Klaipėdietis Bronius keleivinį autobusą vairuoja jau ne vieną dešimtmetį. Vairuotojas tikina, kad per visą šį laiką nė karto į darbą neatėjęs girtas. O policiją jį sustabdė tik kartą.
„Žardėj sustabdė. Sako, gavom signalą, kad neblaivus. Na, pučiam, tai pučiam ir viskas. Visi nuliai“, – sako autobuso vairuotojas Bronius.
Tačiau ne visi Klaipėdos keleivinių autobusų vairuotojai pavyzdingi. Prieš mėnesį 6-tojo maršruto autobuso keleiviai įtarė, jog vairuotojas girtas. Policijai į alkotesterį jis pripūtė beveik dvi su puse promilės ir atsisveikino su darbu. Vakar policija vėl gavo tokį pat pranešimą iš to paties maršruto keleivių.
„Keleiviai autobuso pradėjo matyti, kad vairuotojas pradėjo manevruoti netinkamai – atsimuša į „bortelius“ važiuojamoje juostoje ir taip toliau“, – pasakoja Klaipėdos kelių policijos viršininkas Mindaugas Džermeika.
Policininkai sureagavo operatyviai. Keleivinį autobusą sustabdė ir paaiškėjo, kad vairuotas visiškai girtas. Policininkai net negalėjo su juo susikalbėti.
„Po pirmo matavimo testo alkotesteris parodo 2,76 promilės, po antro matavimo, tai yra praėjus daugiau kaip 15 minučių – 2,85 promilės“, – teigia M. Džermeika.
Šešto maršruto autobusas, kurį ir vairavo girtas vyras, yra vienas populiariausių mieste. Jis driekiasi per visą Klaipėdą iki jūros. Tad dažnai šiuo maršrutu keliaujantys žmonės yra pasibaisėję:
„Čia katastrofa yra. Kitaip negaliu pasakyti.“
„Šitiek avarijų būną, tiek jaunimo žūsta. Jaunimo gaila labiausiai. Jau tokius vairuotojus reikia išmesti iš darbo iš karto išmesti.“
„Tai čia reikia pradėti nuo tų, kokioj firmoj dirba, kur jie yra. Reikia tuos pirma pradėti kratyti, kad leidžia išvažiuot nepatikrinus. O paskiau jau dėti jam didžiausią bausmę.“
Šį maršrutą aptarnaujančios bendrovės „Pajūrio autobusai“ direktorius šiandien su žiniasklaida nebendravo. Telefono arba nekėlė, arba šis buvo išjungtas. Tačiau Klaipėdos autobusus kontroliuojančios įstaigos vadovas sako, kad 60-metis vairuotojas prie vairo sėdo blaivus. Prisigėrė jau vairuodamas autobusą, mat policija jį sučiupo pusę trijų dienos.
„Taip, alkotesteriu netikrino dar sykį, bet fiziškai bendraujant neužuodė, nepasirodė jokių požymių, kad kažkas ne taip, o po 2–3 valandų policija gavo signalą, sustabdė ir skaičiukai parodė, kad virš normos“, – kalbėjo „Klaipėdos keleivinis transportas“ vadovas Andrius Samuilovas.
Girto autobuso vairuotojo kolegos sako, jog taip pat nepastebėjo nieko įtartino. Su vyru dirba jau daugiau nei 12 metų ir toks jo poelgis šokiravo.
„Juk yra darbas žmones vežioti. Čia yra atsakomybė didelė. Kaip mano žmona sako – į autobusą įlipai ir iš karto šautuvas turi būti, kad nepažeidinėtum nieko. O tas išgerti, tai iš viso“, – sako autobuso vairuotojas Algis.
Girto vairuotojo kolegos mano, kad vyras prisigėrė dėl darbe patiriamo streso ir monotonijos. Tokias priežastis įvardina ir psichologai. Pernai Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktas tyrimas parodė, kad daugiausia streso patiria taksi vairuotojai. O Lietuvoje – autobusų, tvirtina psichologai.
„Jeigu žmogus ilgą laiką vartoja alkoholį siekdamas nuimti stresą, jis patirdamas stresą darbe pradeda galvoti, kad ir ten aš galėčiau pavartoti alkoholį, kad mažiau jausčiau to streso“, – pasakoja Klaipėdos respublikinės ligoninės psichologė Inesa Golubovskaja.
Girtam vairuotojui gresia ne tik bauda, bet ir kalėjimas. Taip pat jis neteko teisės vairuoti bei darbo. Nors iki pensijos liko tik keleri metai. Klaipėdos kelių policija įspėja, kad nuo šiol kur kas dažniau stabdys keleivinius autobusus ir tikrins jų vairuotojų blaivumą. Pareigūnai pabrėžia, kad jokie argumentai apie vėluojantį kelionės grafiką jų neįtikins. Esą pastarieji du pavyzdžiai uostamiestyje jiems nepalieka kito pasirinkimo.