Lietuviai – nuolaidų ir akcijų medžiotojų tauta. Taip mūsų pirkimo įpročius apibūdina pardavėjai. Esą jeigu prekė siūloma be akcijos, nemaža dalis žmonių į tą pusę net nežiūri:
„Nu, labai nelabai, bet žiūriu, jeigu yra, ir man ta prekė reikalinga, tai gerai.“
„Taip, labai svarbu.“
„Na taip, kartais. Aišku, dairomės, kas be ko.“
„Esame šiuo požiūriu išskirtinė valstybė, nes yra šalių, kur nuolaidos ten taikomos tam tikrais sezonais, o pas mus tų nuolaidų būna kiekvienam sezonui po kelias, ir dar proginės“, – sako Prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė.
Atsižvelgdami į tai, verslininkai nevengia pagudrauti. Pavyzdžiui, skelbia apie ženklią nuolaidą vienai ar kitai prekei, tačiau panagrinėjus atidžiau, matyti, kad anksčiau kaina buvo padidinta, tačiau jau po paros sumažinta ir paskelbta apie ženklią nuolaidą.
„Dažnai yra tokios situacijos, kai kelioms dienoms, arba dienai užkeliama kaina, ji palaikoma tą trumpąjį laikotarpį ir po to ilgąjį laikotarpį demonstruojama, kaip kad didelė nuolaida ir šalia kažkokia sumažinta kaina. Bet netgi kartais paanalizavus tą sumažintą kainą, tu gali pastebėti, kad ji niekuo ypatinga, o netgi kartais yra aukštesnė“, – pasakoja Pricer.lt vadovas Arūnas Vizickas.
Prekybininkai tokias situacijas vadina klaidomis.
„Neieškokit sąmokslo teorijų, tikrai yra klaida, eikite pas prekybininką, aiškinkitės, supraskite, kad ten irgi yra žmogus dirbantis gyvas, ne automatas, kol kas dar ir gali padaryti klaidą“, – teigia R. Vainienė.
„Aš sakyčiau, čia, nu kaip minimum, tai yra manipuliavimas. Manipuliavimas tuo, kad vartotojas nežino visos informacijos. Tai pasidavus tam impulsui, kad pigu, visi perka, gali nelikti, žmogus gali neracionalų sprendimą ir nusipirkti daiktą, kurio jam nei reikės, nei jisai sutaupys, ar nusipirks už tą sąžiningą kainą“, – kalbėjo A. Vizickas.
Dėl to nusiskundimų sulaukia ir Vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Vien šiemet dėl tokių prekybininkų triukų pasiskundė per 100 žmonių. Kelios įmonės šiemet dėl gudrybių su kainomis ir reklamomis buvo nubaustos tūkstantinėmis baudomis.
„Mes iki šiol vertindavome informaciją per Reklamos įstatymą, kai jau pamatome sistemingumą ir pastebima, kad reklamos skleidėjas tikslingai skleidžia klaidinančią reklamą, bando padidinti kainą prieš nuolaidą, reguliarią ir panašiai“, – sako Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Inga Grinevičė.
Seimas turi į mūsų šalies įstatyminę bazę perkelti europinę direktyvą, kuri numato, kad skelbiant apie nuolaidas, būtina nurodyti ankstesnę kainą. Tokią, kuri buvo mažiausia, per paskutines 30 dienų.
„Pirkėjas jau pirkdamas prekę žino, kad ne mažiau kaip per 30 dienų ta kaina buvo mažiausia, nuo kurios yra taikoma tam tikra nuolaida. O ne tai, kad jie išvakarėse pakėlė kainą, o kitą dieną parodo, kad yra 40 procentų akcija“, – pasakoja Seimo narė Rasa Budbergytė.
Šis reikalavimas turėtų įsigalioti nuo kitų metų gegužės. Prekybininkai tikina, kad tai pareikalaus papildomų darbuotojų resursų, tačiau direktyvos nekritikuoja.
„Įgyvendinsim, jokių problemų nematom. Jeigu galvojo, kad čia prekybininkus nubaus, tai ne“, – teigia R. Vainienė.
Jei priėmus įstatymo pataisas bus fiksuoti pažeidimai, verslininkams grės nuo pusės iki 5 tūkstančių eurų baudos.