Pietų Afrikos Respubliką praėjusią savaitę pasiekęs milijonas „AstraZeneca“ vakcinos dozių gali nueiti perniek. Šalis nusprendė ja savo medikų neskiepyti. Tokį sprendimą Pietų Afrikos Respublika priėmė po to, kai tyrimai parodė, kad ši vakcina nepakankamai veiksminga, kad apsaugotų žmones nuo šalyje plintančios koronaviruso atmainos.
„Tai yra laikina, kol atsakysime į klausimus, koks turi būti kitas žingsnis. O kai žinome tuos žingsnius, tada, žinoma, mes skiepijimą sugrąžiname“, – sako sveikatos ministras Zweli Mkhize.
Britanijos valdžia gina prestižinio britų Oksfordo universiteto ir Švedijos bendrovės „AstraZeneca“ sukurtą vakciną. Ir sako, kad skiepijimą šia vakcina tęs, mat ji neleidžia pasiskiepijusiems žmonėms susirgti sunkia koronaviruso forma. Dėl to esą mažiau žmonių atsidurs ligoninėse ar mirs.
„Manome, kad abi vakcinos, kurias šiuo metu naudojame, efektyviai stabdo viruso plitimą ir mažina mirtingumą. Taip pat manoma, kad yra patikimų įrodymų, jog Oksfordo ir „AstraZeneca“ vakcina maždaug 67 procentais sumažina viruso plitimą“, – pasakoja Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas.
Tuo metu Europos Sąjungoje įsibėgėjant diskusijoms dėl Kinijoje ir Rusijoje kurtų vakcinų, Vokietija ir Prancūzija sako, kad naudoti Bendrijoje jas būtų galima tik patvirtinus Europos vaistų agentūrai. Tiesa, Vengrija rusiška „Sputnik V“ vakcina jau skiepija, Čekija ir Slovakija svarsto pasekti Vengrijos pavyzdžiu, o štai Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad Kremlius vakciną „Sputnik V“ naudoja kaip „kaip hibridinį ginklą skaldyti ir valdyti.
Be to, Lietuva jos įsigijimo nesvarsto, kol rusiškos vakcinos nepatvirtino Europos vaistų agentūra. Rusijos ambasada apkaltino I. Šimonytę dezinformacija, o štai Prezidentūra viliasi, kad kolektyvinį imunitetą pavyks pasiekti su Europoje jau patvirtintų gamintojų vakcinomis. Tiesa, Europos vaistų agentūra dar negavo prašymo iš Rusijos leisti platinti „Sputnik V“ Europos Sąjungoje.
„Į papildomus gamintojus, kaip minėtas Rusijos gamintojas ar visi kiti gamintojai, yra numatyta aiški tvarka. Pirma, vertina šios vakcinos saugumą ir patikimumą agentūros, o tada kiekviena nacionalinė valstybė priima sprendimą, ar ją reikia įsigyti, ar nereikia. Tai tikrai čia yra ne šios dienos klausimas dėl šitos vakcinos“, – teigia Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.
Visgi grįžimo į normalų gyvenimą Europai dar teks palaukti, kaip ir vienas po kito atšaukiamų renginių. Šiuo Italijoje šiuo metu turėtų šurmuliuoti Venecijos kaukių karnavalas. Tačiau pagrindinėje miesto aikštėje – vos keli ištikimiausi renginio gerbėjai su įspūdingais kostiumais.
Madrido centre jau veikia kavinės, barai ir restoranai, kurie lankytojų laukia iki 22 valandos. Ir į Madridą plūsta ne tik socialinio gyvenimo išsiilgę ispanai, bet ir prancūzai, kur kiekvieną vakarą – 18 valandą – įsigalioja komendanto valanda.
„Pavargau nuo to, kad negaliu nieko daryti. Ir tai tęsiasi jau metus, taigi trumpam ištrūkome su seserimi. Mums reikėjo gryno oro ir žinojome, kad Madride viskas daug laisviau“, – kalbėjo turistas iš Paryžiaus Theo Perucci.
Tuo metu Kongo Demokratinė Respublika praneša apie naują mirtino Ebolos viruso atvejį. Vos prieš tris mėnesius šalis skelbė apie ankstesnio ligos protrūkio šalyje pabaigą, dabar virusas nusinešė moters gyvybę. Šis virusas gerokai pavojingesnis už koronavirusą. Mirtingumas nuo Ebolos siekia maždaug 50 procentų.