Į paskutinę kelionę Šiauliuose palydima 36-erių medikė, kuri, anot artimųjų ir kolegų, nusižudė po psichologinio persekiojimo darbe, vadinamojo mobingo. Lygiai prieš savaitę Šiaulių respublikinės ligoninės vadovybė gydytoją atleido, kitą dieną moteris nusižudė. Ir esą paliko atsisveikinimo laišką, kuriame – keturių ligoninės vadovų pavardės.
O prie ligoninės dar ryte prasidėjo nebylus atsisveikinimas su medike. Žmonės dega gedulo žvakes ir neša gėles jaunai anesteziologei – reanimatologei pagerbti. Sukrėsta visa bendruomenė – ir kolegos medikai, ir pacientai. Štai, ką kalba žmonės:
„Mama gulėjo tuo metu ligoninėje, kardiologiniame skyriuje. Labai puiki gydytoja. Pati nuoširdžiausia iš visų. Labai sukrėtė netektis, tiesiog negaliu atsigauti. Atleiskit.“
„Gaila jauno gydytojo. Taip, labai gera buvo. Labai gaila.“
„Labai puiki gydytoja, profesionali, draugiška ir kolegiali. Tiek, kiek aš ją mačiau darbe. Labai gaila, kad tokia kaina“, – sako kardiologė Loreta Rasutė Rezgienė.
„Kai žmogus atrodo optimistiškas, nusiteikęs, drąsus, pasiryžęs kovoti ir pasirenka tokį sprendimą, būdą kovoti su sistema – tai yra labai skaudu, nes kažkiek man tokia asociacija, kiek iš tėvų girdėjau, su Romo Kalantos atveju“, – pasakoja skubios medicinos gydytoja Gabija Sakavičiūtė.
„Buvo labai maloni, miela kolegė. Tikrai nebijojo visada pasakyti, ką galvojo, ragino kovoti kitus, administracijos poziciją matome šiandien. Jų čia nėra“, – teigia anesteziologas – reanimatologas Kęstutis Stanelis.
Šiaulių ligoninės medikai sako, kad vadovybė sulaužė įstaigos tradiciją – po mirties nepadėjo velionės nuotraukos, neuždegė žvakių.
„Mes visada taip darydavome su mūsų išėjusiais medikais. Draudimas yra aštrinimas, o ne tai, kad žmonės išlydi ir atsisveikina. Tai pagarba ir solidarumo parodymas, bet tai nėra aštrinimas situacijos, kaip vertina administracija dabar“, – kalbėjo L. Rasutė Rezgienė.
Vadovybė atkerta, kad pasitarė su psichiatrais. Esą situacija ligoninėje dėl šios tragedijos ir taip įtempta. Visgi dalis medikų ne tik nepaklūsta vadovybei, bet ir išsako pasipiktinimą ja.
„Tai yra žema ir liūdna, tai tiesiog nėra jokio supratimo iš tam tikrų asmenų, kaip žmogui atiduoti pagarbą, kad ir po laiko“, – sako vyr. gydytojas Robertas Mažutavičius.
„Čia yra administracijos pozicija. Administracijos ir kažkokių psichiatrų pozicija. Tai administracija veidmainiškai prisidengdama psichiatrais, uždraudė nuotrauką padėti, žvakutes degti ir visa kita. Taip kad čia yra nusikalstama veikla“, – pasakoja anesteziologas – reanimatologas Kęstutis Stanelis.
Pritaria ir kiti:
„Nenustebino. Viskas eina prie to. Mes visą laiką galvas nuleidę buvom, vadinasi, galima daryti viską.“
„Čia yra jų reikalas. Iš tikrųjų, mes savo padarėme, mes savo pasakėme nuomonę, savo požiūrį parodėme, o čia jie savo pademonstravo požiūrį.“
Medikai sako, kad kolegės problemos ligoninėje prasidėjo maždaug prieš dvejus metus, kai ji kartu su kolegomis Darbo inspekcijai apskundė Širdies ir kraujagyslių centro vadovę už psichologinį smurtą ir už tai, kad per sau paskirtus budėjimus laiką neva leisdavo namuose, o už ją esą dirbdavo rezidentai.
Nuo to laiko medikės konfliktai su vadovybe vis aštrėjo. Vadovai prie jos esą kabinėjosi dėl menkiausių smulkmenų, sudarydavo nepalankius darbo grafikus, kalbėdavo apie atleidimą, o galiausiai apkaltino dokumentų klastojimu. Ligoninės medikai atviri – kentėjo ne tik nusižudžiusi medikė.
„Ypač pastaruosius pora, trejetą metų jaučiasi tas slopinimas laisvos nuomonės negalima reikštis, nes nukentėsi“, – teigia R. Mažutavičius.
„40 metų išdirbęs kardiologu ligoninėje. Ir mūsų šeima yra nukentėjusi nuo Noros Kupstytės, taip kad tas mobingas prasidėjo turbūt… mes pirmieji kreipėmės turbūt prieš dvejus metus. Mano žmona Danutė Andrulienė dirbo skyriaus vedėja, kardiologinio, ir kai atėjo Nora Kupstytė prasidėjo teroras, psichologinis spaudimas, teko palikti darbą. Jeigu tektų, sakysim, dalyvauti teisme, tai aš, mano žmona galėtume būti tais liudininkais, kurie betarpiškai su tuo susidūrė“, – kalbėjo medikas Alfonsas Andrulis.
„Atitolusi yra administracija nuo žmonių, nuo gydytojų, nuo kolektyvo. Neranda bendros kalbos, bendro sutarimo“, – sako psichiatras Petras Volkovas.
Ligoninės vadovybė šiandien nieko nekomentuoja. TV3 Žinioms nei su vadovu, nei kitais linksniuojamais skyrių vadovais susisiekti nepavyko. Savo ruožtu Valstybinė darbo inspekcija patvirtina – per pastaruosius dvejus metus iš Šiaulių respublikinės ligoninės medikų sulaukusi keturių skundų – du iš jų buvo kolektyviniai.
Medikai skundėsi dėl Širdies ir kraujagyslių centro vadovės naudojamo psichologinio smurto bei galimų pažeidimų, atliekant struktūrinę ligoninės pertvarką. Dar du skundus parašė Anapilin išėjusi medikė. Pirmajame ji prašė didesnio nei vieno etato krūvio. Išnagrinėjus šį ginčą, ligoninė su medike sudarė taikos sutartį.
„Antrasis skundas buvo gautas 2021 m. Asmuo kreipėsi tiek į Šiaulių, tiek į Vilniaus Darbo ginčų komisiją, prašydama panaikinti gautą tarnybinį vadovo įspėjimą. Taip pat buvo prašoma, jog nebūtų diskriminuojama, persekiojama ir nebūtų prieš ją imtasi neigiamo poveikio darbe. Ieškovės pareiškimą buvo atsisakyta nagrinėti, nes nesukėlė pasekmių einamuoju momentu, kaip antai nenukentėjo darbuotojo vertinimas ar nebuvo sumažintas atlyginimas“, – pasakoja vyriausiasis patarėjas Liutauras Vičkačka.
„Mes imamės veiksmų tam, kad iš tiesų bendromis jėgomis pažvelgtumėme dėl ko gi kyla tie skundai, kur yra pagrindinės pokyčių reikalaujančios sritys. Mūsų tikslas dabar nėra nubausti, mūsų tikslas yra išsiaiškinti, kodėl šitas nesutarimas arba darbuotojų savijauta, darbo sąlygos, jų teigimu, yra netinkamos“, – kalbėjo A. Dulkio patarėja Simona Bieliūnė.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad mobingas yra kultūrinė problema ir apgailestauja, kad net ir esant priemonių, psichologinį spaudimą patiriantys žmonės pagalbos dažniausiai nesikreipia.
„Specialios priemonės tarsi ir buvo sukurtos, bet jos kažkiek, matyt, išsivadėjo, todėl kad nebuvo jaučiama, kad jos yra palaikomos. Tarkim, ir ta anoniminė linija, per kurią buvo galima pranešti, iš pradžių buvo gana aktyvi, kiek aš žinau, nes tai buvo po ankstesnio to labai labai skaudaus įvykio Respublikinėje ligoninėje Lazdynuose“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Nusižudžiusios medikės artimieji žada ieškoti teisingumo ir su įrodymais apie mobingą ligoninėje kreiptis į prokuratūrą.
Psichologinės pagalbos telefonai: