• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laisvojo pasaulio lyderis, demokratijos gynėjas ir didvyris – tokiais ir panašiais epitetais Vakaruose dabar vadinamas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Ukrainos vadovas nepalieka karo siaubiamos šalies ir kartoja, kad ginsis kartu su visa tauta iki pergalės, didvyriškai ginasi nuo Rusijos puolimo.

Laisvojo pasaulio lyderis, demokratijos gynėjas ir didvyris – tokiais ir panašiais epitetais Vakaruose dabar vadinamas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Ukrainos vadovas nepalieka karo siaubiamos šalies ir kartoja, kad ginsis kartu su visa tauta iki pergalės, didvyriškai ginasi nuo Rusijos puolimo.

REKLAMA

Tačiau vos tik jį išrinkus 2019-aisiais, dalis Lietuvos solidžių politikų ir net politikos ekspertų Lietuvos žmonės įtikinėjo, neva Zelenskis yra Kremliaus ir Putino projektas, kaltino jį ryšiais su oligarchais ir prognozavo, kad Putino ir oligarchų statytinis įstums Ukrainą į Rusijos glėbį.

Komiku ir prodiuseriu prieš tai dirbęs ir politinės patirties neturėjęs Zelenskis šalies vadovo postą matavęsis buvo tik televizijos seriale.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik paskelbęs, kad prezidento posto sieks ir realybėje, Zelenskis privertė visą pasaulį sukti galvas bandant suprasti, kas jis yra. Ne išimtis ir Lietuva. Mūsų šalies politikai vadino jį „kate maiše“, kaltino neaiškiomis pažiūromis vienais ar kitais klausimais. Daugelis kaip Zelenskio trūkumą įvardino jo ryšius su oligarchu Igoriu Kolomoiskiu. Mat jam priklauso televizijos kanalas, kuriame sukosi ir ne vienas Zelenskio projektas. Dėl to patį Zelenskį net Lietuvos ekspertai įvardijo kaip oligarchų statytinį.

REKLAMA

„Netgi ponas Medvedčiukas, kuris paprastai yra laikomas pačiu prorusiškiausiu Ukrainos oligarchu, irgi palaikė Zelenskį. Yra rizika dėl ryšių su Rusija“, – tuomet kalbėjo analitikas Marius Laurinavičius.

Analitikas Marius Laurinavičius tiek prieš, tiek ir po Zelenskio išrinkimo dalijosi savo įžvalgomis, kad Zelenskio aplinka, ar tam tikri veiksmai gali rodyti jo polinkį šalies politiką sukti link rytų, o ne vakarų.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš sakiau, kad Zelenskis yra Kremliaus projekto, kurį Kremlius bandė įgyvendinti, dalis. Bet visados pabrėždavau, kad Zelenskis pats, aš niekados tiesiogiai niekuo nekaltinau, nes neturėjau pagrindo tam, kad jis galėjo to ir nežinoti“, – sako M. Laurinavičius.

Laurinavičius sako, kad nuomonės nekeičia. Apsigavo ne jis, o pats Kremlius.

„Zelenskis pasirodė ne tik kaip Ukrainos lyderis, Zelenskis šiuo metu yra, ko gero, tvirčiausias Vakarų lyderis apskritai. Bet tai niekaip nekeičia to, kad Kremlius turėjo interesą jį atvesti į valdžią ir Kremlius suklydo taip, kaip suklydo su karu“, – teigia M. Laurinavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtariai į prezidentu tapusį komiką žiūrėjo ir dalis konservatorių. Štai Energetikos ministras Dainius Kreivys dar po pirmojo rinkimų turo parašė, kad Zelenskį pasirinkę ukrainiečiai nusigręžė nuo Maidano vertybių:

„Pavargę ir pikti Ukrainos piliečiai renkasi komiką. Galėtume kalbėti apie prastą politinę kultūrą, nusigręžimą nuo Maidano vertybių.“

REKLAMA

„Zelenskis neturi politinės patirties, politinių nuostatų, politinės palaikymo komandos. Todėl jo sėkmės atveju valdžios virvutės atsidurs antro plano veikėjų rankose.“

Feisbuke skeptiškas buvot. Kodėl, ir ar nepasikeitė nuomonė? — Pasikeitė, aišku. Nu tai be abejo pasikeitė, visą laiką, turbūt, žmonės atsiskleidžia sunkiose padėtyse. O kodėl buvot skeptiškas? — Natūralu, visą laiką skeptiškas, mes irgi skeptiški kitų žmonių atžvilgiu, tai kartais būna ir taip“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

REKLAMA

Zelenkį su Rusija siejo ir konservatorių mohikanai, dabar Europos parlamente esantys Andrius Kubilius su Rasa Juknevičiene. Jie viešai piktinosi, esą Zelenskio pergalė jiems priminė 1992-ųjų rinkimus Lietuvoje, kai sąjūdis pralaimėjo komunistams. Juknevičienė feisbuke net rašė mananti, kad Zelenskio pergalė Kremliui tinka, o ji pati nėra įsitikinusi, ar tas pats Kremlius prie to neprisidėjo:

„Nu tai, kaip atrodo politika Ukrainos, kada buvusį prezidentą bando sodinti nežinia dėl ko, dėl kažkokių ten keistų dalykų, viskas panašiai, kaip Bidzina Ivanišvilis elgiasi Sakartvele. Zelenskis, turiu galvoje. — Teisingai sakai, iš tikrųjų, ne viskas yra gerai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad Zelenskis bandys laviruoti tarp rytų ir vakarų bei todėl pralaimės ir atsiduos Putino Kremliui rašė Žygimantas Pavilionis, įtarimus dėl oligarchų įtakos skelbė ir Laurynas Kasčiūnas.

„Tuo metu buvo tokia politinė konkurencija Petro Porošenko, kuris ėjo su šūkiais mes sukūrėme Ukrainos bažnyčią, sustiprinome kariuomenę, patriotizmo ir ukrainietiškos galios simbolis buvo, o Zelenskis buvo tokiu laikomas rytų kandidatu, kuris ims tuos rytų balsus, vadinkime taip“, – sako Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA

Bet dabar, kai niekur nebėgantis Zelenskis vadovauja nuo Rusijos didvyriškai besiginančiai šaliai ir rodo lyderystę tiek kariams, tiek ir eiliniams ukrainiečiams, tiek ir vakarų politikams žavėtis Ukrainos lyderiu pradėjo ir buvę skeptikai.

„Jisai viršijo visus lūkesčius, čia unikali lyderystė, fantastika. Bandė jam prikišti silpnumą, tokio stiprumo nežinau ar mes matysime, Čerčilio laikotarpis. Čerčilis yra geriausiai, kas galėtų atitikti dabartinį Zelenskį. Čerčilis“, – sako L. Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų