Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
6 tūkst. vienišų Lietuvos senjorų greitu metu gali netekti galimybės pabendrauti su savanoriais net telefonu. Sidabrinės linijos, kuri teikia emocinę ir psichologinę pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms, paslaugas vykdantis Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fondas neatmeta, kad teks užsidaryti.
„Jeigu prieisim prie tokios išvados, kad niekam „Sidabrinės linijos“ nereikia, tai racionalus protas sako, kad kabinam spyną ir einam užsiimti tuo, ko reikia“, – neslėpė M. Čiuželis.
Kalba apie užsidarymą
Su senjorais bendrauja daugiau nei 550 savanorių. Su savanoriais senjorai susiskambina ne po vieną kartą.
„Žmogus nugyvena save nusirašęs save kažkur ir laukdamas mirties. Vėlgi, labai dažnai pokalbiai jį atgaivina“, – pabrėžė fondo vadovas.
Prieš pat Naujuosius fondas pateko į nepatikimų įmonių sąrašą ir neteko paramos gavėjo statuso. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiais metais planavo „Sidabrinei linijai“ skirti 236 tūkst. eurų, bet sprendimą dabartinė ministrė Inga Ruginienė skelbia atšaukianti.
„Socialinės apsaugos ir darbo ministerija stabdo „Sidabrinės linijos“ finansavimą 2025 metams“, – paskelbė I. Ruginienė.
Taigi fondas neteks maždaug pusės savo įplaukų – kitą dalį suaukoja rėmėjai, kurių tikriausiai irgi sumažės. Taip pakimba ant plauko visa „Sidabrinės linijos“ veikla. Tokią situaciją išprovokavo paaiškėję faktai apie nelegalų darbinimą fonde, kurį galutinai patvirtino Lietuvos teismai.
„Aš pati netoleruosiu nelegalaus darbo ir darbuotojų išnaudojimo“, – tikino socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
M. Čiuželis aiškino, kad prieš kelerius metus viena darbuotoja įsidarbino pagal individualią veiklą. Mėnesio viduryje paskelbė norinti darbo sutarties, o to paties mėnesio pabaigoje ji pareikalavo išeiti iš darbo, o už visą dirbtą mėnesį gauti atlygį pagal darbo sutartį. Taip fondas ir padarė. Taigi „Sodroje“ darbo laikas atsuktas iki mėnesio pradžios, o sutartis liko galioti nuo mėnesio vidurio.
„Nelegalus darbas, kuris yra traktuojamas mūsų fonde, „įvyko“ paskutinę darbo dieną siekiant atsiskaityti su išeinančia darbuotoja, pilnai su ja atsiskaityti pakeičiant kažkokį vieną dokumentą. Tai yra mažareikšmis nusižengimas“, – gynėsi fondo vadovas.
Nusipirko prabangų visureigį
Klausimų kyla ir dėl M. Čiuželio fondo įsigyto prabangaus visureigio „Mercedes-Benz GLC 300“, kurio vertė siekia 60 tūkst. eurų. Tokio automobilio esą reikia darbo reikalams.
„Valstybės pinigų tam nepanaudota nė cento. Tai yra mūsų fondo pinigai. Tai dabar, jeigu man valstybė pasakys „tu gali važinėt tik su škoda – kitaip negausi finansavimo“, okei, supratau, aš sversiu“, – tvirtino M. Čiuželis.
Dar vienas kirtis – iš Duomenų apsaugos inspekcijos, mat fondas rinko duomenis apie darbuotojus bei senjorų telefonų numerius.
„Atėjusi į ministeriją aš net apie nelegalaus darbo faktą nežinojau“, – tikino I. Ruginienė.
Dėl visų faktų M. Čiuželis tikina dabartinei ministrei negalėjęs pasiaiškinti, nors esą kreipėsi į ją. Pasak jo, buvęs ministras apie teismų sprendimus dėl neteisėto įdarbinimo žinojo, bet to nesureikšmino.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.