Marihuanos gerbėjai Lietuvoje sugeba net ir suktinių čempionatus rengti, tik tam viešai naudoja tabaką.
Vien už pasidalijimą kanapių suktine jau penktus metus gresia kalėjimas nuo 2 iki 8 metų. Tokį įstatymą priėmė valstiečiai. Laisvės partija jau antrus metus siekia baudžiamąją atsakomybę už nedidelį kiekį marihuanos keisti į baudas. Tam pritaria ir didesnė dalis konservatorių bei Liberalų sąjūdžio narių.
„Žmonės neturėtų būti siunčiami už grotų dėl nusižengimų, į kuriuos galima kitu būdu reaguoti. Lietuva yra viena iš griežčiausiai reguliuojančių šią sritį šalių“, – teigia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Jei jau komitetas patobulina projektą ir pasirašo labai įvairaus amžiaus ir pažiūrų komiteto nariai, pasikliauju, kad kolegos gerai padiskutavo ir parengė pasiūlymą, kuris gali būti svarstomas Seimo salėje“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Tikrai nemanau, kad narkotikai, net ir kanapės, „žolė“, yra mažesnis blogis. Tai yra narkotikas, tai yra priklausomybė“, – tikina „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Strigęs vakar, projektas šiandien pasiekė Seimo salę. Tiesa, pakitęs, nei buvo prieš pusmetį. Iš pradžių Laisvės partija siekė dekriminalizuoti mažą kiekį bet kokių lengvų narkotikų, bet galiausiai išskyrė tik kanapes. Už pirmą nusižengimą grėstų bauda nuo 30 iki 250 eurų. Už vėlesnius – iki 400 eurų.
„Nuskambėjo žodis „kompromisas“. Tai retoriškai galėčiau paklausti, kompromisas su kuo? Su narkotikų „dyleriais“, tikriausiai?“, – kalba Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
Liberalai aiškina, kad baudžiamoji atsakomybė už suktinę griauna jaunų žmonių likimus, žmones esą reikia šviesti ir gydyti, o ne bausti.
„Čia yra realus gyvenimas, už kurio stovi žmonės su savo bėdomis, likimais, sankcijomis ir visur matosi valstybės ranka. Tai aš siūlau neperlenkti demonstruojant valstybės galią savo piliečių atžvilgiu“, – teigia liberalas Eugenijus Gentvilas.
Šį kartą, skirtingai, nei lapkritį, projekto pateikimui balsų užtenka:
„Už 70, prieš 46, susilaikė 10, pateikimui pritarta.“
Įstatymą paremia ir dalis opozicinių socdemų. Aistros kažkodėl kyla jau po balsavimo.
„Kanapių vartotojai nuo 4 iki 6 kartų dažniau serga psichoziniais susirgimais, šizofrenija, tai va čia yra jūsų mokslas, apie kurį jūs nieko nekalbat“, – sako valstietis Aurelijus Veryga.
A. Armonaitė primena, ką A. Veryga viešai sakė anksčiau.
„2017 ir 2018 m. tokia citata yra: „Dekriminalizavimą, kai vartotojas nebaudžiamas už marihuanos turėjimą ir vartojimą, aš palaikyčiau, nes priklausomą žmogų reikia ne bausti, o gydyti“. Tai kas pasikeitė politinėje orientacijoje, jeigu dabar kalbame priešingai?“, – kalba Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
„Noriu paprašyti Vyriausybės išvados šitam klausimui ir paklausti Laisvės partijos, kaip įsigyti narkotikų, jeigu jūs norite jų turėti? Legaliai?“, – sako „valstietė“ Ligita Girskienė.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras A. Veryga įžvelgia klastą, esą išimtį daryti tik kanapėms netgi blogiau nei dekriminalizuoti ir kitus lengvuosius narkotikus, nes tai perša mintį, kad marihuana nepavojinga.
„Tikslas yra normalizuoti vartojimą. Kai kuriuos narkotikus ilgesnėje perspektyvoje, žinant, kad dabar to nepavyks padaryti, įteisinti, legalizuoti“, – teigia A. Veryga.
„Baudos gresia. Tai reiškia, kad tai nėra legalizacija“, – tvirtina A. Armonaitė.
„Nuoširdžiai liūdna, nes priimami sprendimai, kurie žalingi Lietuvos žmonėms. Teisės studentus taip mokydavome, kad bausmės turi būti atgrasančios. Jeigu bus skiriama 30 eurų bauda, tai yra daug mažiau nei nelegalaus samagono gaminimas namuose“, – sako A. Širinskienė.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas skelbia, kad narkotikų paplitimas Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus išaugo pusantro karto.
„Taip, augantis vartojimas, kai gresia 8 metai kalėjimo. Tai veikia ta sistema, norėčiau paklausti? Man atrodo, neveikia“, – kalba A. Armonaitė.
Laisvės partija pirmuoju balsavimu sukrapštė 70 balsų, tačiau „prieš“ balsavo keturi Liberalų sąjūdžio nariai, du konservatoriai susilaikė.
„Kaip matėme, ne visi, net iš liberalesnių jėgų, rado savyje jėgų palaikyti projektą. Tai svarbus tolesnis palaikymas“, – tikina A. Amonaitė.
Toliau Seimas projektą svarstys rudenį.