Prancūzų kompanijos „Carmat“ sukurta dirbtinė širdis sveria 900 gramų. Ji tris kartus sunkesnė nei suaugusio žmogaus krūtinėje plakantis raumuo. Tačiau šis sunkus prietaisas, manoma, jau netrukus gerokai palengvins nuo širdies ligų kenčiančių pacientų gyvenimus.
„Šios širdies idėja gimė dar prieš 30 metų. Norime sukurti prietaisą, kuris pakeis širdies donorystę. Širdį, kuri fiziologiškai veiks kaip ir žmogaus širdis: pulsuos ir bus suderinama su krauju“, – sako „Carmat“ vadovas Stephanie Piat.
Prancūzų kompanija po ilgus metus trukusių bandymų, nesėkmių, pacientų mirčių ir tobulinimų, pagaliau ką tik gavo EK leidimą gaminti ir platinti savo prietaisą Europoje. Amerikoje tokį leidimą tikisi gauti 2024 m.
„Tai yra bandymų kambarys. Jame veikia 12 mašinų. O čia už manęs matote, kaip testuojame prietaisą, išbandome įvairius parametrus. Ir lentelėje matome širdies generuojamą pulsaciją“, – teigia S. Piat.
Dirbtinė „Carmat“ širdis pirmiausia bus skirta širdies nepakankamumu sergantiems žmonėms, laukiantiems širdies transplanto. Bet kompanija tikisi, kad ateityje tokios širdys padės gyventi ir pacientams, kuriems dėl gretutinių ligų transplantacija negalima.
„Inovacijos neturi ribų. Jei galime sukurti širdį, vadinasi galėsime sukurti daug daugiau. Liks tik atsakyti į klausimą: ar to norime. Mus riboja tik mūsų vaizduotė“, – pasakoja S. Piat.
Dirbtinė širdis kainuoja per 150 tūkst. €, tad jos kūrėjai tikisi, kad šalių sveikatos sistemos ateityje kompensuos pacientams tokius implantus.
Pavyzdžiui Lietuvoje širdies nepakankamumu serga apie 100 tūkst. žmonių. Su šia diagnoze tik kas antras išgyvena ilgiau nei penkerius metus. Dešimt metų išgyvena tik ketvirtadalis.
„Mes ruošiamės pasauliui, kuriame elektronikos ir autonominės technologijos atvers kelią asmeninėms oro kelionėms“, – kalbėjo General Motors atstovas Mike Simcoe.
O su ateities širdimis, nebaisūs ir ateities skrydžiai. Dar vieną žvilgsnį į ateitį siūlo ir Amerikiečių General Motors. Kompanija vakar pristatė skraidančio „Kadilako“ prototipą. General Motors kuriama asmeninė transporto priemonė virš miestų pastatų galėtų skrieti 90 km/h greičiu. Kada tiksliai bus prieinama kol kas neaišku. Panašias skraidykles pastaraisiais metais pristatė bent kelios pasaulio kompanijos.