Dalis tautiečių sako, kad atsibodo ir karantinas, ir kaukės. Tačiau verslai prieštarauja skeptikams ir sako, kad laikysis visų saugumo priemonių, kad tik galėtų dirbti. Taip žmonės sostinėje reaguoja išgirdę, kad valdžia garsiai svarsto vėl įvesti karantiną:
„Liūdna bus visiems vėl užsidaryti. Taip pramogų mažai.“
„Taip, taip, taip. Tegul. Reikia kažkaip sustabdyti tą jovalą.“
„Eilinį kartą būtų apribotos mūsų laisvės.“
„Gerai… – Kodėl? – Į mokyklą nereikia.“
„Blogai, aišku, blogai. Geriau, kad jo nebūtų.“
„Tai galbūt reikėtų, kai tokie skaičiai dideli. Manyčiau.“
Apie jį prabilo premjerė Ingrida Šimonytė. Karantino gali prireikti, nes valdžia dėl prastėjančios situacijos nori griežtinti ribojimus ir spręs, ar įvesti privalomą kaukių dėvėjimą uždarose patalpose.
„Labai gali būti, kad tai bus vienas iš didesnių pokyčių, kuriuos vyriausybė siūlys nustatyti. Turbūt tuo tikslu vėl reikės įvesti karantiną“, – sako premjerė.
Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, į didžiuosius prekybos centrus ir vėl tektų traukti ne tik su galimybių pasu, bet ir su kauke, kuri dabar tėra rekomenduojama. Kaukės privalomos tik viešajame transporte, mokyklos ir sveikatos įstaigose. Štai matyti, kad Šiaulių „Akropolyje“ žmonių be kaukės – tikrai netrūksta.
Žmonių nuomonės dėl privalomo kaukių dėvėjimo išsiskiria:
„Aš dūstu nuo jų. – Nereikia? – Man nereikia. Žmonai reikia. Ji užsideda.“
„O aš, manau, kad reikia, nes vis tiek savisauga. Savisauga. Aš dėl savęs nešioju kaukę ir dėl kitų lygiai taip pat.“
„Dabar nusiėmęs tą kaukę esu, nes jau pabodo iš esmės, o jeigu vėl nusimato ateityje blogėjimas, tai tegul būna. Blogiau nebus.“
„Iš tiesų, tai labai nepatogu. Lauke dar nieko, o viduje šilta pasidaro. Nekaip… Bet čia galo nebus. Reikės dėvėti ir dėvėti.“
„Aš už kaukes, nors dabar jų ir nereikia, aš nešioju visą laiką. Jokių problemų.“
„Norisi truputį laisvės. Va, atėjom ir nusiėmėm. Ir sakom: „Gal neužsikrėsim“.“
Tačiau kaukių skeptikams – I. Šimonytė siunčia griežtą žinią: „Jeigu negalime įtikinti, išprašyti ar kažkaip kitaip susitarti su žmonėmis, kad jie saugotųsi patys ir savo iniciatyva, belieka nustatyti tokį reikalavimą.“
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys aiškina, kad privalomas kaukių dėvėjimas galėtų būti taikomas tik tam tikrais atvejais, tačiau dar nekonkretizuoja kokiais: „Norime surasti tą aukso vidurkį ir nekartoti tam tikrų klaidų, nes vis tik didelė visuomenės dalis jau yra pasiskiepijusi, turime testavimo algoritmus, tai norisi visas priemones naudoti proporcingai ir adekvačiai.“
Tam visiškai nesipriešina šio sostinės grožio salono darbuotojai ir lankytojai. Jei valdžia apsispręs, kaukės vėl privalomos taps ne tik meistrams, bet ir klientams.
„Kaukės blogiau nieko nedaro, ar ne? Tai, manau, kad jeigu vis dar reikės, tegul reikia“, – sako kirpyklos klientas Almantas.
O meistras Vytautas sako, kad jau geriau kaukės nei užsidarymas. „Svarbiausia, kad verslas būtų, kad jis dirbtų. Geriau mes saugosimės ir dirbsime nei būsime uždaryti ir tada niekas nežinos, kas vyksta ir kiek tai truks. Ta nežinomybė jau išvargino daugelį žmonių“, – teigia grožio salono „Barbakano“ vadovas Vytautas Vančys.
Apie privalomas kaukes ir karantiną valdžia prabilo, nes per pastarąsias 14 dienų perkopusi daugiau nei 500-tų užsikrėtimų 100-ui tūkstančių gyventojų ribą, visa Lietuva pateko į blogiausią – „juodąją“ – pandemijos zoną. Per pastarąją parą – 1155 nauji COVID-19 atvejai, mirė dar 18 žmonių.
„Ypatingai neramina tas pandemijos pagreitis. Jis dabar siekia maždaug apie 30 procentų. Aš manau, kad tai yra yra labai didelis skaičius ir, galima sakyti apie 4000 atvejų mes galime turėti iki Vėlinių“, – kalba LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas.
Į klausimą, ką daryti, kad situacija pradėtų gerėti, premjerė I. Šimonytė atsako štai taip.
„Skiepytis. Skiepytis. Atsakymas labai paprastas. Skiepytis ir saugotis“, – aiškia ji.
Tačiau per praėjusią parą šalyje pirmąja doze vakcinavosi vos 2764 žmonės. Turint omenyje, kad dar neskiepytų šalyje maždaug pusė milijono – tai lašas jūroje.
Ir dėl to premjerė pratrūksta: „Tai, žinoma, kad manęs netenkina. Klausimas – ką aš galiu padaryti? Ką aš galiu padaryti, jeigu paštininkas atėjęs į namus su slaugytoju paskiepyti vyresnio žmogaus, susiduria su situacija, kai vyresnis žmogus skambina savo vaikams ir vaikai atkalbinėja tą žmogų nuo skiepo? Tai ką aš turiu padaryti tų senų žmonių vaikams, kad jie pradėtų saugoti savo tėvus? Atsiprašau už emocijas.“
O kaukių dėvėjimas konfliktus kelia ne tik prekybos centruose ar prie parduotuvių durų, bet ir Seime. Seime privalomas kaukių dėvėjimas įplieskė konfliktą.
„Tik priminsiu, kad yra toks Seimo valdybos nutarimas, kuris reikalauja, kad visi Seimo plenarinių posėdžių salėje dėvėtumėme kaukes. Aš matau bent du Seimo narius, kurie nedėvi kaukių. Tai Valius Ąžuolas ir Saulius Kepenis“, – sako Seimo narys Jurgis Razma.
Kaukių dėvėti nenorinčius V. Ąžuolą ir S. Kepenį J. Razma apskundė Seimo etikos sargams ir paprašė įvertinti jų elgesį.