Apie tai, kaip jaučiasi sužeisti pareigūnai, TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjo policijos profsąjungos pirmininkė Roma Katinienė.
Kaip šiandien jaučiasi per riaušes prie Seimo sužeisti pareigūnai? Kaip žinome, daliai jų prireikė suteikti pagalbą ligoninėje. Kokias traumas jie patyrė ir kaip šiandien jaučiasi?
Natūralu, kad kai konfliktas įvyksta po teisėtai inicijuoto mitingo ir įvyksta riaušės, ir yra savų piliečių, kurie, atrodo, atėjo taikiai mitinguoti, sužaloti policijos pareigūnai nesijaučia gerai. Pačioje policijoje, ko gero, ne paslaptis, kad tų įtampų netrūksta.
Policijos pareigūnai buvo pirmose gretose kovojant su Vyriausybės numatytomis COVID-19 priemonėmis, taip pat nesibaigiančios pertvarkos, iš tikrųjų, didelis pareigūnų nekomplektas, taip pat tos pačios priežastys, kad policijos pareigūnais yra bandoma užkišti ir išspręsti visas valstybėje esančias problemas, tame tarpe ir pandemijos suvaldyme, pasienio kontrolėje, darbas su nelegaliais migrantais. Tas pats valdžios negebėjimas susitarti su savo piliečiais, su visuomene, atrasti bendrą dialogą, sprendimus – vėl yra įtraukiami policijos pareigūnai.
O kaip jums atrodo, ar galėjo valdžia susitarti konkrečiai su tais žmonėmis, kurie prie Seimo daužė ir apmėtė akmenimis pareigūnus? Ar su jais apskritai įmanoma buvo valdžiai susitarti?
Tas nesusikalbėjimas ir to dialogo stoka galbūt yra ne vienos dienos pasekmė. Tas nesikalbėjimas ir tas bendrų sąlyčio taškų neradimas su visuomene po to atitinkamai suponuoja tokius protestus. Nesuvaldyta situacija, kai, iš tikrųjų, iš taikaus protesto išauga į riaušes, tai yra pasekmės ne tik pačios valdžios, bet ir kai kurių teisėsaugos institucijų, kurie turėdami duomenų, kad, ko gero, neatsitiktinai prie Seimo kyla riaušės, kurios yra pakankamai vėlai inicijuojamos, neatsitiktinai pasienyje kyla konfliktai, tai vėl atitinkamai kai kurių tarnybų darbas, kuris galbūt buvo atliktas ne visai tinkamai.
Kurių tarnybų? Ar galime sakyti, kad Valstybės saugumo departamentas savo darbo tinkamai neatliko, nes, matyt, neinformavo policijos apie tai, kas gali įvykti prie Seimo?
Realiai – taip. Todėl, kad tų riaušininkų ar chuliganų, kurie galbūt prisidėjo prie tų žmonių, kurie organizuoja, kurie veikia priešiškai valstybės interesams, jų nesuvaldymas, laiku neidentifikavimas ir leidimas kilti tokioms pasekmėms, tai iš tikrųjų galima pakankamai drąsiai teigti, kad Valstybės saugumo departamentas neatliko visų savo namų darbų.
Ką galvoja tie pareigūnai apie savo pačių valstybės piliečius, kurie kelia prieš juos ranką, mėto akmenis ir daužo?
Tie, kurie sužalojo policijos pareigūnus ir niokojo turtą, bet kokiu atveju, jie yra nusikaltėliai, reikia tai aiškiai įvardinti, jie yra teisės pažeidėjai ir turi atsakyti, kaip yra numatyta įstatyme. Tačiau aš labai norėčiau paprašyti visų nuomonės formuotojų ir žiniasklaidos atsakingumo. Policijos ir teisėsaugos pareigūnams kartais yra nereikalingos akcijos ir kažkokia paguoda, kai jie yra sužaloti, demotyvuoti, supriešinami su visuomene.
Reikėtų labai atsakingai kiekvieną kartą reikšti nuomonę ir netaikyti tų dvigubų standartų. Labai trūksta politinės lyderystės, kuri šiai dienai sutelktų visuomenę. Tos pačios prieš patį mitingą žinutės kai kurių šoumenų ir nuomonės formuotojų, kai taikūs, atvykę į protestą žmonės, kurie turi galbūt kitokią nuomonę, yra išvadinami padugnėmis ir kitais epitetais, tai nepadeda. Nepadeda nei sutelkti visuomenę, taip pat nepadeda ir policijos pareigūnams, kai yra įaudrinta minia.
Šiai dienai reikėtų labiau atrasti, kas telkia visuomenę ir kas mažina tas įtampas, o ne kaip šiai dienai tenka skaityti komentarus, kai tie patys žmonės yra išvadinami. Tai tikrai nepadės.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.