Apie tai domėjosi TV3 laida „Būk sveikas“.
Periodontito priežastys ir simptomai
Šios ligos atsiradimą skatina tarp danties ir dantenų susidariusi 6 milimetrų ar dar gilesnė kišenė, kurioje kaupiasi bakterijos.
„Viena iš pagrindinių bakterijų šioje vietoje vaidinanti vaidmenį – Porphyromonas gingivalis. Būtent ji turi didžiausią įtaką susidaryti šiai ligai.
Taip pat nepamirškime genetinio faktoriaus, mitybos, streso, rūkymo ir daugelio kitų“, – pasakojo MIR Tarptautinio Implantologijos Centro gydytoja odontologė Aušra Ražanauskienė.
Nors periodontito liga yra beskausmė, pirmuosius simptomus įmanoma pastebėti. Tai paraudusios, paburkusios ar kraujuojančios dantenos, blogas burnos kvapas, atsiradę tarpdančiai, pakitusi dantų padėtis, vizualiai pailgėję dantys ar jų paslankumas.
Periodontitas didina Alzheimerio riziką
Periodontito liga grasina ne tik dantų netekimu, bet ir rizika susirgti Alzheimeriu.
„2019 metais buvo atliktas tyrimas, kada buvo tirti Alzheimeriu sergančių pacientų mėginiai – galvos smegenų, stuburo smegenų ir seilių. Šiuose mėginiuose net 96 proc. pacientų buvo rasta Porphyromonas gingivalis išskiriamo toksino. Su krauju iš burnos šie bakterijų toksinai yra išnešiojami po visą organizmą.
Švedijoje taip pat buvo atliktas tyrimas su monozigotiniais – vienodais dvyniais. Vienam iš dvynių nustačius ankstyvesnį dantų netekimą jam netgi 5,5 karto didesnė rizika susirgti Alzheimerio liga“, – teigė A. Ražanauskienė.
10 metų ir ilgiau esantis periodontitas sukelia net 70 proc. didesnę riziką susirgti Alzheimeriu.
Kaip sustabdyti periodontito ligos progresavimą žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.