Tiesa, draudimai visų skonių nepanaikino. Parduotuvėse galima rasti kaitinamosios nikotino prisotintos raudonosios arbatos, kurios draudimas neliečia.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Klaipėdietė Violeta mėtos skonio tabaką su specialiu įrenginiu kaitina jau 5 metus. Moteris prieš įsigaliojant naujam draudimui nusipirko rūkalų ateičiai.
„Pas mane namie 13, užsipirkau truputėlį. [Užteks] pusei mėnesio. <...> Tikrai skanesnis skonis, burnoje gaiva palieka kartais. Tiesiog skaniau“, – sakė Violeta.
Nuo pirmadienio tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos valstybėse, kurios jau patvirtino naujas bendrijos taisykles, draudžiama parduoti kaitinamojo tabako gaminius su papildomais skoniais ir kvapais, pavyzdžiui mėtomis.
„Toliau rūkysiu. Man kojos nekiša pakeitimai. Aišku, galėčiau mesti rūkyti, bet tiesiog kitą spalvą pasirinksiu, be tų skonių. <...> Gal truputį mažiau pradėsiu rūkyti, nes nebe taip skanu bus“, – galvos dėl draudimo nesuko klaipėdietė Violeta.
Legaliai prekiauti bus galima tik natūralaus tabako kvapo ir skonio rūkalais, ant kurių turės būti įspėjimai apie galimą žalą sveikatai – tai iki šiol nebuvo numatyta.
„Tai yra Europos Sąjungos sprendimas visos Europos Sąjungos mastu. Tikslas yra mažinti kaitinamojo tabako gaminių patrauklumą ir jų vartojimą – ypač jauno amžiaus žmonių tarpe iki 24 metų. Kadangi atlikti tyrimai rodo, kad būtent šioje amžiaus grupėje tas vartojimas yra ženkliai padidėjęs“, – aiškino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovas Gintaras Karanda.
Žmonių nuomonės šiuo klausimu išsiskiria:
„Man tai nėra skirtumo, ar su skoniu, ar be skonio. Vis tiek rūkysiu.“
„Nemanau, kad jaunimas neras kaip prieiti, kas jiems patrauklu. Taip, kaip ir su skysto tabako kvapais buvo. Viskas yra apeinama.“
„Labai gerai. Aš tai už, nes žinau, pati studijuoju universitete, tai tenka nueiti į tualetus ir užuosti ten, kaip mano kursiokai ten kaitina.“
„Nereikia tos priklausomybės ir ypatingai jaunimui, o tas skonis tik skatina.“
Kaitinamas tabakas populiarus – dalyje parduotuvių sudaro trečdalį viso tabako gaminių asortimento. Skoniai ir kvapai pirkėjams ypač svarbūs.
„Kaitinamo tabako su skoniais ir kvapais suskubo įsigyti likus porai savaičių iki draudimo įsigaliojimo, netempė ir nelaukė iki paskutinės minutės. Pirko jau nebe pakeliais, o blokais. <...> Kaitinamasis tabakas su skoniais sudarė apie pusę turimo viso kaitinamojo tabako asortimento ir būtent šiuos gaminius su skoniais ir kvapais rinkosi 42 procentai mūsų pirkėjų – sakė „Maxima“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.
Tabako pramonės atstovai aiškina, kad sunku nuspėti, kaip pasikeis rinka po naujo draudimo, tačiau jau beda pirštu į socialinius tinklus, nelegalias parduotuves, kur galima rasti ir kontrabandinio kaitinamo tabako.
„Asmenys pardavinėja kaitinamojo tabako gaminius, su baltarusiškomis, rusiškomis banderolėmis, nieko siųsti nereikia, viskas vyksta vietoje. Aišku, kreipėmės į policiją, bet čia tokių šimtai“, – teigė Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.
Juolab ne visos valstybės, pasak tabako gamintojų, dar spėjo pasiruošti draudimui.
„Tokioje šalyje, kaip Lenkijoje, deleguota direktyva dar nėra priimta. Ten kaitinamųjų tabako skonių draudimo nėra. Natūralu, kad dalis žmonių, kol deleguota direktyva nėra įgyvendinta Lenkijoje, ieškos variantų ten“, – kalbėjo „Philip Morris Baltic“ atstovas Liudas Zakarevičius.
Įdomu tai, kad dalis tabako verslo jau sugebėjo prisitaikyti prie naujovių. Parduotuvėse jau galima rasti kaitinamos nikotinu prisotintos raudonosios arbatos.
„Skonio draudimas neliečia kaitinamųjų žolinių gaminių. Tai nėra naujovė, čia tokiais gaminiais jau prekiaujama eilę metų“, – sakė G. Karanda.
Tabako pramonės atstovai taip pat abejoja Europos valstybių iškeltais tikslais – esą kaitinamas tabakas jauniems asmenims neįdomus.
„1 procentas nikotino kelią pradedančių žmonių pradeda nuo kaitinamojo tabako produktų, kai nuo cigarečių beveik 90. Mums tai gera žinia, dėl to kad jaunas žmogus niekada nebuvo mūsų tikslinė auditorija, nerūkantis taip pat. Mūsų tikslinė auditorija yra rūkantis žmogus“, – teigė L. Zakarevičius.
Jei tikrintojams įklius parduotuvės, kurios Lietuvoje dar pardavinės kaitinamąjį tabaką su papildomais skoniais ir kvapais, verslui teks susimokėti baudą nuo 1448 iki 2896 eurų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Ar nuo to arba - nuo tada - sumažėjo rūkančiųjų?
O ypač - jaunimo? Nes jam atgrasyti nuo rūkymo ir yra kuriami visi tie nauji draudimai.
Na, mano laikais, t.y. prieš 25-30 metų - mano klasiokų bei kiemo draugų tarpe - rūkančiųjų buvo - gal tik 25%.
Dabar gi - kiek matau procentaliai paauglių besitęsiančių mūsų mikrorajono kiemuose, tai net nesislėpdami nuo suaugusiųjų - drąsiai rūko virš 80%, beje, jei mūsų laikais, praktiškai VISI rūkantys paaugliai - buvo vyrukai, tai šiuo metu - merginos ne tik kad neatsilieka, bet gal net - ir lenkia - savo rūkalių procentu. Nuėjus Šiaulių "Saulės Miesto" PC I rūkomąjį ant stogo, - nuolat ten rasi garinančias bent dvi malalietkas mergiotes.
Mano laikais - buvo gėda ir baisu - o kas nutiks, jei tėvai sužinos. Šiais gi laikais, kai vaikams suteikta milijonas teisių ir nulis pareigų arba galimų bausmių, vaikai užtat "naglai" ir garina - sėdėdami savo tėvų virtuvėje bei dūmus abiems į akis pučia, nes tų sūtraukų - dabar jau net - ir žodžiu sudrausminti nebegalima - gausis kad naudojai psichologinį smurtą.