• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos pašonėje Baltarusija, kaip ir žadėjo, rengia iš anksto nenumatytas karines pratybas. Krašto apsaugos ministras jas vadina „neplaninėmis ir staigiomis“. Ką daryti su Baltarusija, į prezidentūrą tarnybų vadovus ir politikus pirmadienio rytą susikvietė Gitanas Nausėda. Jau trečiadienį šiuo klausimu šaukiamas neeilinis Europos Vadovų Tarybos posėdis.

Lietuvos pašonėje Baltarusija, kaip ir žadėjo, rengia iš anksto nenumatytas karines pratybas. Krašto apsaugos ministras jas vadina „neplaninėmis ir staigiomis“. Ką daryti su Baltarusija, į prezidentūrą tarnybų vadovus ir politikus pirmadienio rytą susikvietė Gitanas Nausėda. Jau trečiadienį šiuo klausimu šaukiamas neeilinis Europos Vadovų Tarybos posėdis.

REKLAMA

Nerimą politikams kelia ir Rusijos įsitraukimas į pagalbą savo sėbrui Lukašenkai. Tiesa, ekspertai svarsto, kad, jeigu Putinas nepraras sveiko proto, šį kartą „gelbėti” dar vieno diktatoriaus nesiryš.

Savaitgalį nuskambėję Aleksandro Lukašenkos žodžiai apie gausesnes pajėgas pasienyje su Lietuva jau tapo realybe. Baltarusiai savo teritorijoje rengia karinius mokymus.

„Šios pratybos nėra planinės, jos yra staigios pratybos. Tačiau, kita vertus, tai yra pratybos ir vykdomos standartinės procedūros“, – sako Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad pratybose dalyvauja dvi divizijos – per tūkstantį baltarusių karių.

„Tiesioginio poveikio karine prasme jos nedaro. Ne tos pajėgos, kurios galėtų daryti įtaką. Lietuvos pozicija yra į šiuos eskalacinius veiksmus nereaguoti“, – pasakoja R. Karoblis.

REKLAMA

Eskalaciniais veiksmais R. Karoblis vadina ir savaitgalio A. Lukašenkos pasisakymus apie neva suaktyvėjusias NATO pajėgas, jau mūsų teritorijoje. Ir aljansas, ir Europos Sąjungos politikai tai iškart paneigė – NATO yra gynybinis darinys ir neketina nieko pulti. Karių pajėgos prie sienos irgi nėra didinamos, taigi A. Lukašenka tokiais pareiškimais bando išgąsdinti ir mobilizuoti savo tautiečius – tuos, kurie jį vis dar mato prezidentu. Lietuvos diplomatijos vadovas A. Lukašenką demonstratyviai vadina buvusiu šalies vadovu.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabartinė vadovybė su buvusiu prezidentu priešakyje tikrai praranda savo legitimumą ne tik moraliai, bet greit – ir teisiškai tai įvyks“, – teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Žinoma, taip nemano pats diktatorius, ar bent nuduoda nemanantis. Po beveik savaitės laukimo Lietuvos prezidentūra gavo žinią, ką A. Lukašenka galvoja apie G. Nausėdos pasiūlytą trijų punktų derybų planą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Savaitgalį režimas atmetė tarpininkavimo planą. Kadangi režimas atsisakė eiti susitaikymo keliu, taryba būtų sudaryta iš visuomenės atstovų“, – kalbėjo Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė.

Nausėda naują planą, į kurį nebeįeina režimo atstovai, telefonu aptarė ir su Lietuvoje esančia Lukašenkos varžove rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja.

REKLAMA

„Jeigu  mes laikomės scenarijaus, kad Lukašenka bus patrauktas ar pasitrauks, natūralu kalbėtis su tais, kurie toliau ir formuos ateities valstybę. (…) Toks žingsnis yra geras“, – sako politologė Margarita Šešelgytė.

Nausėda planus, ką daryti su Baltarusija, aptarė ir su žvalgybos pareigūnais, premjeru bei Seimo frakcijų vadovais – susikvietė juos į Daukanto aikštės rūmus.

Daug diskusijų dabar kelia ir tai, ką darys Rusija – bandys gelbėti Lukašenką ar nuspręs, kad šįsyk verčiau nagų į svetimas žemes nekišti.

REKLAMA

„Svarbu išlaikyti spaudimą de fakto vadovybei, kuri neapsisprendžia, kaip toliau elgtis. Turi būti aiški žinutė pasiųsta Rusijai, kadangi viešas kvietimas padėti suteikti karinę pagalbą, mūsų įsitikinimu, be jokios priežasties – nei praktinės, nei teisinės, nei politinės“, – pasakoja L. Linkevičius.

Rusijos pagalbos Lukašenka irgi prašėsi savaitgalį. Ekspertai diktatoriaus veiksmus ir pareiškimus jau vadina desperacija. Ir abejoja, ar Rusijai veltis į dar vieną konfliktą dabar būtų paranku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ką tai reiškia? Tai reiškia panaudojimą jėgos struktūrų, susipykimą su Vakarais vėl, galbūt vėl naujas sankcijas. Labiau tikėtinas variantas, kad, jeigu Rusija ir padėtų Lukašenkai, tai tokiu būdu kaip Janukovyčiui – persikeldama pas save jį“, – teigia M. Šešelgytė.

Tiesa, Šešelgytė neatmeta, kad Putinas nebūtinai gali elgtis racionaliai ir apskaičiuotai. Byrantis režimas pašonėje jam irgi yra grėsmė. Daug aiškiau, ką toliau bandys daryti Vakarai. Poryt dėl padėties Baltarusijoje nuotoliniu būdu šaukiama neeilinė Europos Vadovų Taryba. Europos Sąjunga toliau svarstys sankcijas su rinkimų klastojimu ir smurtu gatvėse susijusiems režimo atstovams. Telefonu bendravę Baltijos šalių ir Lenkijos vadovai, o anksčiau – ir premjerai, toliau reikalauja naujų rinkimų Baltarusijoje.

REKLAMA

„Tarptautinę bendruomenę ir visas mūsų kaimynes, kad galėtume kuo daugiau padėti Baltarusijos visuomenę, stiprinti jos politines ir pilietines galias. Bei principingai reaguoti į galimus žmogaus teisių pažeidimus“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Pavakarę Nausėda Baltarusijos klausimus telefonu aptarė ir su Vokietijos kanclere Angela Merkel. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų