„Duokit man valdžią 15 minučių ir aš 90 proc. šito Seimo pasodinsiu iki gyvos galvos“, – sakė nelegalaus protesto dalyvis Andrius Lobovas.
Vienas iš riaušėmis pasibaigusios nelegalios protesto akcijos lyderių – skandalingai pagarsėjęs A. Lobovas. Jis savamokslis skiepų priešininkas, vakcinas socialiniuose tinkluose vadina cheminėmis bombomis.
Garliavos įvykių veikėjas dukart teistas už automobilių vagystes, taip pat gavęs pusantrų metų laisvės apribojimo bausmę už tai, kad neteisėtai rinko informaciją apie tam tikrus žmonės. Hitlerį ant savo rankos išsitatuiravęs Lobovas šalia Seimo buvo vienas pagrindinių riaušių kurstytojų.
„Man tos kulkos eis kaip saldainiai ir jie nebijo nei vienas dėl to čia stovi“, – sakė A. Lobovas.
Antivakserių mitingo organizatoriai savo reikalavimus nusiuntė prezidentui Gitanui Nausėdai, tačiau riaušėse prie Seimo kliuvo ir jam.
„Toks prezidentas turėtų atsistoti, visų atsiprašyti, atsiklaupti kelių ir sakyti, tauta, aš atsiprašau, bet jis „p*******s“, to nedaro, kodėl?“ – sakė A. Lobovas.
Nors minia vadina Lietuvos valdžią ir pareigūnus fašistais, pats Lobovas savo telefoną padabinęs nacistine simbolika.
Ir mitinge, ir riaušėse randame Tadeušą Vasilevskį „Giboną“, buvusį Vilniaus brigados autoritetą, teistą dėl vagysčių, narkotikų platinimo. Tiesa, jis laikosi atokiau nuo karščiausių vietų, į muštynes nesivelia.
Neramumuose prie Seimo ir Laurynas Ragelskis, kurį dar 2016-aisiais Valstybės saugumo departamentas pavadino Rusijos specialiųjų tarnybų įrankiu. Ragelskis bando kenkti Lietuvai ir dabar. Jis riaušių metu filmuoja pareigūnus, fiksuoja medžiagą, kurią perduoda Rusijos ir Lukašenkos propagandos kanalams.
„Čia tarp protestuotojų yra du mano draugai, parlamento nariai Petras Gražulis ir Naglis Puteikis. Aš tik ką paaiškinau mūsų policininkams, kad negerai mušti šiuos Seimo narius, bet jie mušė normalius žmones. Dabar jus žiuri KGB ir Baltarusija, tūkstančiai gyvoje transliacijoje, rytoj busite pirmame Baltarusijos kanale. Kaip Jums ši situacija? Mes pirštais badome į Baltarusiją, o lygiai tą patį darome Lietuvoje“, – filmuodamas vaizdo įrašą rusiškai pasakoja L. Ragelskis.
Šalia Seimo ir Antanas Kandrotas – „Celofanas“, kuris į teisėsaugos akiratį yra patekęs dėl pinigų grobstymo, šešėlinio degalų verslo, kalėjime jau sėdėjęs ir šiuo metu teisiamas dvejose bylose.
Politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris teigia: „Mes matėme Paleckį ir kitus atvirus Baltarusijos, Rusijos diktatūrų rėmėjus ir garbintojus. Ir mes matėme kraštutinius mūsų tradicinius dešiniuosius patriotus, kurie dedasi didžiausiais kovotojais prieš Rusijos pavojų. Mes matėme juos vienose gretose ir matome, tai tam tikra prasme natūralu, nes juos visus vienijantis veiksnys yra destruktyvus, autoritarinis, antidemokratinis, antiliberalus, antivakarietiškas mąstymas. Čia jiems yra svariausia vertybė.“
V. Bruveris neabejoja, kad trispalvėmis užsimaskavę riaušių organizatoriai siekia vieno – kenkti Lietuvai.
„Tikslas pagrindinis yra destabilizuoti maksimaliai situaciją, kuo labiau kurstyti, kaitinti, nes tai yra visa atmosfera, visas oras, kuriuo šita visa publika kvėpuoja. Kuo daugiau yra betvarkės, įtampos, kuo daugiau nestabilumo, kuo daugiau visuomenė įkaitinta, įaudrinta, tuo jiems geriau.“
Politologė Margarita Šešelgytė priduria, kad riaušių vaizdais Rusijos ir Lukašenkos propagandos kanalai mėgins tapyti sau palankų neva žlungančios Lietuvos paveikslą.
„Kaip ji gali sakyti kažką blogai, ką Lukašenka daro su savo žmonėmis, jeigu ji pati elgiasi šitaip blogai su migrantais. Žiūrėkit, kaip blogai ji elgiasi su savo žmonėm, kurie buvo taikūs protestuotojai. Tai šitas naratyvas irgi išnaudojamas ir bus išnaudojamas. Per tą dieną 4-5 tūkst. susirinko prie Seimo, o pasiskiepijo 17 tūkst. Tai maža, labiau rėksminga Lietuvos dalis, bet net tarp jų buvo dalis, kurie atvesti dėl visai kitų priežasčių ir tikrai nenorėjo kelti chaoso.“
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tvirtina: „Tai nėra tik tai šiaip kažkoks eilinis savo pilietinės pozicijos išreiškimas, tai yra agresyvi, prieš valstybė nukreipta veikla. <…> Bus imtasi visų reikalingų teisinių priemonių, kad būtų pritaikyta atsakomybė už riaušių organizavimą, už ką yra tikrai rimta atsakomybė – iki 6-ių metų numatyta mūsų Baudžiamajame kodekse.“
Iš viso pareigūnai sulaikė 26 asmenis. Dauguma jų patys priešinosi pareigūnams arba buvo riaušių organizatoriai. Buvo ir asmenų, kurie sulaikyti nes buvo girti.
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigia: „Priemonės buvo naudojamos proporcingos, buvo naudojamos įtikinėjimo priemonės, tačiau kai jos nesuveikė, buvo priimtas sprendimas panaudoti fizinę pareigūnų jėgą, po dar buvo panaudojamos ašarinės dujos.“
Sulaikytieji iki šiol laikomi Vilniaus apskrities policijos areštinėje. Kai kuriuos įtariamuosius dėl riaušių prie Seimo prokurorai prašys suimti.
„Ties kiekvienu yra dirbama, ar jis pagal riaušių liniją praeidinės, ar pagal kitus straipsnius. Yra gausybė filmuotos medžiagos. Ikiteisminio tyrimo rėmuose ta medžiaga yra ir bus analizuojama“, – sako R. Požėla.
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė teigia: „Ikiteisminis tyrimas yra atliekamas ne tik dėl riaušių organizavimo, bet ir dėl disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, neturint tikslo jų platinti.“
Per riaušes prie Seimo sužeista 18 pareigūnų – 12 policininkų ir šeši Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Suniokotos aštuonios transporto priemonės.
Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius teigia: „Vakar buvo keturi pareigūnai, kuriuos išvežė greitosios pagalbos automobiliai. Vienam lengvi sužalojimai plaštakos, kitam nuo akmenų skilęs kaulas, šįryt tik nustatyta, kojos kaulas, o dar vienam pareigūnui nuo sprogimo plėštinės žaizdos kojos, o ketvirtas pareigūnas sprogimo sprogstamojo paketo kontūzytas. Ir šįryt kreipėsi dar du pareigūnai, nes jaučiasi blogai. Tai gali būti, kad ir nuo mūsų pačių ašarinių dujų. Medikai patikslins.“
Kritikos sulaukė ir parlamentarai, kurie bičiuliavosi su riaušininkais ir naktį prie Seimo, ir dieną. Petras Gražulis, Mindaugas Puidokas, Aidas Gedvilas, Dainius Kepenis protestuotojus kvietėsi parlamento vidų. Tiesa, bent jau M. Puidokas savo naujų draugų vėliau išsigando, pats prašė Seimo vadovybės pagalbos.
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako: „Mes turėtume kalbėti apie moralinę atsakomybę. Akivaizdu, kad žaidimas baimėmis, emocijų kurstymas atsisuka prieš pačius politikus, kurie ir kursto emocijas. Kiek girdėjau, vakar pats Mindaugas Puidokas išvykti saugiai nebegalėjo iš Seimo rūmų ir prašė pagalbos.“
Opozicijos lyderis Saulius Skvernelis teigia: Nesinori net būti greta tokių „kolegų“, nes tie pareiškimai, kurie buvo nuo scenos sakomi, leidimai išrašyti į Seimą patekti, Seime atsirado kelios dešimtys neaišku kokių asmenų, tai tokiu būdu bandoma surinkti politinius taškus."
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtina: „Darosi politinį kapitalą iš valstybės pamatų klibinimo. Seimo valdyba bandys iš klaidų pasimokyti, svarstys galimybę riboti lankytojų patekimą su Seimo narių išrašomais vienkartiniais leidimais. Antradienį parlamentarai mitingo dalyviams išrašė iki 70-es vienkartinių leidimų į Seimą.“
Išvadas daro ir sostinės savivaldybė, kuri atšaukia suderintus leidimus gyventojų susirinkimams, o komerciniai, kultūriniai renginiai esą toliau vyks.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas sako: „Tas toks nuolaidžiavimas gera valia ir tikėjimas, kad visi ateis į mitingus drugelių pagaudyti, nepasitvirtino paskutinį kartą, mes, kaip institucija, iš savo pusės turime parodyti, kad, matydami tokį bardaką, ėmėmės kažkokių veiksmų.“
Savivaldybė taip pat žada vakarykščio mitingo organizatoriams pateikti sąskaitą už teritorijos tvarkymą ir, jei reikės, išsireikalauti šiuos pinigus teisme, dalyviams jau pateikta apie 200 baudų už draudžiamoje vietoje paliktus automobilius.
Vakarykščio mitingo dalyvius kritikuoja ir žydų bendruomenė. Šalia Seimo saujelė protestuotojų buvo persirengę koncentracijos stovyklų kalinių uniformomis, segėjo Dovydo žvaigždes, galimybių pasą vadino žmonių genocidu.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky tvirtina: „Aš niekaip negaliu susieti koncentracijos stovyklos su vakcinavimu, t. y. žmonių naikinimų pagal kažkokį požymį su noru žmones gydyti be jokio požymio. Antras dalykas, kodėl gi tie žmonės šitaip užjautę kabutėse Holokausto aukas neateina į mitingus, kurie vyksta, paminėjimus.“
Vakar dieną protestuose šalia Seimo dalyvavo beveik 5000 žmonių.