Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ Vilniaus miesto savivaldybės Eismo organizavimo skyrius vedėjas Rimantas Baravykas ir žurnalo „Auto Bild“ vyriausiasis redaktorius, automobilių ekspertas Vitoldas Milius paaiškino, apie ką čia kalbama.
Pone Rimantai, kas yra mažos taršos zona?
R. Baravykas: Tai paremta tuo, kad visa Europa juda šia kryptimi, atitinkamai ir Lietuvos Vyriausybė žiūri tuos sprendimus, kuriuos turėtų priimti, todėl yra priimti teisės aktai, pagal kuriuos savivaldybės ir turėtų įsivesti mažos taršos zonas.
Kaip Vilniaus mieste yra įsivaizduojama turėtų atrodyti ta zona?
R. Baravykas: Pirmiausia, mes paanalizavome kitų šalių, miestų informaciją, susipažinome su ne vienu projektu, pasižiūrėjome kokios gerosios, blogosios praktikos. Šiuo metu mūsų ekspertai labai intensyviai diskutuoja ir rengia sprendimą, kuris gruodžio mėnesį turėtų būti pristatytas Vilniaus tarybai. Tada ir bus patvirtina mažos taršos zona tokia, kokią ją įsivaizduoja miestas.
Pone Vitoldai, Lietuvoje tai naujas konceptas. Europoje yra tokių pavyzdžių, bet kaip jūs įsivaizduojate jų pritaikymą Lietuvoje?
V. Milius: Labai įprastai, kaip ir visur kitur. Yra tokių miestų, kuriuose tokios zonos išskirtos, dažniausiai tos zonos išskirtos yra prasmingai, tai Vilniaus ir kitų miestų savivaldybėms linkiu taip ir padaryti – išskirti tinkamiausias vietas.
Tikrai nemanau, kad yra kažkokia tai problema į tam tikras vietas daugeliui automobilių nesigrūsti. Tai visiškai normali ir sveikintina praktika, nes tikrai yra vietų, kur nėra būtina važiuoti su automobiliais. Taip, tikriausiai bus tam tikrų automobilių rūšių, kurioms bus leista ir tas poreikis neišnyks, bet visiems ten suvažiuoti nėra būtinybės.
O kokios vietos tinkamiausios?
V. Milius: Vilniuje tikriausiai senamiestis, nes kitur yra gyvenamieji rajonai, kur žmonėms reikia parvažiuoti namo, jei tai kažkokie tranzitiniai keliai, taip pat netinkama vieta, nors jei kalbėti apie apmokestinimo formą, tai įvairiuose miestuose, keliuose yra įvairių apmokestinimo formų.
Tai turbūt labiau finansinė dalis, ne gamtos apsaugos, bet Vilniuje tikrai yra vietų, pavyzdžiui, senamiestis ar tam tikros senamiesčio vietos, kur nėra reikalo važiuoti.
Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.