Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šiaulietė Gitana gamina ir parduoda cepelinus, šaltibarščius ir visokiausius kitokius lietuviškos virtuvės gardėsius vienoje miesto užkandinių.
Už tai moteris gauna minimalią algą, kuri dabar siekia 708 eurus į rankas.
Moteris sako, kad metų pradžioje, kai minimali alga pakilo 80 eurų, gyvenimas kažkiek pagerėjo, bet gaunamų pinigų ir maistui, ir mokesčiams vis tiek neužtenka.
„Su minimumu dirbant, jei tik vienas žmogus šeimoje gyvena – neįmanoma“, – patikina šiaulietė Gitana.
Minimali mėnesio alga nuo sausio kils 69 eurais ir sieks 777 eurus.
„Matome, kad ekonominės raidos prognozės kitiems metams gerėja, ir yra galimybė didinti nebe 10, o 12 proc.“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Tik kyla klausimų, ar tai smarkiai palengvins minimumą gaunančių tautiečių gyvenimą.
„Jei atlyginimus kels visiem, tai ir kainas kels, man taip atrodo“, – svarsto Gitana.
Nepatenkinti nei verslas, nei darbuotojai
Ministras Šilinskas sako, kad preliminarūs skaičiavimai rodo, kad minimali mėnesinė alga (MMA) kitąmet viršys skurdo rizikos ribą.
„Tai mūsų tikslas yra, kad kuo daugiau uždirbtų žmonių, ir kad uždirbtų ne MMA, o dar gerokai didesnes pajamas“, – kalba V. Šilinskas.
Skurdžiau gyvenantieji rikiuojasi į eilę vienoje „Maisto banko“ atiduotuvių.
Maisto bankas iš per metus išdalina 7 tūkst. tonų maisto, padėdamas pustrečio šimto tūkstančių žmonių.
Ten esantys žmonės sako, kad algų kėlimas, išmokų didinimas niekaip nepasiveja maisto prekių kainų lentynose:
„Vis tiek, maisto kainos didesnės, nei kad padidėjusios minimalios algos.“
„Kainos kyla ant akių, tai čia porą eurų pakels, tai absoliučiai.“
„Maisto banko“ direktorius tikina, kad pradėti reikėtų nuo bazinio dydžio pokyčių.
„Ko reikėtų, tai pakeisti bazinį dydį į ženkliai didesnę sumą, ir tada indeksuoti. Nes šiuo metu bazinis dydis vejasi paskui didesnes kainas“, – kalba „Maisto banko“ direktorius Simonas Gurevičius.
Tik tokiu valdžios sprendimu nepatenkinti nei darbuotojai, nei verslas. Kurie dėl to, koks minimalus užmokestis turi būti kitąmet, taip ir nepriėjo kompromiso.
Per didelė našta verslui
Trišalėje taryboje darbuotojų profsąjungos reikalavo algą kelti gerokai labiau.
„Vyriausybė kažkodėl nusprendė, kad vis dėlto, reikia padaryti reveransą darbdaviams“, – komentuoja profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Ruginienė tvirtina, kad politikai pataikauja verslui, nes nesilaiko susitarimo, dėl kurio trišalė taryba sukirto rankomis 2017 m. Pagal šią formulę MMA dabar siektų beveik 800 eurus. Tai 90 eurų daugiau nei dabar.
„Visi skaičiavimai ir ekonominės prognozės rodo, kad mes buvome teisūs su savo skaičiavimais“, – tikina Inga Ruginienė.
O esą bent laikantis pirminio Lietuvos banko skaičiavimo, prie dabartinės algos reikėtų pridėti bent 74 eurus. Tuomet ji siektų 780 eurų. Ir net šiuo atveju profsąjungos nusileistų, ir susitarimas nebūtų paisomas.
Kardinaliai priešinga darbdavių pozicija. Anksčiau, per trišalę tarybą, verslas tvirtino, kad sutiktų pridėti prie minimumo 46 eurus. Minimali alga tuomet nuo sausio siektų 760 eurų.
Pasak verslo – 70 papildomų eurų prie kiekvieno minimalų atlyginimą gaunančio darbuotojo algos – per didelė verslui užkraunama našta.
„Yra nuogąstavimų, kad, vis dėlto, kiti metai gali būti ne tokie geri, ypatingai nedarbo skaičiai. Ir tai baimina atskirus sektorius“, – kalba verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
Maistas galimai brangs
Pasak Romanovskio, didžiausias smūgis laukia maitinimo, apgyvendinimo paslaugų, kai kurių prekybos verslų, kur gali pasipilti atleidimai, ar net bankrotai.
„Jie vis dėlto, negyvena geriausius laikus. Ir jiems pakankamai ženklus pakėlimas gali turėti neigiamos įtakos“, – teigia A. Romanovskis.
„Žiemą bus sunku labai išsilaikyti, ypač sausis–vasaris. Teks atiduoti ką uždirbom“, – sako „Močiutės cepelinų“ savininkas Robertas Buja.
Tos pačios užkandinės, kurioje dirba Gitana, savininkas Robertas Buja sako, kad jų gaminamas maistas, pakėlus atlyginimus, veikiausiai brangs.
„Jei valstybė, kiek pakėlė, tiek privalėsi mokėt. Aišku, visi nori daugiau uždirbti, bet yra sunku. Nes išsilaikyti reikia. Dirba 10 žmonių, ne 4, ne 3“, – kalba Robertas Buja.
Vyriausybė patvirtino ir minimalaus valandinio atlygio dydį. Jis sieks 6,35 ir bus 70 centų didesnis nei dabar.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.