Šiandienos mokslininkai daug dėmesio skiria ilgaamžiškumo paslaptims įminti. Laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė tikino, kad stebuklingo raktelio dar nėra, tačiau žmogaus organizmas išskiria medžiagą, kuri lemia senėjimo procesus.
„Tai dehidroepiandrosteronas. Pats gausiausias steroidas žmogaus organizme. Ir jis nėra hormonas, jis yra hormonų pirmtakas – iš jo gaminami žmogaus lytiniai hormonai: androgenai ir estrogenai.
27 metus Japonijoje trukęs tyrimas parodė, kad tarp ilgaamžių vyrų dehidroepiandrosterono yra daugiausia. Ir tie, kurie gyvena trumpiau, jo turi mažiau. Steroidas gaminamas antinksčiuose, taip pat vyrų gaminamas sėklidėse, o moterų – kiaušidėse.
Kartais tarp žmonių kalbama, kad vyrai sensta lėčiau. Greičiausiai tai susiję su šiuo steroidu, nes senstant sėklidžių veikla silpsta ir jaunystės hormono mažėja tolygiai, tuo tarpu moterų kiaušidėms nustojus funkcionuoti, vienintelis šaltinis lieka antinksčiuose gaminamas dehidroepiandrosterono sulfatas, todėl jo sumažėja labai staigiai“, – pasakojo E. Marciuškienė.
To požymiai gali būti akivaizdūs: moterims padidėja plaukuotumas arba jos ima plikti, sutrinka menstruacijų ciklas, gali kankinti itin ryškūs spuogai. Tokiu atveju rekomenduojama atlikti kraujo tyrimą ir išsiaiškinti tikrąsias priežastis.
„Dehidroepiandrosterono sulfato didėja nuo gimimo iki 20–30 metų. Vėliau jo kiekvienais metais sumažėja po 5-10 proc.“, – pasakojo gydytoja.
Paradoksalu, bet jaunystės hormonu vadinamai medžiagai gamintis yra būtinas cholesterolis. Tačiau kol kas yra neįmanoma jaunystės hormoną vartoti papildų forma.
„Atliekama daug tyrimų, tačiau mokslu įrodytų rezultatų yra negaunama. Greičiausiai, reikia tik palaukti, nes kai kurie mokslininkai mano, kad klinikiniai tyrimai, kurie atliekami žmonėms, nėra tinkami. Atlikus tyrimus su pelytėmis, gauti teigiami rezultatai. Jei pelytėms prailginame jaunystę, galbūt vieną dieną prailginsime ir sau“, – teigė specialistė.
Yra ir natūralių būdų, kuriais žmogus gali stimuliuoti jaunystės hormonų gamybą.
„Jeigu nori palaikyti dehidroepiandrosterono koncentraciją, reikia judėti – reikalingi tempimo, jėgos pratimai, labai svarbi mityba. Steroido koncentraciją veikia tam tikri produktai ir juos rekomenduojama kuo dažniau įtraukti į racioną. Tai yra avietės, avokadas, baltosios pupelės, chia sėklos ir moliūgas“, – naudingus produktus vardino E. Marciuškienė.
Jau yra žinoma, kad jaunystės hormonui labai kenkia stresas, todėl rekomenduojama arba išmokti jį valdyti, arba keisti gyvenimo aplinkybes.
Kodėl svarbu žinoti jaunystės hormono kiekį organizme, sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.