Paaiškėjo, kad tragiškomis sąlygomis darbuotojų laikomas žmogus taip kalinamas galėjo praleisti apie 2 savaites. Seimo kontrolieriai nedelsiant pakėlė alermą, iškvietė policiją ir dėl tyrimo kreipėsi į ministeriją. O įstaigos direktorius apgailestaudamas puolė teisintis, kad suvirintos grotos buvo ne jo idėja.
Metalinės grotos, skiriančios ir taip ankštą, vos kelių kvadratų kambarį, o už jų sėdintis susigūžęs žmogus ant veikiau kušetę, nei lovą primenančio baldo. Šalia matyti kraštas pastatytos specialios kėdės su skyle kibirui. Tokį šokiruojantį vaizdą planinio patikrinimo metu išvydo Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro darbuotojai tikrinę Rokiškio rajono Skemų socialinės globos namus.
„Šokas, ką gali pamatyti, mažiausiai, ko tikiesi atidarius duris. Šokas jau, kai tu atidarai duris, ir tarsi izoliatorius“, – sako Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius.
Kontrolieriaus teigimu, pensionate aptiktas už grotų įkalintas jaunas vyras tokiomis tragiškomis sąlygomis galėjo būti laikomas net kelias savaites. Maža to, nedidelėje grotuotoje erdvėje gyveno dar du sunkios protinės negalios gyventojai.
„Mes atradom tris kambarius, kiekvienam jų gyvena žmonės. Vienas kambarys be rankenų, daug kas kalbėjo, kad tik sovietiniais laikais buvo durys, langai be rankenų, tą radom paprašius atidaryti duris. Tada radom 2 žmones ir trečias buvo už grotų. Tai tas žmogaus teisių pažeidimas dvigubas, trigubas. Tai buvo apie 2 savaites toks sprendimas pastatyti grotas“, – pasakoja V. Valentinavičius.
Dėl neteisėto laisvės atėmimo biuro darbuotojai nedelsiant kreipėsi į policiją, o Skemų globos namų direktorius iškviestas pasiaiškinti.
„Ne, tai suprantu, aš apgailestauju, ko gero, suprantu ir darbuotoją, juk yra ir perdegimo sindromas turbūt pasireiškia, dideli krūviai, vasaros laikas, atostogauja, remontai, darbuotojų mažai. Covido grėsmė didelė“, – teigia Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Giržtautas.
Kilus skandalui, įstaigą skubiai imta tikrinti. Rasta ir daugiau pažeidimų. Grotuotame kambaryje, kur apgyvendinti ypač sunkūs psichikos ligoniai, nebuvo įrengta ir jokių pagalbos kvietimo mygtukų.
Šokiruojančioje patalpoje grotų nebelikę, nes jas dar tą patį vakarą skubiai išmontavo patys pensionato darbuotojai.
Įstaigos direktorius Gintaras Giržtautas aiškina, kad pensionato gyventojai tokiose mažose erdvėse šitaip sugrūsti po kelis yra laikinai, kol pirmame korpuse vyksta patalpų remontas. Apie sumontuotas grotas jis tikina nieko nežinojęs, esą jų paprašė pati ligonius prižiūrėjusi socialinė darbuotoja, kol šis atostogavo, po to gydėsi ir turėjo nedarbingumą.
„Man pasakė suvirinti, aš nesigilinu, kam jos reikalingos“, – sako ūkio dalies darbuotojas Ričardas Gernys.
„Pagal darbuotojos paaiškinimą, kuri darė visą tai, šiuo metu atostogose, bet ji vakar buvo atėjusi ji parašė raštą, kad remonto metu yra susidariusi ekstremali situacija, negali užtikrinti gyventojų ir to mūsų sunkaus atvejo saugumo, ji paprašė sumontuoti atitvarą“, – pasakoja G. Giržtautas.
Visgi direktorius pripažįsta, kad nuimti skubiai grotas jau liepė pats. Grotos buvo nuneštos į rūsį. Nors šiame globos skyriuje laiko sudėtingesni asmenys, Seimo Žmogaus biuro kontrolieriui užkliuvo ir kitą rytą išvystas vaizdas. Dėl direktoriaus veiklos patikrinimo ėmėsi ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
„Ką mes ryte radom, ne tik išardytas grotas, bet ir gulintį nuogą tą patį ligonį, neaprengtą, susirietusį“, – teigia V. Valentinavičius.
„Ta įranga, kuri buvo sumontuota, buvo išmontuota, tai ir policija pradėjo tyrimą, mes taip pat pradėjom tyrimą direktoriuas atžvilgiu, priimsim sprendimus, tai yra labai grubus žmogaus teisių pažeidimas“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Kol vyks tyrimas, Skemų direktorių planuojama laikinai nušalinti nuo pareigų.