Pasak politikų, įvedus prabangių automobilių mokestį įmonėms, ypač gaunančioms valstybės paramą dėl koronaviruso krizės, būtų užkirstas kelias juos pirkti ir naudoti asmeniniais tikslais.
Šių prabangių automobilių kaina prasideda nuo 68 tūkstančių eurų. Lietuviai vidutiniškai už tokias transporto priemones negaili ir 110 tūkstančių eurų. Pernai Lietuvoje „Porsche" automobilių buvo nupirkta daugiau nei 140.
„Mūsų pirkėjai išreiškia savo ar mėgsta individualizuoti, kaip minėjau, labai skirtingai pagal savo asmenybines charakteristikas, tai tikrai taip. Bet žinot, prabanga, pavyzdžiui, „Porshe" automobiliuose gali būti ir išlengvintas automobilis, opcijų nebuvimas ir kad jis būtų lengvas ir greitas. Ir kažkuriam klientui tai ir gi yra prabanga“, – sako „Porsche centras Vilnius“ direktorė Rasa Klimavičiūtė.
Lietuvoje pernai gyventojai įsigijo iš viso apie 27 000 naujų automobilių. Vieną iš keturių naujų automobilių nupirko fiziniai asmenys – likusius tris – juridiniai.
„Pasirenkamas prabangus automobilis tai sėkmei simbolizuoti. Taip pat atitinkamai ir savo klientams, nes mūsų klientai dažnai turi ir atitinkamus ofisus, atitinkamus ofisų įrengimus. Na, žinoma, tai papildomas parkas, kuris vienareikšmiškai prisideda prie bendros įmonės kūrimo įvaizdžio“, – tęsia pašnekovė.
Pernai „Regitroje" buvo užregistruota įmonių vardu daugiau nei 1200 prabangių automobilių, kurių vertė viršijo 50 tūkstančių eurų, o už juos pernai sumokėta daugiau negu 100 milijonų. Seimas tokiems automobiliams siūlo įvesti prabangos mokestį.
Prabangių automobilių registracijos mokesčių įteisinimu siekiama užtikrinti, kad juos įsigyjančios įmonės nepiktnaudžiautų valstybės teikiama parama ir tinkamai mokėtų mokesčius. Taip siekiama kovoti su reiškiniu, kai įmonės, gaunančios valstybės paramą dėl koronaviruso krizės perka prabangius automobilius, o juos asmeniniais tikslais naudoja vadovai ar akcininkai, o juos registravus įmonių vardu nusidėvėjimo bei išlaikymo sąnaudomis mažinamas apmokestinamas pelnas.
„Per kelis metus yra registruota 40 atvejų, kai prabangūs „Audi Q7" buvo registruoti kaip krovininiai automobiliai tam, kad būtų galima susigrąžinti sumokėtą pridėtinės vertės mokestį. Aš sunkiai įsivaizduoju kokius krovinius vežioja nauji prabangūs „Audi Q7" automobiliai“, – teigia Seimo narys Mykolas Majauskas.
Tačiau už prabangą, įteisinus prabangių automobilių mokestį, turės susimokėti ne tik įmonės, bet ir fiziniai asmenys. Šiuo metu svarstoma, kad žmogus įsigijęs automobilį, kurio vertė viršija 50 tūkstančių eurų, už automobilio registracijos mokestį paklos daugiau.
„Kai vyresnio amžiaus žmogus registruodamas seną dyzelinį „Passat" automobilį sumoka 200 ar 300 eurų registracijos mokestį, juridinis asmuo įsigydamas prabangų „Bentley" sumoka 100, o gal ir 100 eurų registracijos mokesčio nesumoka“, – prideda M. Majauskas.
„Iniciatyva šita kelia daug klausimų. Kodėl 50 tūkstančių? Kas ta prabanga? O kodėl ne 30? Arba ne 130 tūkstančių? Kaip ta suma 50 tūkstančių apibrėžiama? Įtakos tikriausia, kad turėtų, bet priklauso nuo to, kokio dydžio tai būtų mokestis, kaip jis būtų taikomas“, – nesupranta Rasa Klimavičiūtė.
Paaiškėjus, kad įmonės gaunančios paramą dėl koronaviruso krizės įsigijo prabangių automobilių ir naudojo juos savo asmeniniams tikslams, iš valstybės gautą paramą tokios įmonės turės grąžinti.
Seimo biudžeto ir finansų komitetas diskusijas dėl prabangių automobilių mokesčio įteisinimo toliau tęs komiteto posėdžiuose.