„Pradžioje galvoje nuvažiuoti į Palangą, seniai buvom. Trakai gal dar labiau, reikia ir pailsėti, jau tas karantinas.“
„Turim planų aplankyti ir senelius ir visus, tai tikrai važiuosime.“
„Visiems jau reikia poilsio, truputėlį prasiblaškyti, gerai, kad leis į pajūrį nuvažiuoti.“
Taip, vardydami, kur keliaus, žmonės pasitinka žinią, kad nuo rytojaus judėjimo ribojimų keliaujant po Lietuvą nebelieka ir kertant savivaldybę pareigūnai taip automobilių ir keleivių nebetikrins.
„Turime pripažinti, kad būtent tokia priemonė, kaip judėjimo ribojimas, yra išsėmusi savo galimybes. Judėjimo ribojimai jie nutraukiami apskritai, jau nežiūrint, kokia yra situacija atskiroje savivaldybėje“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Ilgąjį Velykų savaitgalį pro policijos patikros postus pravažiavo apie 200 tūkstančių automobilių, iš jų pareigūnai apgręžė 1700, už judėjimo pažeidimus surašyti 136 protokolai.
„Lietuvos policija neturi tiek resursų, užblokuoti visus kelius ir laikyti juos užblokuotus, nuolat, visą laiką. Nuėmimas nuo tų patikros postų leis labiau susikoncentruoti į kitus darbus. Lieka dar daug tų karantininių darbų, kuriuos policija turės atlikti: ir izoliacijoje esančių asmenų kontrolė, ir sergančių lengva koronaviruso forma asmenų kontrolė, ir nemažai dėmesio skyrėme ir prekybos įmonėms“, – pasakoja Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.
„Pagal, kaip mes matome, kad didžioji dalis užsikrėtimų yra arba iš ugdymo srities, arba gamybinėse įmonėse, pagrindinė dalis, žinoma, keliauja iš vieno namų ūkio taisyklės nesilaikymo, kaukių nedėvėjimo ir dalinimosi viruso, todėl manome, kad šita priemonė baigė savo darbą“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Palangos verslininkai ateinantį savaitgalį prognozuoja vietinių turistų antplūdį.
„Nuo rytojaus laukiam pirmųjų klientų. Visai kita atmosfera, visai kita nuotaika. Šiandien yra ažiotažas, aš net galiu pasakyti, telefonas netyla, registratūroje laiškai plaukia, rezervacijos labai intensyviai vyksta“, – kalbėjo viešbučio „Palangos žuvėdra“ savininkas Kristupas Šliogeris.
Šią ir kitą savaitę Vyriausybė taip pat turėtų spręsti ir kitų karantino taisyklių likimą: turėtų paaiškėti, kada tiksliai galėtų atsidaryti parduotuvės prekybos centruose, sporto ir laisvalaikio, kultūros paslaugos.
Nors karantinas švelninimas, COVID-19 rodikliai sparčiai prastėja. 2 savaičių sergamumas šiuo metu siekia 382 atvejus 100 tūkstančių gyventojų, tai yra beveik dvigubai daugiau nei kovo viduryje.
Auga ir teigiamų COVID-19 testų dalis. Pagal septynių sienų vidurkį, šiuo metu vienas iš 13 koronaviruso testą atlikusių gyventojų sužino, kad serga COVID-19. Ekspertai neabejoja, kad situacija tik prastės. Laboratorijos vakar atliko 3699 PGR tyrimus ir virusą rado, kas penktame ėminyje, iš viso 686 infekcijas.
„Gaila, bet vertinant šitas tendencijas 7-10 dienų bėgyje, gali būti, kad turėsime juodojoje zonoje jau visą Lietuvą“, – sako A. Dulkys.
„Tie 600 yra gauti iš nepilnų 4 tūkstančių testavimo, tai jei turėtumėm 10 000, ką matysim ryt, poryt, tai jau perkopėme per tūkstantį tų naujų atvejų. Piką mes galėsime pasiketi ko gero balandžio pabaigoje, galbūt gegužės mėnesį, kada pradės veikti stabdyti tą kilimą vakcinavimo pasiekti didesni rezultatai“, – pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.
Vyriausybė pandemiją bandys suvaldyti vakcinavimu ir COVID-19 testavimu. Valdžia taip pat viliasi, kad gyventojai išsaugos sąmoningumą ir laikysis kitų karantino reikalavimų, nesibūriuos.
Kol Vyriausybėje premjerė su ministrais ministrais svarsto karantino laisvinimus, saujelė skiepais netikinčių, testuotis nenorinčių ir karantino ribojimais besipiktinančių žmonių šūksniais bando prisišaukti Ingridą Šimonytę į sostinės Kudirkos aikštę.