Krašto apsaugos ministras sako, kad situacija įtempta ir mato ženklus, jog Lukašenkos režimas keičia migrantų stūmimo taktiką – tik ji mums nieko gero nežada. Ruošiantis galimam migrantų prasiveržimui, Sveikatos apsaugos ministerija nurodė ligoninėms būti pasiruošusioms priimti daug sužeistų migrantų.
Beveik 300 migrantų praėjusią parą bandė patekti į Lietuvą. Bent jau tiek fiksavo mūsų pasieniečiai. Ir tai yra gerokai didesnis skaičius, nei pirmadienį, kai išstumti 73 žmonės. Vis tik ši naktis praėjo neįprastai ramiai.
„Situacija buvo labai rami, nebuvo nė vieno bandymo neteisėtai atvykti į Lietuvą, kas visada mane, kaip VSAT vadą, šiek tiek neramina“, – sako pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas.
Pasieniečiai sako iš įvairių šaltinių gaunantys informacijos, kad prie Lietuvos sienos kuriasi migrantų stovyklavietė, bet jos savo akimis nemato.
„Mūsų pareigūnai girdi sunkios technikos garsus Baltarusijos Respublikos teritorijoje, kas gali reikšti, kad sunkvežimiai važiuoja galimai su neteisėtais migrantais, faktas, kad neteisėti migrantai gabenami Baltarusijos teisėsaugos atstovų ir jie stumiami į Lietuvos teritoriją“, – tęsia R. Liubajevas.
„Matome, kad tam tikros grupės asmenų, kurios bandė patekti ir pamatę mūsų pareigūnus sugrįžo į Baltarusijos teritoriją, jeigu tai galima vadinti stovyklaviete, taip, mes matome tuos žmones ir žinom, kad jie ten yra“, – kalba vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.
Krašto apsaugos ministras sako, kad Lukašenkos režimas keičia savo taktiką.
„Dabar neleis jiems sklaidytis po visą Baltarusiją, atskridusius iš karto veš į stacionarias stovyklas, kurias įrenginės ar patys, ar vers migrantus pasirinkti tokį gyvenimo būdą lauke ir juos apgyvendins, nuolat mažesnėm ar didesnėm grupėm šturmuos ES Lenkijos, Lietuvos ar Latvijos sienas“, – tikina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Šiuo metu tokios informacijos, kad formuotųsi kažkokia didžiulė sankaupa neteisėtų migrantų mes neturime, taip, yra keletas grupių bet nedidelių, kurios yra prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos, bet kol kas tokių tendencijų, kurios yra prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos mes nematome“, – tikina vidaus reikalų viceministrė Agnė Bilotaitė.
Bet Sveikatos apsaugos ministerija jau perspėjo šalies ligonines būti pasiruošusioms, jeigu migrantai bandytų šturmuoti mūsų sieną ir atsirastų daug sužeistųjų. Ministras sako, kad tai prevencinis veiksmas.
„Buvo susidėliotas algoritmas įvairiems scenarijams, kaip reikėtų elgtis, kaip turėtų veikti greitoji medicinos pagalba, kaip turėtų kaip turėtų būti teikiamos paslaugos, skirstomi pacientai. Bet detalizuoti dėl jums suprantamų priežasčių nenorėčiau. Yra pilnai susitartas algoritmas, kokios paslaugos, kokios ligoninės ir kas yra atsakingi žmonės“, – aiškina A. Dulkys.
Premjerė sako, kad keičiasi ir Lukašenkos propagandistų retorika, o tai rodo, kad vakarų taikomos sankcijos atsiliepia skaudžiai. Vis tik jos dar gali plėstis, ypač matant kas vyksta dabar pasienyje su Lenkija.
„Iš tų kalbų aiškiai girdėti, kad tai yra spaudimas atšaukti sankcijas, vadinasi jau dabar priimtos sankcijos skaudžiai kerta per ekonomiką, dar nėra įsigaliojusios JAV sankcijos, kurios įsigalios gruodžio pradžioje“, – priduria Ingrida Šimonytė.
Įvedus nepaprastąją padėtį, mūsų pasieniečiai dabar neįsileis migrantu net ir dėl humanitarinių priežasčių.
„Neliko tos galimybės, kad kažkoks žmogus būtų priimtas. Jeigu įsivaizduojam motiną su kūdikiu ant rankų, kuris yra traukuliuose, tai pagal dabartinę situaciją toks žmogus nebus priimtas. Tai šita situacija mums yra baisi. Mus gąsdina ta situacija, kad labai daug žmonių artimiausias dienas mirs“, – sako pasienio grupės iniciatorė Rita Škriadaitė.
Rita Škriadaitė vadovauja savanorių grupei, kurią sudaro maždaug 20 žmonių. Jie jau kelis kartus vyko į pasienį, kur pasitiko migrantų grupes. Bando jiems suteikti pagalbą, vykdyti registraciją. Bet pabrėžia, kad nekalba apie sveikus, jaunus vyrus, kurie gražinami atgal Lukašenkai.
„Mes koncentruojamės į pažeidžiamas grupes ir mes norėtume, kad šitos grupės nebūtų išvežtos atgal į Baltarusiją“, – tęsia pašnekovė.
Tiesa, anot moters, pasieniečiai neturi pakankamai kompetencijų įvertinti, ar žmogus vaidina ligą, ar iš tiesų jam yra blogai. Dėl to reikėtų migrantus leisti apžiūrinėti medikams.
Į pagalbos grupes migrantams žmonės buriasi ir toje pačioje Vokietijoje, į kurią bando atvykėliai ir patekti. Viena organizacija, kur ragina Europą įsileisti migrantus, išsinuomojo autobusą ir išvyko į Lenkijos–Baltarusijos pasienį – kaip patys aiškino, parsivežti bent kažkiek migrantų į Vokietiją. Bet planas neišdegė. Lenkų pareigūnai autobusą sustabdė keli kilometrai iki pasienio su Baltarusija ir neleido aktyvistams pasiekti kelionės tikslo.