O pralaimėjusi euroskeptikė ir Putino sąjungininkė Marine Le Pen pareiškė, kad iš politikos niekur nesitraukia ir ruošiasi šalies parlamento rinkimams. Dar vienas Putino pralaimėjimas – taip kai kurie apžvalgininkai vertina Prancūzijos prezidento rinkimus ir Emmanuelio Makrono perrinkimą.
O kartu ir vieningos Europos pergale, kuria, žygiuodamas šalia Eifelio bokšto Paryžiuje, jau džiaugiasi ir antrąkart iš eilės išrinktas Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Makronas. Antrajame ture jis surinko 58,6 procento balsų, o jo varžovė euroskeptikė, ultradešinioji Marine Le Pen – 41,4 procento.
Ji sulaukė 10-čia procentų daugiau rinkėjimų balsų nei prieš penkerius metus – tai Makronas priima kaip ženklą, kad laikas kažką keisti ir savo pergalės kalboje pažadėjo ieškoti atsakymo į Le Pen rinkėjų pyktį.
„Turime rasti atsakymą į pyktį ir nesutarimus, paskatinusius daug mūsų tautiečių balsuoti už kraštutinius dešiniuosius. Tai bus mano ir mane supančiųjų atsakomybė“, – kalba Prancūzijos prezidentas Emmanuel Macron.
Ir pažadėjo, kad ši kadencija nebus ankstesniosios tęsinys – esą prasideda nauja era. Makrono pergalės renginys Marso lauke šalia Eifelio bokšto netruko virsti ir tikra švente, kurioje džiaugdamiesi jo šalininkai šoko ir mėgavosi muzika.
„Aš labai džiaugiuosi, kad Macronas laimėjo prieš Le Pen. Tai buvo demokratijos, laisvės ir Europos pasirinkimas. Penkeri Macrono prezidentavimo metai buvo sunkūs dėl koronaviruso ir Ukrainos. Dabar galėsime pamatyti kitokią Macrono pusę“, – sako rinkėjas Hugo.
Tiesa, sekmadienį rinkėjų aktyvumas siekė tik 72 procentus – tai yra žemiausias rodiklis per visų prezidento rinkimų antruosius turus nuo 1969-ųjų ir reiškia, kad daug prancūzų apskritai nepatenkinti politine padėtimi. Niūresnės nuotaikos Le Pen štabe – tai jau trečiasis jos pralaimėjimas prezidento rinkimuose. Vis dėlto, savo kalboje ji aiškiai pareiškė – iš politikos trauktis neketina.
„Aš niekada neapleisiu prancūzų“, – sako kandidatė į prezidentus Marine Le Pen.
Be to, pridūrė, kad jau pradeda ruoštis parlamento rinkimams ir kartu ragina prezidento oponentus šlietis prie jos partijos.
Tiesa, Le Pen rinkėjų nusivylimas rinkimų rezultatais peraugo į pyktį – Paryžiuje ir Lione nuvilnijo audringi protestai. Jos gerbėjai į policijos mašinas mėtė fejerverkus ir sulaukė pareigūnų reakcijos – ašarinių dujų. Kitų šalių lyderiai neslepia džiaugsmo Makrono pergale.
Su dar viena kadencija jį sveikina aukščiausi Vakarų pasaulio lyderiai – tarp jų Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas, Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Pastarąsias savaites politikai ir apžvalgininkai nerimavo ne tik dėl Le Pen ryšių su Kremliumi, bet ir jos radikalumo. Esą jos pergalė galėjo sudrebinti ir Europos Sąjungos, ir NATO valstybių vienybę.