Generalinių ar pastovių tvarkymai užaugo, net nežinau, gal kokių dvidešimt trisdešimt procentų gal“, – teigia I. Jurevičienė.

Kasdien daugiau užsakymų sulaukiančios įmonės paaiškina, kodėl turi didinti paslaugų kainas.

„Visi chemijos tiekėjai, visa chemija tikrai pabrango. Visa įranga pabrango. Galiu pasakyti procentaliai, mums teko pakelti kainas, plius minus jeigu žiūrėti, jeigu kalbėti apie periodinius valymus, apie mūsų pastovius klientus tai maždaug dvidešimt procentų. Jeigu anksčiau buto valymas kainavo nuo penkiasdešimt eurų, tai dabar nuo šešiasdešimt eurų“, – kalba „Inclean“ vadovas Aleksandras Nikitčenko.

REKLAMA

Patys ar samdydami įmones, nesvarbu, bet etnologai sako, esą susitvarkyti namus prieš Velykas tiesiog būtina.

„Jeigu tu Didįjį ketvirtadienį nesusitvarkysi kapitaliai, namų savo aplinkos, tai visus metus, kad ir labai stengsiesi, tau nepavyks. Tikėjimas ar ne, bet tikrai jeigu didįjį ketvirtadienį nesusitvarkai, tai tie namai taip ir lieka iki galo nesutvarkyti“, – pasakoja N. Marcinkevičienė.

Didįjį penktadienį senovėje ne tik žmonės dar griežčiau pasninkaudavo ir vengdavo triukšmo net ir dirbdami ūkio darbus.

REKLAMA

„Tokia juoda diena, kančios diena, žmonės neužsiimdavo jokiais darbais. Jeigu ir paskalbdavo, jeigu ketvirtadienį neišsiskalbdavo, tai be kultuvės. Ir girnomis akmeninėmis nemaldavo, kad perkūno nebūtų, kad neprikeltų Kristaus ir neiššauktų nereikalingų jėgų“, – sako N. Marcinkevičienė.

Ir tikėdavo, esą penktadienį nei skolinti nei skolintis galima. Tai būdavęs paslaptingas laikas. O štai šeštadienis jau buvo laikomas priešvenčiu. Bažnyčiose švęstas vanduo ir ugnis. Etnologai sako, kad šios tradicijos jau kiek prigesusios.

Aga, siandien PATVARKIAU viena ,,tvarkytoja,, kol manoji zmonele darbe buvo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų