Sveikatos apsaugos ministras įžvelgia grėsmę, kad visa Lietuvos ligoninių sistema gali subyrėti per ateinančias 2 savaites. Skelbiamas Lietuvos savaitės sergamumas COVID-19 pats didžiausias visame pasaulyje.
„Neužtenka aparatūros, kuri palaikytų gyvybines funkcijas sunkiems pacientams. Aš vakar buvau tokioje situacijoje, mes užguldėme pačią paskutinę vietą reanimacijoje budėjimo pabaigoje. Ir aš nenoriu pagalvoti, kas bus kitą dieną, kai man 10 valandą ryto reikės prijungti žmogų prie aparato, tai bus paskutinis aparatas“, – sako Skubiosios pagalbos skyriaus gydytojas Martynas Gedminas.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios pagalbos skyriaus gydytojas Martynas Gedminas tiesiai šviesiai kalba, kad Lietuvos ligoninės atsidūrė ties bedugne. Šalies palatose guli 2307 pacientai. Jaunas gydytojas atvirauja, kad medikai jau privalo rinktis, kuriuos pacientus vežti į reanimaciją, o kurių – ne. Pirmenybė teikiama tiems COVID-19 pacientams, kurie turi daugiau šansų išgyventi.
„Kiekvienas tas sprendimas yra paliktas individualiam gydytojui ir slaugytojui, tu su ta atsakomybe ateini namo, galvoji ar tu padarei gerą sprendimą, ar ne. Amžius ir gretutinės ligos: hipertenzija, cukrinis diabetas, rūkymo sukeltos ligos, kiti rizikos veiksniai, onkologinės ligos ir visi kiti veiksniai, kurie išderina imuninės sistemos būklę arba silpnina mūsų kvėpavimo sistemą, susiję su blogomis išeitimis, jos ir nulemia pasirinkimus“, – pasakoja M. Gedminas.
Patikėti viruso grėsme vis dar negalintys gyventojai medikus piktina ir gąsdina.
„Neužteks vietų, žmonės, atsibuskit. Mes atsidursim prie tos situacijos, kai nebus, strigs, susidarys eilės, jau jos susidaro. Velniop tą Hipokrato priesaiką, jeigu tu laiko ir rankų neturi padėti tam žmogui“, – teigia M. Gedminas.
„Liaudis turi tokią patarlę, iš ubago galima atimti tik lazdą. Jūs matot, kad Panevėžio ligoninei trūksta labai didelio kiekio darbuotojų ir mes neturime nė vieno laisvo darbuotojo“, – kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovas Arvydas Skorupskas.
Panevėžio miesto savivaldybė pagal sergamumą Lietuvoje yra antra. Tik Alytaus mieste COVID-19 ligonių yra daugiau.
„Pradžioje skiriamas vienas postas COVID-19 pacientams, kai jau nebetelpame, įrenginėjam kitas patalpas, mobilizuojam visą personalą, kuris ir serga. Per vakar Lietuvos laboratorijos aptiko 3418-a naujų COVID-19 atvejų, mirė 44 žmonės. Tai didžiausias aukų skaičius nuo pandemijos pradžios“, – sako Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas Arūnas Valiukonis.
Lietuvos sergamumas didžiausias ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Amerikiečių naujienų portalas „New York Times" skelbia, kad Lietuva pagal savaitės vidutinius naujų atvejų skaičius, tenkančius 100-ui tūkstančių gyventojų, yra pirmoji.
Po Lietuvos, su panašiais rezultatais rikiuojasi Sakartvelas, Liuksenburgas, Serbija ir Kroatija. Sergamumo rodiklių reitingas sudarytas pagal Pasaulio Sveikatos organizacijos ir kitų institucijų duomenis.
„Statistika yra tokia gąsdinanti, kokia yra. Šiandien vėl turime labai blogus skaičius. Žinoma, kad tai yra anksčiau vykusių dalykų pasekmė. Dar ligoninėse mes tuos skaičius pamatysime po kurio laiko. Aš tą ir vertinu. Man visiškai nerūpi ar rašo apie tai „New York Times", ar nerašo“, – pasakoja Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Lietuvos mokslininkai aiškina, kad prastas Lietuvos rezultatas dar nereiškia, kad esame sergamumo pike. Jei gyventojai toliau ignoruos ribojimus, COVID-19 pacientų gali būti dar daugiau.
„Jeigu mes priemonių nesiimsime, mes turėsime vėl augimą. Mes dabar randam 20 procentų per savaitę. Tai šią savaitę yra 4 tūkstančiai per savaitę, bus penki, šeši. Jeigu nesiimi, tai ir augsi. Dar persirgo tik procentas ar 2 procentai žmonių, tai bandos imunitetas susidaro ties 50-60, erdvių sirgimams dar yra. Jeigu mes nesiimam priemonių, nesilaikom, dangus yra riba“, – teigia Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Tuo metu naujasis Sveikatos apsaugos ministras konstatuoja, kad ligoninių sistema neguminė. Ji esą gali subyrėti dar iki naujų metų.
„Jeigu mes visi nesilaikysime taisyklių, ieškosim išimčių ir kursime toliau tas situacijas, sistema gali neatlykyti po kokių dviejų savaičių. Mes artimiausias dienas matysime didelius skaičius, nes jie eina iš inercijos. Dar gali būti ir dvi ir tris savaites didesni“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Daugėja ne tik mirčių nuo koronaviruso. Statistikos departamentas išplatino animuotą diagramą, kurioje matosi, kad per 2 dešimtmečius Lietuvoje mirtingumas niekada nuo įprastų normų stipriai nenukrypdavo. Šie metai išimtis. Pirmą kartą per 20 metų diagrama pasikeitė. Perteklinių mirčių skaičiai toliau auga. Didžiausias augimas 50-ies metų ir vyresnių gyventojų amžiaus grupėje.