Per kelias darbovietes dirbantys medikai pripažįsta, kad vos pabaigę rytinę pamainą ligoninėje, po jos iškart skuba pas pacientus į kitą gydymo įstaigą – polikliniką ar privačią kliniką. Tokius migravimus per gydymo įstaigas sveikatos apsaugos ministerija nusprendė pažaboti – esą taip bus siekiama užkirsti koronaviruso plitimą ligoninėse ir poliklinikose. Ministras Veryga rekomenduoja gydytojams dirbti įvedus darbo ciklus.
„Tai reiškia mėnesio darbo valandas. Jeigu žmogus dirba dvejose įstaigose, jisai dirba pusę etato vienoje ir pusę etato kitoje įstaigoje. Paprastai tariant, reikėtų, kad jisai dvi savaites dirbtų vienoje įstaigoje, o paskui likusią mėnesio dalį kitoje. Jeigu jisai dirba trečioje įstaigoje, tai atitinkamai ciklas būtų vienoje, antroje ir trečioje“, – sako viceministrė Lina Jaruševičienė.
Štai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis šiuo metu šalyje koronavirusu serga 303 sveikatos priežiūros specialistai, o iš viso izoliuoti yra 1134 sveikatos priežiūros specialistai. Daugiausia sergančių medikų Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse.
Pagal naują tvarką nuo kitos savaitės medikai iš vienos darbovietės vykti į kitą gydymo įstaigą galėtų tik baigę vieno mėnesio darbo ciklą pirmojoje darbovietėje. Tačiau medikų sąjūdis piktinasi, kad gydymo įstaigos jau yra sudariusios darbo grafikus ir juos ėmus keisti, kiltų tikras chaosas.
„Tai dabar imti ir perstumdyti tuos darbo grafikus yra sudėtinga. Nes jau, sakykime, ir operacijos, ir procedūros yra suplanuotos. Iš tiesų, dirba komandos, jeigu operacija vykdoma. Tai realiai yra labai sunku tai padaryti, kad būtent ta komanda atvyktų į gydymo įstaigą ir atliktų tuos susikaupusius darbus“, – pasakoja medikų sąjūdžio vadovė Živilė Gudlevičienė.
Tiesa, Veryga patikina, kad darbo organizavimas ciklais nėra privalomas, kaip buvo teigta iš pradžių.
Kilus medikų pasipiktinimui, ministras sušvelnino toną ir savo sprendime įrašė, kad darbo organizavimas ciklais yra ne privalomas, o rekomenduojamas. Be to, kaip organizuoti darbą ciklais turės apsispręsti pati ligoninių vadovybė.
„Viskas priklauso nuo to, kiek gydymo įstaigos planuoja savo grafikus, kaip bendrauja su kitomis gydymo įstaigomis, tuos grafikus galima susiderinti, kad nekiltų pykčio“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius pritaria, kad toks grafikų sudarymas yra viena iš priemonių, kaip sustabdyti koronaviruso plitimą tarp gydymo įstaigų. Štai 423 Kauno klinikų gydytojai ir 109 slaugytojos dirba ir kitose gydymo įstaigose, tačiau klinikų vadovybė sako nematanti problemos suderinti jų darbo grafikų.
„Mes per vieną pusdienį susiskambinome sutarėme, kad tas darbo grafikas bus statomas tokiu krūviu, kai medikas atidirba vienoje gydymo įstaigoje, po to kitoje. Nei viena ligoninė, nei vienas vadovas nepasakė, kad tai yra nesvarbu ir kad mes nevykdysime. Viena iš priemonių, kuri gali pristabdyti infekcijos plitimą tarp gydymo įstaigų“, – kalbėjo Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius.
Šeimos gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas tikina sulaukiantis daugybės gydytojų užklausų, kaip reikės toliau organizuoti darbą poliklinikose.
Esą jau dabar yra susiformavusios didžiulės pacientų eilės, štai, pavyzdžiui, norint patekti pas kardiologą kai kuriose gydymo įstaigose dar prieš karantiną teko laukti ir tris, ir keturis mėnesius.
„Eilės gali būti milžiniškos, eilės gali būti ir 6 mėnesiams pas kai kuriuos specialistus. Na, ir tai būtų tikrai apverktina situacija. Apie kokią tada medicininę pagalbą iš principo mes galime kalbėti?“, – sako šeimos gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas.
Gydytojas anesteziologas Jurijus Blakunovas piktinasi, kad nauja tvarka labiausiai atsilieps regioninėms ligoninėms, į kurias iš miestų gydyti pacientų atvyksta siauros specifikacijos gydytojai.
„Bus pažeistos ir žmonių teisės gauti kvalifikuotas paslaugas, nes į rajonus važinėja kvalifikuoti specialistai. Kalba eina apie siauros specialybės gydytojus – tokie kaip oftalmologai, skausmo klinikų specialistai ir aš ten važinėju“, – pasakoja gydytojas anesteziologas Jurijus Blakunovas.
Šiuo metu daugiausia koronaviruso atvejų užfiksuota Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – net 66, taip pat dar kovo mėnesį koronaviruso židiniu tapusioje Ukmergės ligoninėje – fiksuoti 39 koronaviruso atvejai, o štai Marijampolės ligoninėje – 32.
Dabar COVID-19 plečiasi ir Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, čia jau nustatytas 31 koronaviruso atvejis.