Vienoje dėžėje yra 10-imt tūkstančių kalio jodido tablečių. Jeigu Astravo atominėje elektrinėje kiltų branduolinė katastrofa, šių tablečių užtektų dviem su puse tūkstančio gyventojų. Kalio jodidas tokiuose vaistų sandėliuose neužsibūna, gyventojai vis dažniau ieško būtent šių tablečių.
Kalio jodidas vartojamas atominės katastrofos, branduolinio reaktoriaus avarijos atvejais norint apsisaugoti nuo radioaktyviojo jodo izotopų patekimo į žmogaus skydliaukę. Vaistininkai aiškina, kad kiekvieną kartą atsiradus naujienų apie artėjantį Astravo atominės elektrinės startą, žmonės kulniuoja į vaistines, ten ieško kalio jodido.
„Žmonės tikrai Vilniuje ypatingai ieškojo kalio jodido. Buvo momentas, kai jis tiesiog dingo iš vaistinių, jo tiesiog nebeliko. Dabar ką tik kolegos pasakė, kad sandėlyje vėl turim daugiau negu 1000-į pakuočių“, – sako „Eurovaistinė“ atstovė Laura Bielskė.
„Kuo daugiau informacijos gauna apie tą elektrinę, kad ji atidaroma, paleidžiama, tuo daugiau pacientų ateina ir jie domisi, jie perka ir sau, ir savo artimiesiems“, – pasakoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Zita Janušauskienė.
Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija iš naujo įvertino Lietuvos pasienyje pastatytos elektrinės keliamas grėsmes. Naujausios radiacinės saugos specialistų prognozės nieko gero nežada. Blogiausiu atveju, pučiant lėčiausiam vėjui nuo Astravo link Lietuvos, mūsų valstybė gautų 4-is kartus daugiau radiacijos nei manyta anksčiau.
„Radioaktyvusis debesis slinkdamas tuo greičiu per visą Lietuvą, jis slenka lėčiau ir žmonės patiria, kur kas didesnę apšvitą negu vėjo greičiau esant didesniam. Buvo vėjo greitis dvigubai didesnis tai apšvita siekia iki 100 milizivertų per metus, tai vėjo greičiui sulėtėjus, ji siekė iki 400 milizibertų“, – teigia radiacinės saugos specialistė Ramunė Stasiūnaitienė.
Tikimybė, kad vėjas reaktoriaus avarijos metu pūs nuo Baltarusijos link Lietuvos, anot specialistų, siekia 40 procentų. Dėl nenuspėjamų orų blogiausiam įvykių scenarijui turi pasiruošti ne tik Vilniaus regionas, bet ir kitos toliau nutolusios gyvenvietės.
„Ties Jurbarku vėjas pasisuko į kitą pusę. Palietė ir Telšių apskritį, ir Klaipėdos visą apskritį, o ką reiškią, kad palietė. Radioaktyvios medžiagos iškrito“, – kalbėjo R. Stasiūnaitienė.
Kai kur tabletės delsiamos dalinti
Kol Astravo atominėje elektrinėje branduolinis kuras jau kraunamas į reaktorių, Lietuvos Vyriausybės iniciatyva, teritorijose, kurios yra arčiausiai sienos su Baltarusija, turėtų būti dalijamos jodo tabletės. Tiesa, su šia užduotimi susitvarko ne visi. Kol smulkesnės aplink Vilnių įsikūrusios seniūnijos tabletes dalina, daugiausiai gyventojų turinti sostinė – ne. Anot vidaus reikalų ministerijos, toks delsimas nepateisinamas.
„Priimtas sprendimas išdalinti tabletes, tai reikia tą atlikti, o improvizuoti galima kitomis progomis“, – sako Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Vilniuje kalio jodido dalyboms sutrukdė ginčas tarp miesto savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos. Sostinės savivaldybė norėjo išdalinti tabletes per vaistines, nes per seniūnijas to padaryti neįmanoma.
„Vilnius nėra Pumpėnai, kur į tą vieną seniūniją visi gali sugriūti, pasiimti tvarkingai ir susirašyti į seniūno sąsiuvinį, kas ką pasiėmė“, – pasakoja savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Tačiau per vaistines savivaldybė vykdyti dalybų taip pat negali, nes jiems tai uždraudė Sveikatos apsaugos ministerija.
„Gavom žinių iš sveikatos apsaugos ministerijos, kad vaistinės šio preparato dalinti negali, nes neva tai jo nėra gavusios iš farmacininkų. Supraskime, iš farmacininkų gavo sveikatos apsaugos ministerija, tada perdavė savivaldybei, savivaldybė perdavė vaistininkams ir staiga tas daiktas tapo nebe iš farmacininkų, lyg ji savivaldybė pati pagamino“, – teigia P. Poderskis.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga akcentuoja, kad idėja dalinti kalio jodidą per vaistines puiki, tačiau viskas esą turi vykti pagal įstatymo raidę.
„Medikamentas turi būti laikomas tam tikromis sąlygomis, atgabenamas, atsekamas, nepažeista pakuotė, jis turi būti laikomas taip, kas nebūtų pažeistas vaisto veikimas. Ta, vadinama biurokratija gamintojo yra sugalvota ne šiaip sau“, – kalbėjo ministras Aurelijus Veryga.
Kol Vilniaus miesto savivaldybė ir Sveikatos apsaugos ministerija ginčijasi, kaip turi būti dalinamas kalio jodido tabletės, gyventojams, kurie jau turi tabletes, vaistų specialistai primena, kad vartoti kalio jodido vartoti šiuo metu nereikia.
„Tos tabletės negali būti vartojamos profilaktiškai. Jos yra kaip gesintuvas namie. Įvyksta nelaimė namie, išgeriam, susikraunam daiktus ir paliekam“, – sako vaistų kontrolės tarnybos patarėja gydytoja Simona Stankevičiūtė.
Nepaisant kliūčių, Vilnius nemokamas kalio jodido tabletes miestiečiams planuoja išdalinti iki metų pabaigos.