Įteisinus tokią veiklą stiprieji gėrimai būtų gaminami, ragaujami ir parduodami tik pas jį pagaminusį ūkininką, jo kaimo turizmo sodyboje: „Čia kaip aš kartais juokaudamas sakau: ne bulkutė, kad tu ją iš vakaro užsimaišei, pernakt iškepei ir ryte pardavei.“
Medus – fermentuojamas. Paskui mažiausiai metus jis brandinamas ir tik po to maždaug 14 laipsnių alkoholinis gėrimas pilstomas ir ragaujamas. Kėdainių rajone įsikūrusios kaimo turizmo sodybos šeimininkas ir trečios kartos bitininkas sako, kad midų gaminti mokėjo jo mama, paskui ir jis pats ėmė bandyti įvairius receptus. Kaimo turizmo sodyba ir midaus gamyba tapo šeimos pragyvenimo šaltiniu.
„Tie dalykai labai dera vienas prie kito ir kaimo turizmas, ir midaus gamyba“, – tikina kaimo turizmo sodybos šeimininkas Erikas Augustinavičius.
Jau daugiau nei du dešimtmečius kaimo turizmo sodybą turintis verslininkas sako pasvarstantis ir apie stipresnių gėrimų gamybą.
„Žmonėms reikia naujų atradimų, naujų skonių. Pas mus va atvažiuoja kartais, sako, mes tos parduotuvinės kaip ir nelabai norime, duok tu mums kažko paragauti išskirtinio, kažko kitoniško“, – pasakoja pašnekovas.
Šiuo metu Lietuvoje draudžiami namų gamybos alkoholiniai gėrimai, išskyrus ne stipresnius nei 18 laipsnių ir tik savo reikmėms. Bitininkas sako, jei būtų leista, ir naminukę iš medaus svarstytų gaminti.
„Medus, grūdai, uogos, vaisiai – iš viso šito galima pagaminti stiprius alkoholinius gėrimus, mums tai būtų iš medaus. Man teko ragauti Latvijoje, yra nemažai, keletą net pažįstu, kurie iš medaus gamina“, – kalba E. Augustinavičius.
Idėja jau pasiekė Seimą
Seime vėl skinasi kelią siekis įteisinti naminės degtinės ir kitų stipriųjų tradicinių gėrimų gamybą ir vartojimą. 21 parlamentaras siūlo, kad tuo galėtų užsiimti tik ūkininkai, vykdantys kaimo turizmo veiklą. Priėmus tokį siūlymą, per metus iki 65 laipsnių naminės degtinės ar kitų tradicinių gėrimų būtų galima pagaminti iki 1000 litrų.
„Ir jeigu aš, nuvažiavęs į Vokietijos kaimo turizmo sodybą ten nakvoju, pavakarieniauju ir pasiūlo gaspadorius naminukės – tai yra normalu, jie įteisino savo kulinarinį paveldą. Lietuvoje tas kulinarinis paveldas slapstomas miškuose, gaminamas velniai žino kokiais kiekiais“, – įsitikinęs Seimo narys Eugenijus Gentvilas.
Tačiau siekis legalizuoti naminukės gamybą sulaukia ir daug kritikos.
„Kaimo turizmas turi kurt sveikatą, o ne kažkokias prielaidas žmonėms ten kažką ragauti, išgert, prigert, ar ieškot kažko tai gert. Manau, kad tai yra netikę argumentai. Lietuvoj užtenka alkoholio sočiai. Galima jo įsigyti kiek tik nori, daugiau nei reikia netgi“, – sako Seimo narys Aurelijus Veryga.
„Pasaulio sveikatos organizacija mano, kad kuo yra daugiau galimybių įsigyti alkoholį, kuo jis labiau prieinamas visuomenėje, tuo yra didesnės rizikos“, – antrina Seimo narė Agnė Širinskienė.
Kaimo turizmo šeimininko manymu, naminukės gamintojų tikrai nebūtų daug. Juolab kad legalizavus tokią veiklą pavyktų užtikrinti ir kokybės kontrolę.
„Nereikia įsivaizduot, kad pirks kiekvienas pijokėlis tą produktą. Mes nebūkime akli, turime dzūkišką tą paveldą, turime žemaitišką. Sodybose vaišina tuo gėrimu ir niekas nemato didelio kriminalo“, – dėsto E. Augustinavičius.
Anksčiau jau būta nesėkmingų bandymų įteisinti naminę degtinę. Vien pernai už jos varymą šalyje įvairiomis bausmėmis nubausti 138 asmenys.