Epidemiologai perspėja, kad koronaviruso pikas Lietuvoje jau čia pat, tad dabar yra lemiamas laikas, ar leisime jam išplisti. Vyriausybė reikalauja per Velykas visiems likti savo namuose. Kaip tai svarbu, įrodo savaitgalį Merkinę sukrėtusi tragedija.
Nuo koronaviruso mirė garbaus amžiaus Merkinės gyventojas, kuris, spėjama, užsikrėtė nuo anūko, kuris jį aplankė grįžęs iš Norvegijos. Tad Vyriausybė Velykoms dar labiau griežtina karantino sąlygas. Šalyje karantiną užtikrins 3000 policininkų, jiems padės karo policininkai ir šauliai.
„Tauta įpratus Velykas švęst, bet prašau šįkart kitaip“, – sako premjeras Saulius Skvernelis.
Prie pagrindinių įvažiavimų į miestus ir miestelius išdygs apie 300 patikros postų, kuriuose vairuotojams teks įrodinėti, kad čia gyvena, turi nekilnojamojo turto arba reikia įvažiuoti dėl darbo, laidotuvių, artimojo ligos. Draudimas įvažiuoti galios nuo penktadienio 20 valandos iki pirmadienio 20 valandos.
„Turėkit dokumentus, nes antraip ilgai truks“, – pasakoja policijos generalinis komisaras Renatas Požela.
Didelė dalis tautiečių pateisina gresiančius judėjimo apribojimus, tik vienas kitas piktinasi, kad Velykas teks sutikti be giminaičių.
„Bepročiai. Kam uždarinėti? Kas imuniteto neturi, tas suserga. Aš turiu ir nebijau nieko.“
„Kiekvienam sveikata yra brangiausia. Bus tų Velykų, Kalėdų, geriau išlaukti karantino laiką ir paskui susitikti su artimaisiais, pabūti vasarą.“
„Mažiau kontaktuos visi. Kuo mažiau kontakto, tuo geriau.“
„Reikia, kaip mums pagyvenusiems, tai reikia.“
„Sveiki kol kas mūsų rate visi. Bet geriau nesusitikti. Ką gali žinoti, gal kažkur jaunas serga, o senam prilimpa.“
„Dalis visuomenės supranta, kad reikia namuose būti. Jiems tai turbūt neaktualu. Bet yra dalis, kurie nesupranta. Einu iš parduotuvės, socialinį eksperimentą dariau, kiek žmonių be kaukių. Mažuma, bet tokių yra. Yra žmonių, kuriems reikia priemones pritaikyti, kad geriau suprastų ir geriau jų laikytųsi.“
Ir štai kodėl per artėjančias šventes geriau dar pabūti namuose. Epidemiologų duomenys rodo, kad nesisaugodamas vienas sergantis asmuo per mėnesį gali virusą išplatinti net 400-ams žmonių. O štai smarkiai apribojus savo kontaktus, virusas beveik neplinta – per mėnesį nuo vieno viruso nešiotojo užsikrėsti gali vos 2-3 žmonės.
„Iš tiesų yra galimybė platinti virusą ir neturint simptomų, užkrėsti kitus asmenis, kurie nežinos, kad galbūt jūs esate užsikrėtę ir galbūt nešiotojas ligos. Tiesiog būkite kantrūs. Bet koks būriavimasis ir susitikimas yra labai primygtinai nerekomenduotinas“, – teigia A. Veryga.
Vyriausybė neprieštarauja, jei savivaldybių pareigūnai nuošalesniuose keliukuose ne tik pastatys draudžiančius vadinamuosius plytos ženklus, bet ir užbarikaduos.
„Yra keliolika pagrindinių kelių, o jei skaičiuotume miško keliukų, tikrai daugiau. Prie kiekvieno nebus pareigūnas. Kur su policija suderinę pastatysime ženklus, jei nebus policijos, ženklų reikia klausyti. Jei nebus klausoma, nereiškia, kad nebus elektroninėmis priemonėmis užfiksuota ir kad negausit meilės laiško iš policijos, kad pažeistos taisyklės“, – kalbėjo Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
„Tikrai jokių blokų, traktorių neįvedinėsime, sunkiojo transporto, neblokuosime kelių. Statysime kelio ženklus, stovės pareigūnai, tikimės tokiu būdu sustabdyti“, – sako Klaipėdos rajono savivaldybės atstovas Artūras Bogdanovas.
Velykų šventės metu Vyriausybė ne tik blokuos kelius, bet ir įveda privalomą veido kaukių dėvėjimą. Nuo penktadienio bus draudžiama viešose vietose pasirodyti be veidą ir nosį dengiančios kaukės, respiratoriaus ar kitos veido apsaugos priemonės. Premjeras sako, kad kaukės Lietuvoje jau nebe deficitas, tad laikas prie jų visiems priprasti, mat jos dar ilgai bus būtinos net ir švelninant karantino suvaržymus.
„Kaukės miške vienam neprivalomos, bet tarp žmonių neįšokit“, – teigia S. Skvernelis.
Už vaikščiojimą be kaukės viešumoje gresia bauda kaip ir už kitus karantino pažeidimus – už pirmą pažeidimą 250 eurų. Visgi premjeras žada, kad pareigūnai nebus perdėm griežti ir pirmiausia gyventojus perspės laikytis reikalavimų.