Prezidentas Gitanas Nausėda dar šiandien su premjere Ingrida Šimonyte aptarė ir galimybių paso vaikams nuo 12 metų įvedimą. Nausėda pareiškė, kad vaikai galimybių pasą turėtų gauti ir atlikę COVID-19 testą.
Prie Seimo piketuoti prieš privalomą darbuotojų testavimą, galimybių paso įvedimą vaikams nuo 12 metų susirinko kelios dešimtys žmonių. Nors savivaldybė išdavė leidimą vienu metu akcijoje dalyvauti iki 1000 protestuotojų.
Šeimų sąjūdžio atstovai priešais Seimą pasistatė keletą palapinių, nešėsi maistą, tepė sumuštinius. Ir žadėjo, kad ši protesto akcija prieš valdžios sprendimus bus ilgalaikė – truks iki gruodžio 22 dienos. Štai į Vilnių iš Mažeikių atvykęs Irmantas piktinasi, kad po valdžios sprendimų dėl privalomo testavimo, jį nuo darbo nušalino darbdavys.
„Valstybės tarnyboje dirbu 8 metus, Mažeikių savivaldybėje buvau nušalintas, kadangi atsisakiau testuotis, šiaip iš tikrųjų ketvirtą kartą atsisakau testuotis“, – sako protestuotojas Irmantas Ostrauskas.
„Valdžia nusprendė imtis tokio bizūno kaip ėmėsi pradžioje patys aršiausi diktatoriai“, – įsitikinęs protestuotojas Arminas.
Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininkas tikina – esą pasipylė skambučiai žmonių, kuriuos darbdaviai jau veja iš darbo.
„Turime pavyzdžių skambučių, kur mamos su trim vaikais atleidžiamos iš darbo vien dėl to, kad nesugebės testuotis už pinigus“, – kalba Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininkas Raimondas Grinevičius.
Prie Seimo, kuris jau nuo ryto aptvertas geležine tvora, baiminantis provokacijų, Šeimų sąjūdis piketuoja ir prieš galimybių pasą.
„12 metų galimybių pasas vaikams, tai ką, jam tikrintis kas dvi dienas ar kas 7 dienas. Kodėl tada vienam kas 7, o kitam kas 2 dienas tikrintis? Nėra nei logikos, nei medicininio pagrįstumo“, – tikina Tarybos narys Arvydas Daunys.
„Net ir turėdamas tą galimybių pasą gėda juo naudotis, nes žinai, kad daug žmonių negali juo naudotis ir jautiesi kaip kolaborantas“, – aiškina protestuotojas Arminas.
„Jisai nei suaugusiems, nei vaikams reikalingas, kadangi tai ne esminis dalykas visokių pandemijų ir virusų plitimui“, – rėžia R. Grinevičius.
Dar praėjusią savaitę prezidentas Gitanas Nausėda pasiskiepijęs sustiprinančia – 3 doze nuo koronaviruso pareiškė, kad Vyriausybės sprendimas dėl galimybių paso vaikams nuo 12 metų kelia klausimų. Šiandien Nausėda susitiko su Ministre pirmininke Ingrida Šimonyte. Prezidento teigimu, valstybė privalo užtikrinti vaikams galimybę nemokamai periodiškai testuotis ir taip gauti galimybių pasą.
„Periodinis mokinių testavimas yra viena svarbiausių priemonių viruso plitimui mokyklose užkardyti. Nemokamas ir visuotinai prieinamas testavimas turi būti nuolat vykdomas visose mokyklose. Tai leis ir toliau užtikrinti kontaktinį ugdymą, plintant naujoms viruso atmainoms“, – sako jis.
Pasak prezidentūros, premjerė Ingrida Šimonytė patikino, kad galimybių pasą vaikai nuo 12 metų galės gauti ne tik pasiskiepiję, bet ir atlikę mokyklose testą kaupiamuoju metodu, taip pat nemokamai pasidarę PGR tyrimą mobiliuose punktuose.
Sveikatos apsaugos ministerija antrina, kad vaikai turės daugiau alternatyvų, kurios leis jiems gauti galimybių pasą.
„Tas, kas testuojasi kaupiniais, taip pat mobiliuose punktuose yra nemokamas testavimas. Jeigu tėveliai apsisprendžia, kad vaikas nesivakcinuoja – yra galimybė testuotis, sudaromos pakankamos sąlygos“, – sako viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
Vyriausybės sprendimu galimybių paso vaikams nuo 12 metų reikės jau nuo gruodžio 28 dienos. Be šio paso vaikai nepateks į prekybos centrus, pramogų vietas, kinoteatrą.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tvirtina, kad 13 Europos Sąjungos šalių jau taiko galimybių pasą vaikams ir Lietuva netrukus prisijungs prie šių valstybių.
„Čia Lietuva nebus kažkokia čempionė, kad nepatikrinusi padarė. – Tai planų atšaukti šito sprendimo nėra? – Kol kas ne. Svarbu yra veiklos, kurios liks – šveitimas bus atviras. Jei tėveliai apsisprendžia, kad vaikas nesiskiepys, tuomet yra galimybė testuotis“, – aiškina ji.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė tėvus ramina, kad mokyklose galimybių paso vaikams nereikės. Jo nebus reikalaujama ir neformaliojo ugdymo metu.
„Tai galimybių pasas vaikams nuo 12 metų niekaip nekeičia ir neįtakoja švietimo sistemos. Mokykloje kaip mokomės kontaktiniu būdu, taip mokosi. Gali testuotis. Taip pat yra neformalus ugdymas, kuriame vaikai dalyvauja be galimybių paso“, – kalba ministrė.
O epidemiloginė situacija Lietuvoje įtempta, naujoji koronaviruso atmaina – omikron jau pasiekė ir kaimyninę Estiją. Sveikatos apsaugos viceministrė tvirtina – kol kas oficialiai Lietuvoje ši atmaina nėra patvirtinta, tačiau situacija išlieka sudėtinga.
„Yra stebimas PGR tyrimų atlikimas ir, jei matome, kad yra S baltymo iškritimas, atitinkamai atiduodamas tas tyrimas į sekoskaitą. Tai tokių duomenų šiandien dienai Lietuvoje neturime, kaimyninėse šalyse atsirado pavieniai pirmieji atvejai“, – teigia A. Bilotienė-Motiejūnienė.
Daugiausia koronaviruso protrūkių šiuo metu fiksuojama mokyklose – ugdymo įstaigose registruota pusė tūkstančio aktyvių COVID-19 protrūkių. Daugiausia Kauno, Vilniaus, Klaipėdos apskrityse.