Kol koronaviruso kamuojamas pasaulis sulaikęs kvapą laukia, kada gi bus patvirtinta vakcina, retas kuris susimąsto, kiek iššūkių kils dėl jos transportavimo ir laikymo. Štai, pavyzdžiui, „Pfizer“ ir „BioNTech“ kuriamą vakciną būtina laikyti 70 laipsnių šaltyje, antraip ji tampa neveiksminga. Dėl to šioje Vokietijos įmonėje pastaruoju metu darbo tikrai netrūksta. Čia gaminami šaldytuvai koronaviruso vakcinai gabenti ir laikyti.
„Užtikriname 90–70 laipsnių šalčio temperatūrą net jei, tarkime, aplinkos temperatūra siekia 20 – 25 laipsnius karščio. Tai maždaug 100 laipsnių skirtumas. Be to, net ir nelaimės atveju, pavyzdžiui, nutrūkus elektros tiekimui, šiame šaldytuve vakcina saugi būtų dar 24-ias valandas“, – sako įmonės vadovas Peter Wimmer.
Sprendimas yra, tačiau kainuoja tokie šaldytuvai daug. Tad būtent dėl to daugiau nei 90-ies procentų efektyvumą rodanti „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina kritikuojama. Esą ji bus prieinama tik turtingoms, saugų transportavimą ir vakcinos laikymą užtikrinti galinčioms šalims. Tuo metu kita biotechnologijų milžinė „Moderna“ siūlo prieinamesnę vakciną, kurią 2 – 8 laipsnių temperatūroje, t. y. paprastuose šaldytuvuose, laikyti galima 30 dienų, taip sudarant galimybes pristatyti ją net į kaimo vietoves neturtingos šalyse.
„Labai tikimės, kad vakcina bus patvirtinta iki metų pabaigos. Jau dabar gaminame didžiausius įmanomus jos kiekius ir prieš Naujuosius turėsime apie 20 milijonų dozių, kurias galėsime šalims pristatyti nedelsiant“, – pasakoja „Moderna“ vadovas Stephane Bancel.
Savo ruožtu Pasaulio sveikatos organizacija skelbia šokiruojančius skaičius – šiuo metu koronavirusas po gyvybę pasiglemžia kas 17 sekundžių. Jo auka tapo ir 90-metis Serbijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Irinėjus. Lapkričio pradžioje ligoninėje atsidūrusio dvasinio lyderio sveikata ėmė blogėti vakar, jam buvo pradėtas dirbtinis plaučių ventiliavimas, tačiau patriarcho Irinėjaus gyvybės medikams išgelbėti nepavyko.
Tuo metu Jungtinėse Valstijose – mirčių nuo koronaviruso antirekordas. Per pastarąją parą ten mirė daugiau nei 2200- ai žmonių – daugiausiai nuo gegužės mėnesio, kai šalyje siautėjo pirmoji viruso banga. Tiesa, šalies epidemiologai tvirtina, kad tai – dar ne pabaiga ir paros aukų skaičius bent kurį laiką augs, o bendras mirusiųjų skaičius iki pavasario pasieks beveik pusę milijono. Valstijų medikai ragino amerikiečius ateinančią savaitę, kai bus švenčiama Padėkos diena, susilaikyti nuo kelionių, o Kalifornijos valstija jau dabar įvedė naktinę komendanto valandą, mėgindama suvaldyti ligos plitimą.
„Ypač sukrečia jauno žmogaus mirtis. Būna sunku susitaikyti. Pavyzdžiui, man teko skambinti jaunai žmonai ir pasakyti, kad jos vyras mirė, bei leisti su artimuoju atsisveikinti per planšetę. Tai traumuoja psichologiškai. Tai lyg karas, taip, mes esame kare“, – teigia gydytoja Mariam Torossian.
Koronavirusas įsisuko ir į karališkąją Norvegijos šeimyną. Garbaus amžiaus Norvegijos karalius Heraldas ir karalienė Sonja priversti saviizoliuotis po kontakto su užsikrėtusiu karališkųjų rūmų darbuotoju. Be monarchų, izoliuotis teko dar 14 karališkosios šeimynos narių ir jų pavaldinių. Visiems jiems atliekami koronaviruso testai.