Nors atsargos generolai problemos nemato, į akis kliūva ir kitas dalykas – apsivilkęs kario uniformą, Nausėda galbūt pažeidžia svarbią jos dėvėjimo taisyklę.
Kaip tikras šeimininkas ir lyderis, prezidentas Gitanas Nausėda prieš savaitę amerikiečių karių Pabradėje klausinėjo, ar jie patenkinti darbu su lietuviais. Apsivilkęs kario uniformą, Nausėda, kaip vyriausiasis šalies ginkluotųjų pajėgų vadas asmeniškai išbandė ir amerikiečių atsigabentą techniką.
Gitanas Nausėda jau ne pirmą kartą viešumoje pasirodo su kario uniforma. Tai būna, kai jis lanko mūsų ir sąjungininkų karius poligonuose. Taisyklės civiliams jos dėvėti neleidžia, bet nieko neparašyta apie vyriausiąjį šalies ginkluotųjų pajėgų vadą. Tad teisiškai neaišku – ar prezidentas yra civilis, kuriam negalima vilktis uniformos, ar kariškis. Nors šalies vadovu tarnaujantis karys negali būti.
„Kiek man žinoma, nėra tokio teisės akto, kuriame būtų aiškiai parašyta, kad vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas gali dėvėti kelnes, kitelį, lauko uniformos striukę su pašiltuku, tačiau tai yra tokia paprotinė teisė, kuri egzistuoja, ir visi šalies vadovai, kiek bent jau aš atsimenu, nuo pat Atkuriamojo Seimo pirmininko, pratybose rodydavosi arba su pilna uniforma, kartais su uniformos dalimis“, – kalba Lietuvos kariuomenės atstovas Gintautas Ciunis.
Pirmą kartą su uniforma Nausėda pasirodė 2019-aisiais.
„Aš noriu būti ir morališkai, ir visomis kitomis prasmėmis integrali mūsų kariuomenės dalis“, – sako G. Nausėda.
Buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius sako nedvejojantis – prezidentui uniforma galima. Karo atveju jis vadovautų kariams.
„Jeigu įvedus karinę padėtį mūsų valstybėje, tai jo pareigybė yra būtent tokia, vykdyti vyriausiojo ginkluotųjų pajėgų vado pareigas taip, kaip dabar matome prezidentas Zelenskis Ukrainoje, jis yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas“, – teigia A. Pocius.
Tačiau net ir kariaujantis bei kasdien visam pasauliui kalbantis Zelenskis nevilki kario uniformos. Vilki kariškų spalvų marškinėlius ar džemperį.
Karys privalo būti su visa uniforma, Nausėda pasirodo be kepurės
Buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus nemato problemos, kad šalies lyderis uniformą dėvi. Sako kariams malonu, kai šalies vadovas susitapatina su jais. Vis tik, anot jo, reikia laikytis uniformos dėvėjimo taisyklių. O jos numato, kad lauke privalu būti su kepure. Nausėda pasirodo be jos.
„Vyriausiojo puskarininkio pareiga yra prižiūrėti ir jam yra tas pats, ar tu prezidentas, ar generolas, ar karininkas, ar seržantas, jis privalėtų ir turėtų mandagiai priminti“, – sako V. Tutkus.
„Kaip vyriausias ginkluotųjų pajėgų vadas jis turi teisę pasirinkti dėvėti galvos apdangalą, ar ne. Yra numatytos išimtys. — Jūs sakot, kad vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas iš esmės gali nesilaikyti tų taisyklių? — Na, aš manau, kad tikrai jis gali sau leisti tą daryti“, – kalba A. Pocius.
Kariuomenė sako prezidentui pastabų neduosianti, nes į taisykles poligonuose žiūri šiek tiek kitaip.
„Poligonas, pratybos, ir kitos vietos, kur prezidentą mes matome su uniforma, yra tos vietos, kur uniformos dėvėjimo taisyklės pereina jau į tą kitą lygį, kur uniforma įgauna savo praktinę reikšmę, saugo nuo vėjo, šalčio, smėlio, galų gale, ten yra ir purvini batai, ko šiaip nepamatytume pas karį, kuris yra Katedros aikštėje“, – aiškina G. Ciunis.
„Man patinka, aš gal net norėčiau ir į darbą eiti, bet galvoju bus prastos asociacijos su kitomis valstybėmis, kuriose vadovai vaikščiodavo apsirengę karinėmis uniformomis“, – sako G. Nausėda.
Nors TV3 žinios uždavė klausimus prezidento patarėjams – šie nieko neatsakė. Anksčiau su kareiviškos uniformos atributais yra užfiksuotos ir prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. Archyviniai kadrai iš 2012-ųjų. Tiek prezidentė, tiek tuometė ministrė apsivilkusios kariuomenės lauko uniformos viršutines dalis. Nors taisyklės numato, kad dėvėti kario uniformos atskiras dalis, kartu su įprastais civilių drabužiais, negalima.
„Jeigu kariškis taip padarytų, tai aišku karinės uniformos taisyklės būtų pažeistos, o ministras, prezidentas yra politikas, ir tokiu atveju jam tas negalioja“, – sako A. Pocius.
Anksčiau politikai nevengdavo paprašyti ir apsivilkti karių uniformų, taip bandydami pasirodyti prieš rinkėjus.
„Civiliai ir neturėtų jos dėvėti, nepriklausomai ar jis Seimo narys, ar ministras, ar kas bebūtų. Kaip minėjau prezidentas yra išimtis pagal savo statusą karinį“, – teigia V. Tutkus.
Po to, kai 2014-aisiais rusų kariai be skiriamųjų ženklų okupavo Krymą, Lietuvoje buvo sugriežtintos kario uniformos dėvėjimo taisyklės. Civiliams uždrausta dėvėti ne tik pilną uniformą, bet ir atskiras jos dalis. Už įstatymo pažeidimą gali būti skirta bauda.