Vilniaus rajono miške, Lindiniškėse, galima rasti ne tik nukirstų medžių, tačiau ir štai taip išmestų Kalėdinių eglučių su visu įpakavimu. Tiesa, panašu, kad jos išmestos ne paprastų gyventojų, o greičiausiai prekybininkų.
Vietiniai gyventojai spėja, kad prekybininkai nepardavė visų šventėms skirtų medelių ir paprasčiausiai jais atsikratė išmesdami į mišką. Priešais televizijos kamerą atsisakęs kalbėti miške su sunkiąja technika dirbęs vyriškis pasakoja, kad eglutės čia niekam nereikalingos guli jau keletą dienų.
Na, o šiaurietiškomis lazdomis pro šalį ėjusi pensininkų pora stabteli prie išmestų didelių, skarotų eglių.
Pensininkas Egidijus neabejoja, kad čia ne vietinių gyventojų darbas, o prekybininkų savivalė:
„Negražu, nereikėtų taip daryti, aišku. Bet man atrodo, kad čia ne gyventojų, bet tų, kurie parduoda eglutes, vat jie yra išmetę, kadangi jie nepardavę. Prekybininkų čia darbas, pagal mane.“
Paėjus šiek tiek tolėliau, už kelių šimtų metrų, galima rasti dar tokių pačių vešlių eglių. Matosi, kad kai kurios jų jau buvo išpakuotos, vienos itin dailios eglutės nupjauta ir viršūnė.
Vilniaus rajono savivaldybė tikina, kad pirmą kartą susiduria su tokiu atveju, kai prekybininkai valstybiniame miške išmeta neparduotas ir neišpakuotas eglutes.
„Taip negalima, čia yra nuodėmė. Ir kaip bebūtų eglutė čia yra Šventų Kalėdų simbolis. Ir išmesti ją tiesiog kaip šiukšlę tiesiog yra negalima“, – sako vedėjas Tadeuš Buiko.
Pasak Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo, tai ir ne šiaip žala gamtai, bet ir įstatymų pažeidimas. Žadama ieškoti kaltininkų.
„Be abejonės, čia yra pažeidimas, mėginsime aiškintis. Šiuo atveju, jei mes vertiname kaip atlieką, tai už atliekų išmetimą netinkamoje vietoje gresia bauda nuo 30 iki 140 eurų“, – pasakoja T. Bulko.
Tiesa, jei žmogus pirmą kartą taip nusižengė, tuomet taikoma pusė minimaliausios baudos. Rajono savivaldybė ragina gyventojus nemėtyti eglučių prie miškų ar pakelėse, mat jas galima gražiai palikti prie daugiabučių namų įrengtų konteinerių. Sausio mėnesį komunalinė tarnyba tas eglutes surenka ir išveža sukūrenti.
Na, o štai Vilniaus miesto savivaldybė šiemet žada įrengti specialias 82 vietas, kur bus galima palikti nUpuoštas eglutes ar jų šakas. Savivaldybės specialistai prašo eglutes atnešti be plastikinių įpakavimų ar vazonų. Mat jos yra perdirbamos ir virsta ekologišku kuru arba kompostu.
„Mūsų teritorijos tvarkytojai jas utilizuoja, priduos jas biokurui gaminti arba kompostui, kaip kurie“, – teigia skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.
Tuo tarpu kalbinti gyventojai išmestų eglučių gaili. Anot jų, Kalėdoms galima rinktis eglutes vazonuose ir taip pratęsti jų gyvenimą net ir po švenčių. Kiti gi sako puošiantys dirbtines egles:
„Kaip tik galvojame, pasodinsime ją, nes ji su vazonu, pasodinsime kolektyviniame sode, taip vadinamame, neišmesime.“
„Ten, kur bus surenkamos eglutės. Taip, labai stengiuosi taip daryti.“
„Pas mus dirbtinė, mes kaip kiekvienais metais ją sudėsime gražiai ir pasidėsime kitiems metams.“
„Aš jeigu pirkčiau, tai vazone, kad būtų galima po to ją kur nors pasodinti. Tik tai tiek, kad dar turiu seną dirbtiną, tai ir puošiu ją.“
„Geriau būtų pirkti vazonuose, kad būtų jas galima vėliau pasodinti, kad toliau jos augtų.“
Tradiciškai eglutės nupuošiamos Trijų karalių dieną. Vien pernai metais, Vilniaus miesto savivaldybės skaičiavimais, iš specialių aikštelių buvo surinkta daugiau kaip 4000 kubinių metrų eglučių.