Kai kurių savivaldybių administracijos nėrėsi iš kailio, kad paskatintų gimdyti. Štai Marijampolėje net afrodiziakai buvo dalijami.
Marijampolietis Karolis ant rankų laiko nė paros neturintį sūnelį Adomą. Jis – pirmagimis ir naujai iškeptas tėtis iš džiaugsmo bei jaudulio negali dar tuo patikėti.
„Tai aš pats dar nesuprantu kas įvykę. Užauginsim drūtą, tvirtą vyrą. Drūtą, tvirtą suvalkietį“, – kalba tėtis Karolis.
Kitoje Marijampolės ligoninės akušerijos skyriaus palatoje – Tatjana, irgi su prieš parą gimusiu sūneliu. Dėl vardo dar nenusprendė, tačiau planuoja sūnų pavadinti Luku. Moteris sako buvusi nustebinta, kad skyriuje tiek veiksmo: medikai vos spėjo priiminėti gimdymus.
„Ir vakar jau sako – trys. Viena paskui kitą tik lekiam į gimdyklą. Gerai, smagu. Bent kokių gerų žinių Lietuvai. Nes vien tik blogos, tik mirtys, o čia – va, pasipildo leliukų gretos“, – sako mama Tatjana.
Marijampolės savivaldybė metų pradžią pradeda džiugiomis naujienomis: užregistruota devyniais naujagimiais daugiau. Pastaraisiais metais statistika tik liūdino – naujagimių nedaugėjo.
„Devyniais. Aišku, tas džiugu, kad kai kelerius paskutinių metų buvo mažėjimas, tai ne tik kad ne mažėja, bet stabilizavosi ir šiek tiek paaugo, tas tikrai labai džiugina mus“, – teigia Marijampolės mero patarėja Agnė Pavelčikienė.
Marijampolės ligoninės akušerijos skyriaus vadovė sako, kad pernai skyriuje gimė 52 vaikais daugiau nei užpernai. Gimdyti į Marijampolę atvažiuoja ir iš aplinkinių rajonų, kur ligoninėse uždaryti akušerijos skyriai.
„Pasakyti, kad daugiausia pirmagimių tikrai negalėčiau. Yra, kur gimdo antrą, trečią vaikutį. Pavienius atvejus jau turime, kur laukia ateinančio broliuko arba sesutės 4, 5 anksčiau gimę vaikučiai“, – kalba skyriaus vedėja Lina Jucienė.
Šiaulių respublikinė ligoninė: šiauliečiai Aurelija ir Marius sūpuoja dvynukes – Sofiją ir Patriciją. Pora augina beveik ketverių sūnų, tad sumanė į kompaniją broliuką ar sesutę. Sako, ištiko lengvas šokas, kai sužinojo, kad laukiasi dviejų vaikučių iš karto.
„Išsigandome iš pradžių truputį, bet dabar viskas gerai. Svarbu, viskas gerai, sveiki. Viskas gerai. Dviese lengviau. Vienas su viena, kitas su kita“, – sako mama Aurelija.
Šiaulių respublikinės ligoninės Moters ir vaiko klinikos vadovė irgi dalijasi džiugiomis naujienomis. Po penkerių metų gimstamumas šoktelėjo į viršų. Šioje ligoninėje gimė pusšimčiu daugiau vaikų nei ankstesniais metais.
„Jei nuo 2016-ųjų mes stabiliai mažėdavome, panašiai po 10 procentų, tai metai yra išskirtiniai, nes pagaliau turime gimdymų padaugėjimą ir, lyginant su 2021 metais, 2022 metais, moters ir vaiko klinikoje, pasaulį išvydo 50 vaikų daugiau“, – tvirtina klinikos vadovė Emilija Bogužienė.
Šiauliuose praeitais metais gimė daug dvynukų porų.
„Geras gyvenimas, geros gyvenimo sąlygos. Moterys, ko gero, turi puikią sveikatą planuodamos nėštumus, na, ir tiesiog taip ir padaro tuos dvynukus“, – tvirtina E. Bogužienė.
O kurios savivaldybės negali pasigirti naujagimių gausa, giriasi įregistruotų santuokų padaugėjimu. Panevėžio miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja skaičiuoja, kad pernai įregistravo 22 santuokomis daugiau nei užpernai. O jei yra santuokų, bus ir daugiau vaikų, neabejoja Loreta Guokė.
„Tuo labai džiaugiamės ir labai tikimės, kad padidėjęs santuokų skaičius tiesiogiai šiemet įtakos gimstamumo skaičių ir metų gale skaičiuosime didesnį miesto prieaugį. Mes net neabejojame. Jeigu jau triušio metais nebus vaikų, tai kada jų gali būti? Turėtų būti daugiau“, – kalba metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Guokė.
Apie trečią atžalą sako gerai pasvarstysianti ir panevėžietė Ieva. Jiedu su vyru kartu gyvena daug metų, augina sūnų ir dukrą, tad nusprendė, kad atėjo laikas susituokti.
„Sakote, gal dar vienas bus? – Na, žinokite gali visko būti. Nežinau, kaip lems tie metai. Bet va, turime du, tai gali būti ir trys. Nežinau, žiūrėsime, ką šie metai mums atneš“, – sako panevėžietė Ieva.
Kai kurios savivaldybės nėrėsi iš kailio, kad tik paskatintų daugiau gimdyti. Marijampolė pernai buvo pasiskelbusi romantikos sostine. Štai per Valentino dieną, vasario 14-ąją, skatino ne tik mylėti, bet ir mylėtis. Kad naujagimių statistika džiugintų, o ne liūdintų.
„Per Valentino dieną, švęsdami savo gimtadienį, sugalvojome akciją „Marijampolė daro 230“. Gėlių salonuose, kavinėse dalinome marijampoliečiams afrodiziakus, taip skatindami marijampoliečius į šią akciją įsitraukti“, – teigia A. Pavelčikienė.
Lietuvos statistikos departamentas dar renka iš savivaldybių duomenis ir vėliau paskelbs, kokia bendra gimstamumo situacija Lietuvoje. Iki šiol skaičiai nedžiugino: pernai gimė 7 procentais mažiau vaikų nei užpernai.