8 kilometrai už Marijampolės, Liudvinavo kaime gyvenanti Ona užsuko pas draugę pasikalbėti ir vaistažolių pasirinkti. 84-ių senjorė svarsto galimybę pasinaudoti galimybių pasu, su kuriuo būtų galima prisėsti kavinės viduje, laisviau dalyvauti renginiuose ir naudotis kitokiomis privilegijomis. Tačiau ši užduotis sudėtinga. Ona nemoka naudotis nei išmaniuoju telefonu, nei kompiuteriu:
„Nesinaudoju aš, ką tu. Kai buvau jaunystėje, būtų įdomu, kitos gal naudojasi, bet aš jau nesinaudoju. Man nepatinka ir tas telefonas, ten brauko.“
Ona tokia ne viena. Didelė dalis šalies senjorų išmaniaisiais telefonais ar kompiuteriais nesinaudoja, neturi elektroninio parašo ar elektroninės bankininkystės. Pasipylus skundams, kad senjorams galimybių pasą gauti sudėtinga, ne visi valdininkai pasirodė supratingi. Galimybių pasą sukūrusios ir pristačiusios Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovė LRT radijui pareiškė, kad pensininkams naujovė nereikalinga.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovė Ligija Kliunkienė sako: „Kam tam senukui pastoviai reikalingas galimybių pasas. Čia yra išskirtiniams atvejams. Ar šventė kažkokia vestuvių, ar ten kažkas tai. Čia nėra taip, kad jam reikia visą laiką. Ar jis eis boulingą žaisti? Ar jis eis į restoraną, į vidų pietauti, kam jis reikalingas tas pasas, ar čia būtina karantino metu?“
Toks pasisakymas neliko nepastebėtas ne tik pačių senjorų, bet ir politikų.
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigia: „Pasisakymas yra be galo neetiškas, taip jau mandagiai kalbant, galbūt neviešame posėdyje ir nemandagiau pasisakyčiau.“
Atsiliepė ir Briuselyje viešinti Ekonomikos ir inovacijų ministrė. Aušrinė Armonaitė komentarą vadina neadekvačiu ir pažadėjo peržiūrėti ministerijos vidines taisykles, darbuotojų bendravimo su žiniasklaida ir asmenimis kultūrą:
„Esu pakraupusi nuo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos darbuotojos komentaro apie Galimybių pasą. Galimybių pasas nediferencijuoja žmonių nei pagal lytį, nei pagal amžių, nei pagal tautybę – jis skirtas visiems žmonėms, kurie nori juo naudotis. Tai paskata skiepytis, testuotis ir saugiai naudotis grįžtančiomis laisvėmis.“
Štai Saulius Skvernelis teigia: „Tas klausimas retorinis, ar yra šioje šalyje vietos senukams. Nesuprantami tokie pareiškimai. Parodo požiūrį ministerijos ir politinės vadovybės į atskiras mūsų visuomenės grupes. Tokio požiūrio pademonstravimas griauna Vyriausybės komunikaciją, kalbant apie vakcinacijos poreikį. Ta dalis visuomenės, kuriai reikia visą vakcinuoti, kuri turi turėti motyvus ir pasiekti tuos skaičius, kad būtų apsaugoti. Po tokių pareiškimų žmonėms yra stiprus smūgis.“
Vyriausybė, kartu su registrų centru kartoja, kad galimybių pasu gali pasinaudoti visi senjorai, net ir tie kurie gyvena toli nuo registrų centro padalinio. Registrų centras per dieną sulaukią apie dviejų tūkstančių užklausų dėl galimybių paso. Per tris veikimo dienas įstaigos išdavė 500 popierinių, likę 270 tūkstančių skaitmeniniai.
Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus teigia: „Yra palikta galimybė atvykti į vieną iš Registrų centro aptarnavimo padalinių, kur jiems bus atspausdintas popierinis galimybių paso variantas ir tai bus padaryta nemokamai. Lygiai taip pat, kaip ir su visomis registrų centro teikiamomis paslaugomis, jas gali gauti ir įgaliotas asmuo, šiuo atveju tinkamas yra notaro patvirtintas įgaliojimas arba e-sveikatos sistemoje sudarytas atstovavimas."